Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 19
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    04.07.2012
    Мнения
    13

    РОЯЦИ НА БАЛКОНА

    Здравейте,казвам се Гергана. От свекър ми "наследих" много празни кошери из целия двор на вилата,включително и по терасите. Като беше жив съм му помагала,така че имам някакви основни познания,но не съм се занимавала с пчелите сама.Като си бяхме на вилата,установих че и на двете тераси са се хванали рояци в празни сандъци,единят е даже и без дъно.Отворих ги и видях че висят едни големи далаци от капаците пълни с мед и пило.Дайте съвет как да ги прехвърля на пити без да навредя на пчелите,за да мога по-късно да ги прехвърля евентуално в други кошери и да ги преместя,за да мога пак да ползвам терасите!Благодаря предварително за отговорите,не мога да се справя сама с този проблем!!!

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Здравей, кажи в кой район си, може някой колега от форума да дойде да ти помогне, защото работата не е лесна. И да ти кажем, сама ще ти е трудно.
    Иначе в общи линии, трябва да се облечеш добре, пушилката да пуши и приготви един нов кошер, който да сложиш д стария. Приготви си празни сковани рамки и от едната страна на рамката накови пирончета, които да стърчат и прекарай пчеларска тел през пирончетата, за да се получи нещо като арматура. От другата страна също закови пирончета, които пак да им стъчат главичките. Слагаш рамката с арматурата към дъното и изрязваш първия далак, смиташ пчелите в новия кошер и го поставяш да легне в рамката. После взимаш пчеларската тел и прекарваш покрай пирончетата, за да се придържа далака и от двете страни. Изправяш рамката и я поставяш в новия кошер и така процедираш с всичките далаци. После махаш стария сандък и на мястото му пидърпваш новия.
    Относно местенето, привечер като се приберат пчелите, закарай кошера който е на терасата някъде на 5 км и след една седмица си го прибери и го постави на място където искаш. Другия вариянт е това да го направиш късно есента, когато пчелите спрат да излитат за вода и храна и направо да го преместиш някъде по двора. Успех.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    04.07.2012
    Мнения
    13
    Здравей,Евгени,благодаря за бързия отговор! Звучи доста сложно,но не и невъзможно.Иначе кошерите са в с.Долно Камарци,Софийско.Аз имам останали рамки от свекъв ми и с тел,приготвени за основи,така че ако се престраша,може и да опитам сама,а местенето ще стане на есен,няма с кой да ги местя надалеч,а в какъв кошер да ги преместя? Имам едни малки за рояци или направо в голям?!? Благодаря за съвета!!!

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Здравей,
    тези обтелените рамки няма да станат, трябва да се обвърже с тел рамката по периферията. Явно не си разбрала какво точно трябва да се направи или аз не съм обяснил като хората.
    Значи ли че си от София, можем да се видим и да ти обясня по подробно. Можем да отидем и заедно да го направим, но през седмицата, събота и неделя и аз съм си на село. Иначе в зависимост от далаците и от силата на семействата трябва да решиш в какъв кошер ще ги сложиш. По добре в стандартен и да се разширява с основи, за да може да се подменят далаците с нормални рамки.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    04.07.2012
    Мнения
    13
    Ти го обясни перфектно,и аз разбрах всичко.Просто имах предвидче мога да ги използвам тях,защото не съм сигурна дали имам празни рамки,иначе разбрах за пирончетата и телта от двете страни за да укрепи далака
    Иначе за виждането не е лоша идея,само не знам как да го организираме ,работя на смени и трябва да се уцелиме
    Ще видим какво ще сътворя тази неделя и ще го коментираме!!!

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Да, ще станат тези рамки, можеш и стари рамки да използваш също.
    Успех.
    Ако закъсаш, готов съм да помогна.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски



    И да внимаваш как поставяш далаците-наклона на килийките трябва да е нагоре.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Колежке,
    Алексей ме е учил специално за това.
    Поздрави и на теб и на него.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    04.07.2012
    Мнения
    13
    Благодая Алекс, добре че има такива хора като теб и Евгени, да помагат, иначе съм си го закъсала от всякъде Евгени е страшен!!!

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •