Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 67 от 72 ПърваПърва ... 17576566676869 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 661 до 670 от общо 718
  1. #661
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Според мен най доброто за да си намалиш роенето до минимум е преглед 2-3 дена преди пашата и 14 дена след.Това го казвам за новабранци като мен в занаята.След като направиш преглед преди пашата ти можеш да си свериш часовника за всяко семейство и какво можеш да направиш за него да не се рои.Всяка преценка може и да е грешна затова 14 дена след прегледа трябва нов за да си оправиш грешката.
    П.П.Тоя метод не върши работа ако се намеси божията ръка/14 дена дъжд напримерно/.
    Друмеев, чул си нещо, ама си запомнил не това, което трябва. Та като ги погледнеш преди пашата, какво би видял, според теб де?

  2. #662
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Друмеев, чул си нещо, ама си запомнил не това, което трябва. Та като ги погледнеш преди пашата, какво би видял, според теб де?
    Не съм чул, а правя това което което съм написъл.Примерно мога да сложа рамка за градеж, а мога и да отнема пило,а може само магазин да му сложа или два.
    С тоя преглед събирам инфо какво ще намеря след 14 дена като пчели.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #663
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    И системата кошери е важна според мен, за да няма роене...миналата година имах няколко Дадан Блата 10 рамкови, имаха края на април по 3 пити запечатано пило, това пило след 1-2 седмици, като се излюпи и направо ще взриви кошера, докато при многокорпусните човек може много да играе с обема, и ротациите отделно...не искам да измествам темата ДБл срещу ЛР....само споделям мнението си - Дадан Блатите в един момент от пролетното си развитие са бомба със закъснител според мен, освен ако не ги скубеш редовно откъм запечатано пило, обаче тогава няма как да развиеш супер-силни семейства, които да ти донесат 30-40кг. мед от една паша.

  4. #664
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    А що трябва да е запечатано?Аз мисля точно обратното.Следващата паша ми е точно 28-30 дена след първата.В паша по моите наблюдения трудно се роят.Може да греша ако е така поправете ме.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #665
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Според мен трябва да се скубе запечатано пило, защото като се излюпи и да не си мислят за "глупости" младите пчелички - а дали ще се скубе запечатано или открито пило, според мен няма никакво значение - трудът е един и същ!!...истината за мен е, че ДБлата иска ровичкане/търсене, което е неприсъщо за професионалните пчелари с много кошери.

  6. #666
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Аз гледам от моята камбанария и може би за това и пиша обратното на теб. Ако си решил да продаваш цели рамки това може да ти навреди не да ти помогне.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #667
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Пилото е от значение какво ще бъде - запечатано или не. Направете опит. Вземете и разменете пилото на два кошера. На единия сложете само запечатано, а на другия само открито. Какво ще се получи?

  8. #668
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Само да вметна, че ако едва в края на април ДБ има само три пити със запечатано пило, то това е доста слабо семейство. (:
    Но инак да - дадана е фитка, когато си в район с по- ранни паши, ала системата на кошера е последна в списъка за мерки против роене.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  9. #669
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,561
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Пилото е от значение какво ще бъде - запечатано или не. Направете опит. Вземете и разменете пилото на два кошера. На единия сложете само запечатано, а на другия само открито. Какво ще се получи?
    Взимаш 2 пити запечатано от силното с-во даваш ги на слабото и взимаш две пити с незапечатано който връщаш в силното за около 10ина дни отлагаш ако идва паша става.
    П.П.Ей това руснаците са голяма работа.

  10. #670
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    ...цяла книга - прочее тази на покойния Ангел Грънчаров е описана същата методика, доста изчерпателно и ясно.
    Ангел Грънчаров опитах да го чета в началото, но разбрах, че още не съм за тази книга. Сега, на третата година, я чета с други очи. И какво чета - "новоизлюпената майка има способността да литне веднага, за разлика от новоизлюпената пчела...". А сега де - Севдат в клипа си, който съм прикачил, твърди точно обратното - че майката не лети първите дни и няма опасност да литне, докато я маркираме. На кого да вярвам?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 67 от 72 ПърваПърва ... 17576566676869 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •