Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 11 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 107
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554

    ХАНЕМАНОВА РЕШЕТКА И НЕЙНОТО ИЗПОЛЗВАНЕ

    Бразилският пчелар Ханеман е измислил и направил решетка,чито размери са 4.2мм през което разстояние не могат да преминават майката и търтеите,но за пчелите това не е проблем.
    Предназначението и е в няколко аспекта,като основните са-ограничаване на яйцеснасянето и за създаване на двумайчини семейства.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    И още един нестандартен начин за използване на Ханемановата решетка.
    Много от колегите по една или друга причина са пропуснали да си отремонтират дъната на кошерите,което е реална предпоставка през студените зимни дни в кошера да влязят мишки,които да нанесат огромни,дори фатални щети за пчелното с-во.Дори и да се поставят мишипредпазители,тези гадини могат да влязат през процепи,дупчици по дъното,цепнатини.В същото време ХР стоят в склада и чакат пролетта,но защо не ги изполваме и да решим,колкото можем този проблем?Просто да поставим ХР в/у дъното и отгоре корпусите.Така,дори и да влезе мишка през дъното то тя ще стигне до там,защото пътят нагоре е невъзможен заради ХР.
    За съжаление с ДБ кошери това е невъзможно поради,конструкцията на самия кошер.

  3. #3
    Това е много добро решение и за пчелното семейство и за незаемане място в склада, но само ако ХР са метални. Пластмасовите ще възпрепятстват мишките само временно. А доводи от рода, че метала ше държи студено в кошерите, лично за мен са напълно неоснователни.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Колеги, ако ние като Пчелари с главно П си позволяваме да имаме прорези, цептнатини, дупчици и т.н. по кошерите то по добре да станем кравари, там е позволено! Простете за искреността!

  5. #5
    Прав си Иване. Макър, че всеки който има претенции за добре свършена работа не би трябвало да допуска такива грешки във всяка една област. Конкретно по темата. Понякога мишките сами си правят отвор през който да влязат, не зависимо, че пчеларя е взел всички мерки. Моите кошери са на метални стойки на 25 см от земята и прелките са с височина 8 мм. И пак съм имал случай на влязла мишка в кошер една зима.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Колега,не си мисли,че на всички кошерите са в идеално състояние.Виждал съм с очите си точно такава картинка и то на човек с над 50 кошера.Немърливост е малко за да се каже.Но дори и всичко да е наред пак се случва да влезе мишка,а ако има ХР ще е по-спокойно.

  7. #7
    ANIBAL
    Guest
    Ако променим малко размера,да речем на 5мм.Това разстояние пак ще спира майката.Тя е доста голяма за това разстояние.Някой ползвал ли е такова нестандартно разстояние?Трябва ми да знам.Защото имам намерение да ползвам мрежа.Отвора има може би това измерение.Пък и коментара е добре дошъл
    Всеки да каже по Нещо.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Аз съм ползвал само с размери, установени още от времето на Ханеман от Бразилия! Иначе за подобрени не съм чувал, а и не съм си помислял. Не е обаче лошо да се експериметира - може да се окаже, че са с предимство!
    С мрежа май е по-удачно, но дали няма да се огъва?

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Каква мрежа ? Метална ли ?
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от христо
    Каква мрежа ? Метална ли ?
    Смятам , че няма значение - може и пластмасова(..но да не я прегризат)! Тук е важен размера на мрежата и да не се огъва, че ще я залепят!

 

 
Страница 1 от 11 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •