Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 17 ПърваПърва ... 51314151617 ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 170
  1. #141
    Наблюдател
    Регистриран
    26.12.2016
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    Ямбол
    Колега Лежаков , би ли споделил как работиш с две майки . Имам голямо желание да направя и пробвам с няколко лежака . Благодаря .

  2. #142
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков Виж публикацията
    Здравейте колеги,
    Според мен, най-добри условия за рабата с две майки в един кошер има при лежаците. Но тъй като методите на работа не са приложими при ЛР и ДБ, смятам да не изпадам в подробности. Резултатите са много добри.
    Ок - нека аз да го кажа. :Д По принцип гледам да не се изказвам по този начин и от край време го премълчавам, но моето лично мнение е, че лежака има само един единствен минус. Дори да е само едно семейство, с една майка, то пак с лежака се работи толкова лесно и просто, че причината да не се утвърди в масовата практика според мен е единствено тази, че самия сандък е обемен, тежък, неудобен и съответно трудно преносим, но във всички останали отношения, кошера е просто чудесен. От всички многокорпусни вече съм се отървал, със всяка година бройката на даданите ми се стапя - след още година две вече всички семейства ще са ми в лежаци и повече друга система не пипвам. Може за експеримента, от чисто любопиство, като хоби, но пчелина ми ще е само от лежаци - за мен не, че не отстъпва, а печели пред другите по- широко използвани системи.

    По принцип тъкмо заради работата с две майки се насочих преди години и аз към лежаците - но все се е случвало да отглеждам целогодишно и едномайчини семейства, и пак оставам супер доволен, защото пък се работи много комфортно и леко. И не на последно място, смятам, че при едни качествени майки, с лежаците не ти трябва ни двумайчино, ни двусемейно отглеждане - според мен ще са излишно усложняване. Да се гонят рекордни добиви, не мисля, че непременно винаги е по- добрия вариянт.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  3. #143
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Моля, колегите които гледат лежаци да споделят как са презимували тази зима, в смисъл смъртност и сила на семействата спрямо другите системи кошери, ако имат такива на пчелините си де...

  4. #144
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Моля, колегите които гледат лежаци да споделят как са презимували тази зима, в смисъл смъртност и сила на семействата спрямо другите системи кошери, ако имат такива на пчелините си де...

    Същата смъртност почти както другите.Аз не мога да споделя много защото моите са с дебилина 2,5 см и мога да те подведа.

  5. #145
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Моля, колегите които гледат лежаци да споделят как са презимували тази зима, в смисъл смъртност и сила на семействата спрямо другите системи кошери, ако имат такива на пчелините си де...
    Не само тази зима, а изобщо всички зими, при мен никога не е имало разлика в системите - ако има висока смъртност, има при всички системи, ако условията са били благоприятни и семействата са силни, са силни при всички системи. И въобще по отношение на конструкцията на кошера - с мрежести дъна, без никакви мрежи, с малки мрежи, с дълбоки дъна, плитки дъна, разни видове табли, със магазини, без магазини, дори съм зазимявал в шперплатени сандъчета за отводки и са презимували без никакви проблеми - разлики някакви съществени в изкарването на зимния период няма.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  6. #146
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Интресуваше ме в предвид факта, че едно двумайчино семейство влиза в зимата с много пчела и дали това дава по-добър резултат при презимуването и после при развитието, от един зазимен нормално силен дадан..
    Логически би трябвало да има осезаема разлика.

  7. #147
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Някъде Ачката писа кога маха едната майка,но не помня в коя тема беше.

  8. #148
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    До колкото съм запомнил на есен пчелите сами избират коя мама да остане..

  9. #149
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Същата смъртност почти както другите.Аз не мога да споделя много защото моите са с дебилина 2,5 см и мога да те подведа.
    Ако си мислиш, че дебелината на стените има някакво значение за зимуването, значи се лъжеш. Със същия успех пчелите биха зимували и в кошер от фазер или от ламарина например.

    От температурна гледна точка 2-3 cm дърво подобрява външната температура с не повече от 1 градус, така че кошера изпълнява всякаква друга роля, но не и ролята на топлоизолатор при отрицателни външни температури.

  10. #150
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Мога да по-споря доста спрямо дебелената на стените и обема.Но нека се изкажат колеги по навътре в материята се пак аз съм новобранец в пчеларството.

 

 
Страница 15 от 17 ПърваПърва ... 51314151617 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •