Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 11 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 107
  1. #41
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2010
    Мнения
    16
    Който има опита ако обича да сподели за разстоянията между рамките над и под Ханемановата решетка. Доколкото зная това разстояние трябва да бъде между 4.5 мм и 9 мм. за да не се заклейва или да не се изграждат восъчни мостове между рамките и Хенемановата решетка.
    Поздрави и успех.

  2. #42
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Моите ХР са в дървени рамки с размери, съвпадащи с размерите на корпуса. Дебелината на рамката е около 1 см. Поставя се м/у два корпуса. Досега не се е случвало да се залепва с клей и восък(толкова много). Има в пчеларските магазини инструмент за почистване на ХР - моя е сръбски(може би е на Евротом).Купих ХР като допълнителен аксесуар към кошера - цената и е 12 лв.

  3. #43
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Кошерите си ги изработвам напълно сам и е нормално да допускам грешчици,затова при поставянето на ХР почти винаги ми правят мостове от долу или от горе,но това съвсем не е проблем.Важното е какво се постига с поставянето на ХР.След свалянето и от кошера ги почиствам много лесно-просто ги оставям в/у ламарината на кошера и слънцето си върши своето.В определен момент тя само се стръсква и си остава чиста.

  4. #44
    ANIBAL
    Guest
    Браво!!И двата горни поста предлагат на такива като мен Изключително практични варианти.Определено ще се възползвам и от двата.Но цената, която изложи колегата направо ме шокира.Тя сигурно е метална.Но и такава да е скъпичко е.

  5. #45
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цената и е такава заради дървената рамка. Без нея е 6 лв. А онзи ден Ви казах, че наскоро срещах обява на цени м/у 3.50 и 5.50(без дървена рамка, според мен). Отнася се за метални решетки. Даже мисля,че уточняваха че са точково заварени, но наистина не обърнах внимание. Цитирам по памет.

  6. #46
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Купил съм си пластмасови решетки - по две покриват 10 рамков и са по 2,50 лв. бр. = 5 лв. за кошер ! Те имат отдоло крачета , които лягат върху рамките и определят разтоянието отдоло , като при правилно изработен корпус (плодник) те равнят с горния му край и се налага повдигането с 4,5-9 мм. горния корпус(магазин) ! В противен случай горните рамки лягат върху решетката и значително намаляват нейната пропускливост !
    Невсичко с две бузи е лице !

  7. #47
    Наблюдател
    Регистриран
    24.12.2010
    Мнения
    43
    Извинявай колега,но би ли ми казъл кой е правелния размер на 10 рамковия корпус ?

  8. #48
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Става дума за надрамковото разтояние - 8 мм.
    Невсичко с две бузи е лице !

  9. #49
    ANIBAL
    Guest
    Аз за какво искам с мрежа да си ги изрежа.

  10. #50
    Наблюдател
    Регистриран
    02.10.2010
    Мнения
    46
    изработвам си корпусите като рамката е по средата на корпуса,така че и от долу и от горе имам по 5 мм разтояние.слагам задължително ХР направо в/у корпуса,само отделни семейства частично изграждат мостове/тук там/.като ги прибирам в склада махам восъка с пистолет за горещ въздух.

 

 
Страница 5 от 11 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •