Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 71 от 72 ПърваПърва ... 216169707172 ПоследнаПоследна
Резултати от 701 до 710 от общо 718
  1. #701
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Друмев има някои неща, които няма да ти се вярват, но са си факти.
    Навремето дядо ми пчеларстваше на острова в Белене - Персин. Съмнявам се, че има по- благодатен район в България от този остров. Значи в кратце да ти кажа - семействата масово се рояха и въпреки това не можехме да насмогнем да вадим мед. Тъй като съм споменал Грънчаров, нека ти цитирам по спомен едно природно правило, което човека е установил и синтезирал в следната максима - за силна паша слабо семейство няма.

    Така, че ти го гледаш този човек от видеото и се питаш - баси този как ли се справя с роенето. А не се замисляш, каква ли паша има и дали въобще му пука за роенето.
    След като Друмев прегледа семействата днес, започна да му гори огън под задника какво ще прави пролетта хахахах.

    п-п. Кандо, а какво ли щеше да бъде ако не му се рояха на дядо ти, мале мале.
    Този пост е редактиран от tarty; 10.03.2018 в 19:43.

  2. #702
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Янчооооооо,изключвай или сменяй телефона

  3. #703
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Янчооооооо,изключвай или сменяй телефона
    Днес додето се пребира от Слънчев бряг до Бургас слушах предимно, мале, мале толкова силни семейства сме нямали досега, как ще ги опазим да не се роят хихихи. Ачка май капаните ще ги напълни с рояци от неговите само, не може да го биеш тази година, ще спечели баса хахаха.

  4. #704
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Днес додето се пребира от Слънчев бряг до Бургас слушах предимно, мале, мале толкова силни семейства сме нямали досега, как ще ги опазим да не се роят хихихи. Ачка май капаните ще ги напълни с рояци от неговите само, не може да го биеш тази година, ще спечели баса хахаха.


    Бат Янчо знаеш ,че винаги си използвам жокера.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #705
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=872296
    Бат Янчо според теб тоя кошер ще се рои ли?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #706
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=872296
    Бат Янчо според теб тоя кошер ще се рои ли?
    Не съм бат ти Янчо, но от мен - на 100%

  7. #707
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Не съм бат ти Янчо, но от мен - на 100%
    Не позна! Ще го пресее (множи). Ама не се знае какво ще зазими.

  8. #708
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Не съм бат ти Янчо, но от мен - на 100%


    Това ако се случи значи учителите и даскалите са ми слаби или аз съм негоден.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #709
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Това ако се случи значи учителите и даскалите са ми слаби или аз съм негоден.
    Тук нищо не зависи от даскалите ти или от теб. Всичко зависи само и единствено от братока. И ако не му се мотаеш из краката да му пречиш.

  10. #710
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Роене - методи за предотвратяване
    Предотвратяването на роенето е част от грижите на пчеларя за пчелните му семейства понеже то е най-лошият начин за размножаване при съвременните технологии на пчеларстване. Ако днес се гледа на роенето като на нежелателно последствие, в миналото преобладаващото мнение е било тъкмо обратното.

    Тогава пчеларите, без да искат, са засилвали тази черта понеже са насърчавали роенето чрез унищожаване на пчелните семейства за отнемането на меда. Единственият начин да се осигурят пчели след това е бил да се поощрява роенето и хванатият рой да се използва за производство на мед през следващата година. За щастие, има начини, които пчеларите може да използват за потискане на роенето. Макар тези методи да са доста ефективни, не може да се очаква, че те винаги ще водят до спиране на роенето и до предотвратяване на неговите нежелателни последици. Когато става дума за роене трябва да се имат предвид и други съображения, които са свързани с необходимостта пчеларят да познава признаците на предстоящо роене и да реагира точно и бързо, да действа решително и ако трябва да използва и драстични средства, които в крайна сметка може да се окажат успешни.

    Потискането на роевия инстинкт може да се осъществи и косвено чрез контрол върху пчелните майки, който се изразява в:

    1. Поддържане на млади пчелни майки в семействата. При майки по-млади от две години вероятността да се стигне до роене е малка.

    2. Използване на пчелни майки от потекла, при които инстинктът за роене е силно намален.

    3. Поддържане на продуктивни пчелни майки и осигуряване на възможности за "изявата" им.

    4.Ограничаване яйцеснасянето на майката за определен период от време чрез поставянето й в изолаторна клетка.

    5.Подрязване на едно от крилата на майката.

    Роенето се забавя, но не се предотвратява. След известно време роят излиза с неоплодена майка. Освен чрез контролиране на пчелните майки роенето може да бъде избегнато и чрез контролиране на пространството на гнездото, пилото и дейността на пчелите в семейството. Първо, трябва да помним, че пространството е много важно за пчелите. Трябва постоянно да изваждаме запечатаните рамки и да ги сменяме с основи за градеж или с празни пити. Това ще създаде място в плодника. Пчелите инстинктивно ще "избутат" меда нагоре. Пчелните майки ще разполагат с повече килийки за снасяне на яйца, а младите пчели-кърмачки ще хранят повече ларви и ще се освобождават от пчелното млечице, което техните жлези непрекъснато произвеждат. Същото можем да постигнем чрез добавяне на повече корпуси за мед, ако разполагаме с такива. Излишната енергия в семейството може да бъде използвана за изграждане на нови пити, а обновяването на питите е полезно и от хигиенна гледна точка. Освен това, ще получим повече пчелен восък за собствена употреба или за продан.

    Какво да правим , ако нашите семейства вече са достигнали точката на роене?

    Разполагаме с няколко възможности.

    Първо: Можем да оборудваме един плодников корпус само с основи за градеж, да поставим майката в него и да го изолираме с ханеманова решетка. Пчелите няма да имат друг избор, освен да усвоят тези основи и да забравят за известно време за роенето. Освен това трябва да отстраним всички роеви маточници от този кошер. Друга възможност е да разделим семейството. Отделяме един корпус със старата пчелна майка, пчели и всичко друго и отстраняваме всички роеви маточници и от двете семейства. Ако разполагаме с оплодена майка, вкарваме я в участъка без майка. Ако не разполагаме със запасна майка, оставяме там най-хубавия маточник. Скоро от него ще се излюпи майка, ще се оплоди и ще започне да снася яйца. В края на сезона можем да обединим двете семейства и по-добрата майка ще вземе връх в неизбежната среща. Това са само някои от възможностите, с които разполагаме, но по-добре е да предотвратим роенето, като използваме само пчелни майки, подбрани и отгледани в нероящи се семейства. Роенето е черта с висок коефициент на наследственост. Ако постоянно използваме майки от роеви маточници, скоро може да се сблъскаме със ситуации, при които нашите кошери да се роят няколко пъти в годината, дори ако са само наполовина пълни с пчели. Това е сценарий, който бихме искали да избегнем.

    Ето няколко основни правила, които трябва да спазваме, за да се избегне роенето:

    1. Осигуряване на достатъчно пространство за работа на пчелите;

    2. Използване на пчелни майки от доказани пчелари, които извършват селекция против роенето;

    3. Непрекъснато изваждане на запечатаните рамки с мед и поставяне на празни пити, или на достатъчно магазинни корпуси;

    4. Проверяване на плодниците за симптоми на роене (роеви маточници с яйца);

    5. Използване на майки от роеви маточници само в неизбежни случаи.

    Не всички методи за предотвратяване на роенето са еднакво желателни. Някои от тях нарушават нормалното устройство на гнездото, други водят до по-малка численост на популацията и до нарушаване на съотношението между гнездовите пчели и пчелите - събирачки. По-съществено е пчеларят да има добри познания по въпроса и с действията си да не допуска пчелните му семейства да изпадат в т.н. роево състояние.

 

 
Страница 71 от 72 ПърваПърва ... 216169707172 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •