Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 9 ПърваПърва ... 56789 ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 86
  1. #61
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Ето какво намерих в „AT THE HIVE ENTRANCE“by H. Storch
    „Тялото на пчелите крадци понякога е лъскаво и черно. Черни пчели. Тези пчели са загубили космиците по тялото си, тъй като стотици пчели са се опитвали да се разминат при прелката, където често се води борба и има суматоха. Космиците са твърди, сухи и лесно се чупят, по време на сблъсъците между пчелите.“
    „По време на манова паша пчелите имат черни и лъскави коремчета и талия. Както при пчелите крадци, тези пчели са загубили власинките си, и изглеждат черни и по-малки, в сравнение с тези които имат власинки. Почерняването на пчелите е по-бързо, когато маната идва от бор или смърч. Когато пчелите събират лепкава мана от бор, влизат в допир до нея по-лесно, отколкото когато събират мана от дъб или клен. Власинките полепват по маната и падат от пчелата. Не трябва да се обърка това състояние на пчелите, по време на манова паша, с болестите остра или вирусна парализа.“

    Ще ми бъде интересно обаче, ако се намерят снимки на тъмни пчели (или черни пчели) с нормални космици (не са крадци), и които са заснети в България.

  2. #62
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Не обещавам ,но ще се постарая тази седмица да нащракам някоя снимка.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  3. #63
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Дано се различават ,че то с моя допотопен тел. ха ха ,от 10-ина дена е така този кошер черните пчели са само при него и яка борба и изхвърляне на вънка и не само черни пчели ???ИЗКЛЮЧЕНО да е нападение Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	11062015410.jpg
Прегледи:      315
Размер:	133.7 KB
ID:	4459Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	11062015411.jpg
Прегледи:      315
Размер:	214.8 KB
ID:	4460Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	11062015412.jpg
Прегледи:      315
Размер:	120.7 KB
ID:	4461Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	11062015420.jpg
Прегледи:      315
Размер:	108.2 KB
ID:	4463Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	11062015419.jpg
Прегледи:      315
Размер:	191.1 KB
ID:	4462
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  4. #64
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  5. #65
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    До Лалов.
    Може и да не е нападение. Пак от същата книга „AT THE HIVE ENTRANCE“ by H. Storch
    „Пчелите променят цвета си. Част от пчелите са черни като въглища. Броят на тези пчели започва да се увеличава от ден на ден. Семейството боледува от паралич, причинен от манова паша. Това заболяване обикновено избухва между 15-ти май и 15-ти юли. Част от пчелите се раждат черни, без власинки по тялото. Част от пчелите умират и се намират около кошера. Причина за болестта могат да бъдат още и ниска външна температура, генна мутация, или пълен кошер с мед.“
    И още от същата книга…
    „Много рано сутринта има тежко натоварени пчели които се връщат в кошера. Много от пчелите си почиват на прелката, като дишат тежко, преди да влезнат в кошера. Пчелите които се завръщат с прашец са малко на брой. През нощта се усеща силна миризма на мед идваща от кошера. Има повече вентилиращи пчели на прелката. Сутрин рано се забелязва стичаща се кондензирана вода около прелката.
    Това са почти сигурни признаци за манова паша, ако в този момент няма друга цъфтяща растителност. Посоката на полета ще покаже произхода на мановата паша. Много често иглолистните и широколистните дървета дават манова паша по едно и също време. Ако температурата не се промени, мановата паша ще продължи. Ако поилката на пчелите не се посещава от пчели, това означава, че мановата паша продължава.“

    Има ли манова паша в твоя район?


  6. #66
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    До Лалов.
    Може и да не е нападение. Пак от същата книга „AT THE HIVE ENTRANCE“ by H. Storch
    „Пчелите променят цвета си. Част от пчелите са черни като въглища. Броят на тези пчели започва да се увеличава от ден на ден. Семейството боледува от паралич, причинен от манова паша. Това заболяване обикновено избухва между 15-ти май и 15-ти юли. Част от пчелите се раждат черни, без власинки по тялото. Част от пчелите умират и се намират около кошера. Причина за болестта могат да бъдат още и ниска външна температура, генна мутация, или пълен кошер с мед.“
    И още от същата книга…
    „Много рано сутринта има тежко натоварени пчели които се връщат в кошера. Много от пчелите си почиват на прелката, като дишат тежко, преди да влезнат в кошера. Пчелите които се завръщат с прашец са малко на брой. През нощта се усеща силна миризма на мед идваща от кошера. Има повече вентилиращи пчели на прелката. Сутрин рано се забелязва стичаща се кондензирана вода около прелката.
    Това са почти сигурни признаци за манова паша, ако в този момент няма друга цъфтяща растителност. Посоката на полета ще покаже произхода на мановата паша. Много често иглолистните и широколистните дървета дават манова паша по едно и също време. Ако температурата не се промени, мановата паша ще продължи. Ако поилката на пчелите не се посещава от пчели, това означава, че мановата паша продължава.“

    Има ли манова паша в твоя район?
    Ами тя е основната паша и единствената за стоков мед,НО в момента се залъгват с дракта, и тук таме наплюто по тъмен мед по килийките.На някой рамки има тънки венчета с по тъмен мед,но в момента(от седмица поне) пак казвам работят на драката,маната не се е проявила още така както трябва.Колкото до цитатите по горе най ми намирисва на следното.............Част от пчелите са черни като въглища. (може би 0.1процент) Броят на тези пчели започва да се увеличава от ден на ден. Семейството боледува от паралич, причинен от ....???????????.....Част от пчелите се раждат черни, без власинки по тялото.... Та те са дресирани за тая мана ха ха ,шегувам се но симптомите са на 1 кошер от 50 а сега де.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  7. #67
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    До Лалов.
    Не знаех че мановата паша е основна при вас. Аз съм в другия край на България. Имал съм тъмни пчели, но не и черни като катран, и си бяха тъмни и мъхнати целогодишно.
    Споменът ми е ясен, защото при отварянето на кошера, заставаха с глави към мен. Между рамките се виждаха хиляди очи, които следяха движенията ми, едновременно поглеждаха към движението на ръката, и бяха най-агресивните в пчелина. Но това беше много отдавна.
    В книгата не се казва какъв е процента на почернелите пчели. Само се казва че част от тях са черни.
    Всяка година ли имаш такива семейства, при които пчелите променят цвета си и почерняват? Би трябвало да се случва ако имаш манова паша, и ако това което пише в книгата е вярно.


  8. #68
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Тези черни пчели които са на фотосите са се получили от това, че са плували в сироп. След като излязат, ако преди това не се удавят, другите пчели ги облизват, но чрез тази операция същевременно им изгризват и власинките и всъщност тези пчели са голи.

    "Споменът ми е ясен, защото при отварянето на кошера, заставаха с глави към мен. Между рамките се виждаха хиляди очи, които следяха движенията ми, едновременно поглеждаха към движението на ръката" - тава направо ме застреля от упор.

  9. #69
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    при мен също ги има по големи са обаче от нормалните пчели и са по агресивни.преди време писах че миналата година имах нападения на пчелина от подобни пчели но още по големи жалко че в паниката си не хванах някои от тях

  10. #70
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    39
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Тези черни пчели които са на фотосите са се получили от това, че са плували в сироп. След като излязат, ако преди това не се удавят, другите пчели ги облизват, но чрез тази операция същевременно им изгризват и власинките и всъщност тези пчели са голи.

    "Споменът ми е ясен, защото при отварянето на кошера, заставаха с глави към мен. Между рамките се виждаха хиляди очи, които следяха движенията ми, едновременно поглеждаха към движението на ръката" - тава направо ме застреля от упор.
    Като че говори за едно от моите семейства!

 

 
Страница 7 от 9 ПърваПърва ... 56789 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •