Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 69 от 72 ПърваПърва ... 19596768697071 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 681 до 690 от общо 718
  1. #681
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Нали втория рой излизал 8-10 дни след първия? Какво им пречи да я чакат? Не изказвам мнение, защото нямам такова, просто ми е интересно и затова питам.
    Какъв е принципа на роене? Докато в кошера има една майка, няма роене. Както се появи/ излюпи/ друга и започне движение в кошера, роя тръгва. Яйцата са полагат по различно време и тези дни/ 8-10/ не са точни. При поява на следваща майка, отново се сформира рой.

  2. #682
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    И какво чета - "новоизлюпената майка има способността да литне веднага, за разлика от новоизлюпената пчела...".......................-


    Севдат в клипа


    си, който съм прикачил, твърди точно обратното - че майката не лети първите дни
    Голяма объркация . "Литне веднага" -- излюпва се и литва.
    "Майката не лети първите дни."--колко ? 1, 2, 3...
    Я се пробвайте пак.
    пп. Роя излита след запечатването на маточниците.

  3. #683
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Нали втория рой излизал 8-10 дни след първия? Какво им пречи да я чакат? Не изказвам мнение, защото нямам такова, просто ми е интересно и затова питам.
    Е точно де. Първия рой излиза със старата майка при запечатване на маточниците (ден два след това). Втирия рой излита със излюпването на новите майки. Точно 8-10 са необходимите за излюпването. Обикновено във втория рой има няколко майки (намирал съм 22 в един рой). 2014 като ми се люпеха из ръцете доста експеримети си направих. Току що излюпените ( на няколко минути) предпочитат да тичат доста бързо вместо да летят. Когато са силно притеснени литват, летят ниско и падат след 5-6метра. Майки на над час (претояли в клетка) също предпочитат да тичат, но хвръкнат ли нямат хващане. Вдигат се високо на спирала като при излитане за оплождане. Не знам какво практическо значение има това познание, но това са моите наблюдения.

  4. #684
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Само в допълнение на твоя пост.Според мен се уморяват и затова падат.Другото което аз мисля , че излизат при определена температура и в определено време.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #685
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Случвало се е при мен да видя кошер12ДБ който се рои .След направата на 3 отводки +роя на отводка на другия ден пак да се рои.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #686
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Миналата пролет послушах съвета на един колега от форума( забравих кой беше - да е жив и здрав дълги години!!)....та с кошерите, които се рояха ги разделих на две по неговата идея - в нов кошер на старото място оставих старата майка на една пита с пчелите, а стария кошер го преместих на ново място, като оставих само 1-2 най-хубави маточника. Тези семейства с новите майки се развиха перфектно, и ми дадоха мед от букета/слънчогледа, единствения недостатък е, че се търси майката, но няма как.

  7. #687
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Случвало се е при мен да видя кошер12ДБ който се рои .След направата на 3 отводки +роя на отводка на другия ден пак да се рои.
    Приеми го за нормално Данчо.В книжките е формулирано като ''Роева треска''.Понякога в роилия се кошер остава 1 шепа пчели с 1 неоплодена майка.Трябвало е да се намесиш по ефективно,не само да правиш отводки/освен ако целта ти не е била повече бройки/.

  8. #688
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Приеми го за нормално Данчо.В книжките е формулирано като ''Роева треска''.Понякога в роилия се кошер остава 1 шепа пчели с 1 неоплодена майка.Трябвало е да се намесиш по ефективно,не само да правиш отводки/освен ако целта ти не е била повече бройки/.


    Да приятелю Гогол точно това правих гоних бройка да наваксам по 141мярка.
    Но с времето и опита да не допускам допуснатите грешки нещата почват да се получава.
    Тоя кошер се рои точно на 14 ден след предишната ми проверка.Бяхме на 3 кошера от него.Ако беше сега друго щях да направя,но човек не се ражда научен.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #689
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    https://www.vbox7.com/play:28421abea2
    https://www.vbox7.com/play:6e979500e0
    Тук искам да покажа признак , че кошера ще се рои,а на втрия клип репликата говори за не намесата на пчеларя когато по външни белези пчелите му подсказват какво ще правят.
    п.п.Забележете датата на клипа.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #690
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Миналата пролет послушах съвета на един колега от форума( забравих кой беше - да е жив и здрав дълги години!!)....та с кошерите, които се рояха ги разделих на две по неговата идея - в нов кошер на старото място оставих старата майка на една пита с пчелите, а стария кошер го преместих на ново място, като оставих само 1-2 най-хубави маточника. Тези семейства с новите майки се развиха перфектно, и ми дадоха мед от букета/слънчогледа, единствения недостатък е, че се търси майката, но няма как.
    Кой ли пък ще е този колега?

 

 
Страница 69 от 72 ПърваПърва ... 19596768697071 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •