Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 31
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    06.07.2012
    Мнения
    5

    РЕФРАКТОМЕТЪР ЗА МЕД

    Здравейте,
    от скоро съм във форума, не пчеларствам още, но имам огромно желание и се подготвям с литература и практика, колкото е възможно за сега...
    Търсейки разни неща в ebay попаднах на това. Някой може ли да сподели дали е използвал мед рефрактометър и ако е, дали изобщо си заслужава да се купи. Благодаря wink;
    http://www.ebay.com/itm/270818646453...84.m1423.l2649

  2. #2
    Хубаво е да имаш такъв уред! Аз имам макар,че моя е доста по-скъп, но мисля че и двата вършат една и съща работа.Използвувам го когато някой мед престои дълго време в магазините ,но не го запечатват .

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    06.07.2012
    Мнения
    5
    Благодаря за инфото. Ще го купя защото гледах, че в един български сайт е около 150 лв., а в ebay е значително по на далавера.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Колко е времето за доставка? Не съм купувал от eBay досега. Имам много незапечатан мед и ми се струва става за вадене. При тръскане на питата не падат капки. Искам възможно най-бързо да си купя такъв уред (стига цената да не е безкрайно надута).

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    В олекса и в базара ги има някъде на около 80лв, в пчеларски магазини съм ги виждал на 150. Но имай в предвид, че като купуваш от интернет трябва да си вземеш такъв за мед, защото има и рефрактометри за други цели(за измерване на алкохол/спирт, антифриз).

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Намерих един с точност до 1% за водно съдържание. Има и до 0.2% точност, но са по-скъпи. Един процент точност май стига. Вие с какви (точност) работите?

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от nikola.vladov Виж публикацията
    Намерих един с точност до 1% за водно съдържание. Има и до 0.2% точност, но са по-скъпи. Един процент точност май стига. Вие с какви (точност) работите?
    1% точност (дискретизация на скалата) е много грубо. По принцип меда има водно съдържание от порядъка на 17-18%, и за да го премериш прецизно ти е необходима по-висока точност - напр. 0.5% или дори 0.2%. Също така рефрактометъра задължително трябва да има автоматична температурна компенсация, иначе ще ти показва различни стойности при различни температури. И последно - убеди се, че рефрактометъра изрично е направен да мери мед, а не нещо друго.

    По принцип рефрактометрите използват принципа на пречупване на светлината на граничния слой между две вещества. Едното вещество е стъклото на уреда, а второто - някакъв разтвор на някаква течност. Всеки един рефрактометър може да мери всяка една течност (киселина, основа, захарен разтвор, алкохолен разтвор и т.н.), защото пречупване на светлината все пак ще има, но е важно скалата да е разграфена точно за течността, която вие ще мерите.

    Та ако искате рефрактометър за измерване на мед, убедете се, че на него изрично пише, че скалата е разграфена за мед (или за друг захарен разтвор).

    Внимавайте и за обхвата (диапазона) на скалата. Има рефрактометри със скала с много широк диапазон, но дискретата при тях е много груба. Колкото с по-тесен диапазон е скалата, толкова дискретизацията е по-финна. На вас ви трябва скала с тесен диапазон (някъде около 15-20% влажност). Не се връзвайте да купувате от 10 до 90%, защото едно деление ще е цели 5%. Търсете колкото се може по-тесен диапазон в зоната около 18% влажност (82% захарност по Brix).

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Колеги, какъв рефрактометър ползвате? Ще ми се да си купя, но като гледам какви разлики в цените има. . . Не ми се ще да се набутам излишно. Благодаря предварително.

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    25.08.2011
    Мнения
    71
    Прегледай в Али експрес, но трябва да напишеш, че е за пчелен мед.Моя го взех от там - за около 18-20 лв мисля.А същия тук наши фирми го продаваха за около 90 лв.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 11949445_931630866875056_5086615741485448876_n.jpg‎  

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Хвана ме на момента, че и аз ровичкам за нещо в Aliexpress. Ето резултата, избирай и поръчвай: https://www.aliexpress.com/af/Honey-...er&blanktest=8
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •