Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 9 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 86
  1. #21
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Известно време чудех се дали въобще да отговарям, тъй като е безсмислено и все едно да споря с радиото... Но нали съм си непоправим алтруист...

    Не знам как при положение че хибридизацията е огромна у нас иу наще съседи предполагам кашата е същата.Мелезите ли са така нар. Мацедоника ?
    Не, по-скоро понятието локална популация е продобило малко по-широкообхватно значение.

    Виж по-долното изследване, макар че е пълно с !....... не мога да намеря подходящ термин. Не му се предоверявай много.
    Все пак, обърни внимание, не че е голяма изненада, двете най-противоположни една от друга популации се намират на един и същи остров. ( тук невладеенето на чужди езици не е оправдание - човек ясно може да го види единствено наблюдавайки картинки 1 и 6)


    За да придобиеш представа за това което се опитвам да обясня, трябва да се отдръпнеш малко назад и да погледнеш цялостната картина.
    Вместо, концентрирайки се поотделно само върху едно от парченцата от пъзела.
    Прикачени файлове Прикачени файлове
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #22
    Автор
    Регистриран
    20.03.2015
    Мнения
    108
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Известно време чудех се дали въобще да отговарям, тъй като е безсмислено и все едно да споря с радиото... Но нали съм си непоправим алтруист...



    Не, по-скоро понятието локална популация е продобило малко по-широкообхватно значение.

    Виж по-долното изследване, макар че е пълно с !....... не мога да намеря подходящ термин. Не му се предоверявай много.
    Все пак, обърни внимание, не че е голяма изненада, двете най-противоположни една от друга популации се намират на един и същи остров. ( тук невладеенето на чужди езици не е оправдание - човек ясно може да го види единствено наблюдавайки картинки 1 и 6)


    За да придобиеш представа за това което се опитвам да обясня, трябва да се отдръпнеш малко назад и да погледнеш цялостната картина.

    Вместо, концентрирайки се поотделно само върху едно от парченцата от пъзела.

    Не чета всички мнения но твоите са едни от тези които ме интересуват.Това че има различни виждания не ми е проблем на теб не знам.

    Благодаря за материала!
    Ами доколкото виждам в материала се споменава преобладаваща хибридна популация на a.m.macedonica в континентална Гърция и повсеместна хибридизация на популациите в страната с някои изключения:
    "According to these studies, this population
    represents a unique haplotype and is characteristically
    distinguishable from the A. m. macedonica
    hybrids that dominate the mainland."
    и още:
    "Great hybridization exists due to
    beekeeping practices (commercial breeding and
    migratory beekeeping). However, some important
    variability still exists."

    Интересно в България колко е стара най-ранната запазена проба от местни пчели( от кой район/и) или от кога са най-ранните хербаризирани местни пчели например в музея.Изследванията на Рутнер са много късни и на база на анализите си поставя изследваните пчели в отделна раса Мацедоника.От изследвания дето прегледах Мацедониката е с доста обширен хабитат на север до Украина.Интересно че казват за Усурииските пчели че са Мацедоника внесена на времето от Украина.
    Това че локалните популациите са динамични е ясно.И материала за Брат Адам дето сподели го показва.Педесетина години преди изследванията на Рутнер сигурно това което определя като Мацедоника е било по-различно.
    Не знам дали има специализирано изследване за хибридизацията на популациите.

    Все пак, обърни внимание, не че е голяма изненада, двете най-противоположни една от друга популации се намират на един и същи остров. ( тук невладеенето на чужди езици не е оправдание - човек ясно може да го види единствено наблюдавайки картинки 1 и 6)

    Не знам,не мога да си го обясня.Ти какво мислиш?

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Не е по темата ,ама не знам къде другаде да запитам.Та ме извинете.Защо се пише мацедоника-с Ц?Срещал съм и дебица-а не дебика.Ако е за буква " С " защо не се казва : Цоца цола или Александър Мецедонски ,а кока кола и т. н.?Въпроса ми сигурно е тъп .Сори ,като малък учих френски.


  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Сигурно няма англоговорящи на линия.Може и да е много сложно за обяснение.Е не ви се сърдя.



  5. #25
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Защото е написано на латиница
    Иначе трябваше да я нарекат Апис Мелифера Македонка и хората ще си помислят, че е роднина с Апис Мелифера Братвурст. А то коренно различна пчела
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    О -латински. Аз мислех да не е нещо ,като руските падежи.

  7. #27
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Triballi Виж публикацията
    .

    Все пак, обърни внимание, не че е голяма изненада, двете най-противоположни една от друга популации се намират на един и същи остров. ( тук невладеенето на чужди езици не е оправдание - човек ясно може да го види единствено наблюдавайки картинки 1 и 6)
    Не знам,не мога да си го обясня.Ти какво мислиш?
    Ми не си бил на о. Крит затова.

    Между другото, някой път ако ти се ходи до източните Родопи, мога да те заведа да видиш две коренно различни диви популации пчели, намиращи се само на 20 км една от друга
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #28
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    На остров Крит бях през 2002 година за няколко месеца и се убедих в голямото разнообразие на видове пчели.В източния край не съм ходил, но повече време съм бил към Ханя,Ретимно,Ираклион/ходихме за български вестници/ и Тимбаки/към Либийско море/Това е така защото още докато е бил Крит в рамките на Римската империя и по точно в Киринайка всеки от където е идвал е внасял с кораби различни породи.

  9. #29
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    ПАРАЛИЧ
    Заразният паралич е болест на възрастните пчели, която се причинява от филтруем вирус. Заразените пчели отначало са възбудени, но след това загубват способност да летят, като стоят неподвижни по прилетната дъска и при пипане леко трепват с крилата си. В стремежа си да изхвърлят навън болните, здравите пчели оскубват власинките им и те изглеждат черни. Болестта протича бързо, като пред кошера се виждат множество трупове и семейството скоро отслабва. Тя може да бъде и хроническа — с по-късни и по-слабо забележими прояви.
    Фактори за развитие на паралича са горещото време и белтъчният глад (при липса на прашец). Срещу паралича през големите горещини гнездата трябва да се предпазват от прегряване, като кошерите се засенчват и се създава необходимата вентилация. Труповете на умрелите пчели се изгарят, а ръцете и пособията след прегледа на болните семейства се дезинфекцират. Антибиотиците не действуват срещу вирусния паралич, но укрепват организма на пчелите и може да се дават (стремтомицин или тетрациклин по 0,5 г на литър сироп) няколко пъти през 5—6 дни. В такъв случай магазините на кошерите трябва да бъдат свалени.
    Смята се (Недялков), че заразният паралич е една от трите форми на черната болест, наречена така поради черния цвят на обезкосмените пчели. Другите две форми на черната болест са от незаразен характер. Едната се дължи на генетични причини (мутации), като около половината от индивидите на семейството се излюпват без власинки по тялото. Чрез смяна на майката семействата се поправят. Другата форма се проявява предимно в горските райони, където пчелите, когато са ориентирани към мановата паша, не събират цветен прашец и изпитват белтъчен глад. В организма на изтощените (предимно летящите) пчели обмяната на веществата се нарушава, вследствие на което власинките по тялото им започват да опадват. Като средство срещу тази форма на черната болест се препоръчва осигуряваше на прашец чрез преместване на пчелина на подходяща паша, както и подхранване със сироп на малки порции, в които се разтваря 1 г син камък на всеки един литър. Срещу вирусния паралич и черната болест при липса на прашец е добре в сиропа да се прибавят белтъчни храни - мляко, извара и др. При първа възможност майката се сменя с млада.

  10. #30
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Забравих да напиша, че горното е от "Календарен справочник". Някой знае ли нещо повече за черната болест?

 

 
Страница 3 от 9 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •