Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 17 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 170
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Бонев си го е написал много правилно и точно - като само добавя подробноста,че се бърка за МК и ДБ системи,при така приложен метода разлика няма никаква.

    Във Белене и аз ги видях и не се залъгвай - опитах се да им намекна,но уви ..... кой ще ти слуша някакъв келеш.

    Казвам ти го и на тебе,па си прави сам сметката - това което правят там няма нищо общо нито със двумайчино,нито със двусемейно отглеждане и дори това,което правят е сбъркано от А до Я.
    Пламене,много правилно си се ориентирал,че за този метод лежака е най-удобната от всички системи - но да знаеш човек,без четене няма да стане ..... и без експерименти.

    Христев се е ориентирал правилно!!!
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Здравейте.Искам да попитам тези които практикуват двумайчино пчеларство над коя майка се слагат медовите корпуси по време на паша, или и нат двете майки
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Зависи от пашата-дали е първа дали е последна дали е силна или подържаща.Колко паши имаш...Колко време има м/у пашите.Ако си отговориш на тези въпроси и сам ще си отговориш на твоя въпрос wink; Дали м/у двете майки поставяш магазините или обединяваш и магазините отгоре.

  4. #24
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Aleksey Сподели ти как определяш къде да са медовите корпуси според различните паши,защото при мен почти всички паши присъстват
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    01.02.2012
    Мнения
    40
    Здравейте! Прегледах темата, но не намерих отговор на въпроса, който ме вълнува- възможно ли е след уеднаквяване на миризмата на двете семейства, вертикалната преграда при ДБ да бъде заменена с ХР /единична или двойна/. Така, че пчелите да контактуват с двете майки и всяка една от майките да чувства цялата армия в кошера, като по този начин увеличава яйцеснасянето си.

  6. #26
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    Ами и аз искам да попитам нещо, дето е питано по- горе, но никой не отговаря, а и на мен не ми стана ясно. По какъв начин пашата дава значение за това къде се поставя медовия корпус на двумайчино семейство? Дали се слага между двете майки или над всяка?

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от Kavezu
    Здравейте!..... възможно ли е след уеднаквяване на миризмата на двете семейства, вертикалната преграда при ДБ да бъде заменена с ХР /единична или двойна/. Така, че пчелите да контактуват с двете майки и всяка една от майките да чувства цялата армия в кошера, като по този начин увеличава яйцеснасянето си.
    Когато се работи с две майки в ДБ кошер,вертикалната,разделя ща преграда е с мрежест отвор 10/10см,точно за да се уеднакви миризмата на с-та.Така,че не е нужно да се слага вертикална ХР.Тя се слага в по-късен период хоризонтално,над с-та за да работят пчелите в общ магазин.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Kavezu
    Здравейте! Прегледах темата, но не намерих отговор на въпроса, който ме вълнува- възможно ли е след уеднаквяване на миризмата на двете семейства, вертикалната преграда при ДБ да бъде заменена с ХР /единична или двойна/. Така, че пчелите да контактуват с двете майки и всяка една от майките да чувства цялата армия в кошера, като по този начин увеличава яйцеснасянето си.
    единия начин е както го е описал buci59, а ако искаш вместо мрежеста преграда да ползваш ХР то тогава решетката трябва да бъде двойна или да бъдат две решетки, като разстоянието м/у тях да не е по-малко от 7см. Но внимавай, ако ще работиш с ХР - малко е деликатно, хубаво е преди да я поставиш да си убеден, че миризмата им е уеднаквена, а това става най-сигурно, като изкарат 2-3 първо с мрежеста преграда.


    Цитат Първоначално публикувано от Alex77
    Ами и аз искам да попитам нещо, дето е питано по- горе, но никой не отговаря, а и на мен не ми стана ясно. По какъв начин пашата дава значение за това къде се поставя медовия корпус на двумайчино семейство? Дали се слага между двете майки или над всяка?
    няма строго правило - пробвал съм и м/у двата корпуса, пробвал съм и в/у най-горния. И двата вариянта стават, и пашата не е определящ фактор - лично за мен е по-добре да е м/у двата корпуса има си предимства, но от друга страна става малко по-трудоемко, тъй като всеки път ще се налага да сваляш горния корпус. Пробвай и двата вариянта, едновременно - примерно на 5 двумайчини семейства постави най-горе медовия корпус и на други 5 да е помежду, няма какво да се кахъриш толкова.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Не съм много фен на двумайчините семейства. По-скоро мисля, че по-добрият вариант е с помощни семейства. До всеки кошер помощно семейство. По-малко трудоемко е и после самия нуклеус можеш постоянно да го подхранваш, а той се отблагодарява, като постоянно генерира много пило и съответно от него периодично можеш да засилваш основното семейство или да вземеш отводка. Двумайчините са доста тънка работа и доста трудоемка.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    @donboneti
    Да аз забелязах и из други теми, да си споменавал, че не долюбваш двумайчиното отглеждане.

    Не смятам, че е трудоемко, особено при сравнение с помощно семейство, където все трябва да се занимаваш с него - да подхранваш, да дърпаш пило, да пренасяш в основното семейство, това съм го пробвал и е такава играчка, че при примерно 200 семейства, направо ще ти се отще.

    Трудоемкото при двумайчините са моментите на разделяне т.е. точно това, за което пита колегата, кога и как да ги разделиш, но фактически това се прави не повече от два пъти в годината. (за зимуване с ХР или мрежеста преграда, не съм пробвал, но и не смятам, че има смисъл - та ясно, че втория път е всъщност поставянето на плътна преграда на мястото на ХР).

    Но друго специфично и с по-особено влагане на труд няма.

    Относно тънкостите - да наистина донякъде изисква тънкости, но далеч не е толкова сложно, тука наистина важи приказваката, че око са плаши, ръцете не. Иска се просто опит и познание в пчеларството, да имаш натрупан стаж, малко ще е зор директно да се хвърлиш на двумайчино отглеждане - но не се изисква някакъв кой знае капацитет в повече, от стандартните и необходими знания, за да се занимаваш с тази професия.

    Лично за мен двумайчиното решава един основен проблем. При всички видове системи кошери, начини на отглеждане и предполагам (тука Скутелатор трябва да се изкаже) при всички раси пчели, има един проблем, който много трудно се решава и контролира, а именно - в активния период на годината, независимо от всичко пчелното семейство има пикове, но и драстични спадове в развитието, силата и численоста си. Примерно, не един път ми се е случвало, особено при ДБ, да посрещна благодатна слънчогледова паша, но със значително по-слаби семейства, от периода, когато е била акациевата паша. А особено след слънчогледа, няма да е пресилено, ако кажа, че семействата са спаднали на половина, а се случва слънчогледовата паша да продължи до септември месец, а и да не е, все ще има някоя и друга година, просто през ранната есен, природата да даде още малко "матрял" или както му казват по-старите пчелари, баберката. С двумайчиното отглеждане, това се решава автоматично - силата на цялото семейство не претърпява такива резки амплитуди, каквито се наблюдават при едномайчиното семейство. Развитието през цялата година е много по-умерено, силата на семейството е по-постоянна, нямаш притесненията дали ще успееш да оползотвориш пашата, дали ще има нужда от подсилване, било с подхранване, подаване на пило и/ или пчели.

    Като цяло лично на мен двумайчиното отглеждане ми допадна много, а не е да не съм пробвал всякакви изпълнения.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

 

 
Страница 3 от 17 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •