Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 68 от 72 ПърваПърва ... 18586667686970 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 671 до 680 от общо 718
  1. #671
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Ангел Грънчаров опитах да го чета в началото, но разбрах, че още не съм за тази книга. Сега, на третата година, я чета с други очи. И какво чета - "новоизлюпената майка има способността да литне веднага, за разлика от новоизлюпената пчела...". А сега де - Севдат в клипа си, който съм прикачил, твърди точно обратното - че майката не лети първите дни и няма опасност да литне, докато я маркираме. На кого да вярвам?
    На себе си!

  2. #672
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    На Севдо.Това е верният отговор.

  3. #673
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    На Грънчаров.

  4. #674
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Ангел Грънчаров опитах да го чета в началото, но разбрах, че още не съм за тази книга. Сега, на третата година, я чета с други очи. И какво чета - "новоизлюпената майка има способността да литне веднага, за разлика от новоизлюпената пчела...". А сега де - Севдат в клипа си, който съм прикачил, твърди точно обратното - че майката не лети първите дни и няма опасност да литне, докато я маркираме. На кого да вярвам?
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    На себе си!
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    На Севдо.Това е верният отговор.
    Много пъти съм го писал и пак го пиша. Ако майката е добре излюпена и има желание да лети, то просто никой не може да я задържи.
    Е, вярно. Аз не съм нито писател на пчеларска литература, нито бат Севдо, но........може и да не ми вярвате. Няма да ви се сърдя.

  5. #675
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Тъй като са ме цитирали, мисля че имам право на дуплика. Като казах "на себе си", имах предвид опита (практиката), чрез която пчеларя може сам да установи писанията верни ли са или не. Да, Грънчаров и всеки един писал книги, че дори и бат Севдо, се оповават на някакъв по-висок процент, на чиято база приемат, че това е достоверно. Винаги обаче има изключения.

  6. #676
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Пълни глупости са това, че майката не можела да лети в първите дни. То доста от нещата на тоя човечец са пълни глупости. Като се рои семейството колко дни чакат майката да порасне, че да може да лети? Не ми се коментира тоя човечец, дори на моменти ме кефи как разчиства конкуренцията.

  7. #677
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    ...Грънчаров и всеки един писал книги, че дори и бат Севдо, се уповават на някакъв по-висок процент, на чиято база приемат, че това е достоверно. Винаги обаче има изключения.
    Погледнато така, възниква въпроса - валидно ли е тогава твърдението, че пчелите работнички не летят първите дни след излюпването? Или просто нямат желание, както се твърди по-горе? Или един пчелар вижда и установява едни проценти, друг - други? Такива неща не може да са зависими от района на пчеларстване, те са генетично заложени. Практически мога да установя много неща, но ще ми трябва още един живот. Затова по-добре да прочета готовото познание, където трябва - и да попитам, а не да откривам всеки път топлата вода.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #678
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    ...Като се рои семейството колко дни чакат майката да порасне, че да може да лети?...
    Нали втория рой излизал 8-10 дни след първия? Какво им пречи да я чакат? Не изказвам мнение, защото нямам такова, просто ми е интересно и затова питам.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #679
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Погледнато така, възниква въпроса - валидно ли е тогава твърдението, че пчелите работнички не летят първите дни след излюпването? Или просто нямат желание, както се твърди по-горе? Или един пчелар вижда и установява едни проценти, друг - други? Такива неща не може да са зависими от района на пчеларстване, те са генетично заложени. Практически мога да установя много неща, но ще ми трябва още един живот. Затова по-добре да прочета готовото познание, където трябва - и да попитам, а не да откривам всеки път топлата вода.
    Отговора е много лесен. Майката може да я забележим, че лети/ а аз съм го виждал не веднъж и гарантирам за истинността на това/, защото всички сме виждали майка и знаем какво представлява. Но как може да докажем, че младите пчели летят, като те са много и са еднакви. Същото важи и за търтеите.

  10. #680
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Погледнато така, възниква въпроса - валидно ли е тогава твърдението, че пчелите работнички не летят първите дни след излюпването? Или просто нямат желание, както се твърди по-горе? Или един пчелар вижда и установява едни проценти, друг - други? Такива неща не може да са зависими от района на пчеларстване, те са генетично заложени. Практически мога да установя много неща, но ще ми трябва още един живот. Затова по-добре да прочета готовото познание, където трябва - и да попитам, а не да откривам всеки път топлата вода.
    Агро, тази година не намери ли кошери в който се люпиха майки?

 

 
Страница 68 от 72 ПърваПърва ... 18586667686970 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •