Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 11 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 107
  1. #31
    Когато правих първия ми фургон го проектирах с мисълта за работа с две майки.Но се оказа ,че аз не съм открил топлата вода и е по добре е да се гони пашата отколкото да работя с две майки.И сега имам по две майки на някой от кошерите ,но те са резервни.

  2. #32
    ANIBAL
    Guest
    Ето ,това очаквах да прочета.Това е вече разговор.Това ,което правиш колега е пътят към успеха.Те резервите влизат в употреба в един момент.Особено ,ако се постараеш да са млади.Аз съм стационарен,друго не мога да бъда.Но и аз сега ще се опитам да приложа ХР.Неудобното при нея е ,че Можеш да върнеш семейството назад,ако не я прилагаш както трябва.Тя се поставя ,но и се маха .Не зная дали някой го прилага и кога.Все си мисля,че повечето от колегите,просто я поставят и я забравят.Като се осланят на написано в книги и учебници.Никъде не съм прочел за това.Кога се маха ХР.И защо.Подвижното пчеларство е много правилно решение.Но и при него май се ползва ХР.Най - вече при него.

  3. #33
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    В съвременното пчеларство,при работа с ЛР кошери,прилагането на ХР е просто задължително.Не могат да се прилагат технологии за създаване на мощно пчелно с-во без нейното използване.

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от kosta zhelev
    Ето ,това очаквах да прочета.Това е вече разговор.Това ,което правиш колега е пътят към успеха.Те резервите влизат в употреба в един момент.Особено ,ако се постараеш да са млади.Аз съм стационарен,друго не мога да бъда.Но и аз сега ще се опитам да приложа ХР.Неудобното при нея е ,че Можеш да върнеш семейството назад,ако не я прилагаш както трябва.Тя се поставя ,но и се маха .Не зная дали някой го прилага и кога.Все си мисля,че повечето от колегите,просто я поставят и я забравят.Като се осланят на написано в книги и учебници.Никъде не съм прочел за това.Кога се маха ХР.И защо.Подвижното пчеларство е много правилно решение.Но и при него май се ползва ХР.Най - вече при него.
    Тези, които я поставят - не я забравят! Иначе няма за какво да я поставят.Тя им трябва! И я свалят, когато......не им трябва.

  5. #35
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Сигурно си има тънкости. Добре е , ако е възможно , нещичко да се сподели и тук. Буци и Борката имат какво да напишат вероятно.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  6. #36
    ANIBAL
    Guest
    Тези, които я поставят - не я забравят! Иначе няма за какво да я поставят.Тя им трябва! И я свалят, когато......не им трябва.[/quote]
    Така обобщени мненията,няма да бъдат от полза за начинаещи,които питаха.Ако си информиран ,бъди любезен и дай необходимата информация.Нека и други да не бъдат така символични,а да говорят за предмета на разговора.

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от kosta zhelev
    Тези, които я поставят - не я забравят! Иначе няма за какво да я поставят.Тя им трябва! И я свалят, когато......не им трябва.
    Така обобщени мненията,няма да бъдат от полза за начинаещи,които питаха.Ако си информиран ,бъди любезен и дай необходимата информация.Нека и други да не бъдат така символични,а да говорят за предмета на разговора.[/quote]

    РОЛЯТА НА ХР В ПЛОДНИКА(по Венер)

    ХР в кошера служи за отделяне на плодниковите рамки от медовите, като пречи на майката да снася в медовия корпус. Същата роля и когато се постави м/у плодниковия корпус и полукорпуса, но тогава има и една допълнителана ф-я - отделя пилото от медната шапка във "високата рамка". Значението е следното:
    + В плодника се осигурява достатъчно пространство за пилото.
    Плодниковия корпус при 8-рамковия, а още повече при 10-рамковия кошер, е достатъчен за развитието на пилото и семейството, затова майката се ограничава с ХР да снася само там. Ако над плодниковия корпус няма медена шапка, пчелите ще образуват такава на плодниковите рамки над пилото и ще ограничат пространството за пилото. Тъй като медената шапка над ХР е над пилото, се задоволява инстинктът на пчелите над пилото да има добре оформен хранителен запас. Тогава пилото в плодниковите рамки ще се развие до горните летви на рамките и така за пилото ще бъде достатъчен един плодников корпус при условие, че полукорпусът в ролята на медена шапка на плодника е винаги пълен с мед и общото пространство в кошера е достатъчно.

    + Медът не се носи в плодниковите рамки, не се смесва с пилото и не се стига до блокиране на плодника.

    + Намалява вероятността за поява на роеви нагон.

    + Няма нужда от ръчно преподреждане на плодника, за да се развие максимално пилото. При поява на паша, пчелите не носят мед в плодника, защото за него няма място - всичко е пълно с пило. Когато плодникът се състои от два корпуса или от корпус и полукорпус, но без ХР, майката има излишно пространство, което пчелите веднага започват да запълват с мед и блокират майката.

    + От пчеларя се изисква усилието еднократно да промени положението на полукорпуса, с което моментално започва автоматично стимулиращо подхранване, като в добри години не се налага добавянето на сироп.

    Пълен полукорпус като медена шапка на плодника осигурява на семейството достатъчно храна и още първите килограми нектар от пашата отиват в медовите корпуси/магазини.
    Организираният по този н-н плодник - с ХР под медена шапка, много опростява и облекчава овладяването на пчелните семейства.

  8. #38
    Автор
    Регистриран
    19.11.2010
    Мнения
    196
    Пчеларски район
    Павликени-Сухиндол,
    Браво vanHanegem !!! След написаното от него предлагам временно да се заключи тази тема и "цялата коледна роева енергия" да се канализара към темата за подхранването- ще застудява до минус 10 градуса, а форумиците като видят слъце само мед им е в главата.

  9. #39
    ANIBAL
    Guest
    Цитат Първоначално публикувано от Evgeni Petkov
    Браво vanHanegem !!! След написаното от него предлагам временно да се заключи тази тема и "цялата коледна роева енергия" да се канализара към темата за подхранването- ще застудява до минус 10 градуса, а форумиците като видят слъце само мед им е в главата.
    Благодари на Колегата,за добрата информация и недей да направляваш форума.Вземи си поука как трябва да се държи форумец.И, ако можеш или знаеш допълни с твоя практика.Аз лично съм си изработил своя без ХР.Но тук се пише за ХР.По нататък, ако иска някой колега може да споделя за нея.

    Благодаря колега за изчерпателния отговор.
    ВСИЧКИ ФОРУМИ НЕ СА КАТО НАШИЯ.МОЖЕМ ДА СЕ ГОРДЕЕМ С НЕГО.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Честита Коледа на всички.
    Колегата VanHanegen даде най-точната информация за използването на ХР. Както казват ХР е кормилото за управление на пчелното семейство. Има известни условия, които са важни и той го е написал точно. По същия начин работих и аз и съм доволен от резултата. При мен пашата не беше бурна, но пък беше доста продължителна. ХР стоя през целия беритбен период.

 

 
Страница 4 от 11 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •