Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 72 ПърваПърва ... 345671555 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 718
  1. #41
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Заложат ли веднъж маточници за роене,не ги спасява никаква система.В този случай спасението наистина е стръскване на всички пчели пред кошера и довеждането им до състояние на гол рой,или разформироване.[/quote]

    Според мен това е най добрият вариант.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  2. #42
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Целта е да имитираме естественото роене, като летящите пчели с плодната майка бъдат отделени от пилото и младите пчели в нов кошер, който остава на старото място. Този принудително отделен рой със старата майка трябва да доведем до пълноценно семейство на един път за да може да се включи в построяването на восъчните основи и в оползотворяването на на пашата.Ако е необходимо го подсилваме с пчели от други семейства и една или две восъчни основи.Целта е всички междурамия да бъдат покрити с пчели и пчелите да покриват питите. Ако това се случи в навечерието на акациевата паша, добавяме и медови корпус. Това семейство ще бъде медовик.Младите пчели и маточниците в стария кошер, преместен на ново място ще се въстанови и след около 40 дни ще бъде в състояние да оползотвори следващата паша той ще се превърне в пълноценно семейство с млада майка получена чрез естествен подбор след излюпването на маточниците. Другия вариант са няколко отводки. Така бих постъпил аз.Успех на всички.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  3. #43
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Във връзка с роенето,отец Адам от абатството Бъкфаст казва:"Има безброй много начини за предотвратяване на роенето,но на нито един от тях не можем да се доверем напълно,с изключение на един,който включва отстраняването на майката за период от 14 дни.Този метод за контрол над роенето изключва всякаква несигурност.Въпросът дали работи или не,просто е излишен".
    Този метод е наистина много интересен. Брат Адам е имал изключетелно богат практически опит в тази насока. Специално този метод, включва подмяната на майката с млада след 14 дни.

    Тук, обаче, трябваше да споменеш, че по негово мнение нито един механичен противороеви метод(често визирайки Демари) няма място в съвременното пчеларство, тъй като след такава операция семейството никога не е в състояние да събере максимални добиви, а отделно и допълнителния вложен труд.

    Той се усланял повече на развъждането на неройлива пчела в комбинация с отрязване на едното крилце на майката (най-много 1/2 от крилцето) и седмични прегледи(тук трябва да се вземе в предвид климата- най-дъждовния в Англия - не по-малко от 25000мм годишно, което означава дълги периоди без летеж и предпоставка за роене) по време на роевия сезон и единствено разрушаване на маточниците, ако има (оставен без надзор, само част от семействата изпадали в роево настроение, а още по-малка част предприемали опит за роене).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Нещо не съм съгласен. Ползвам метода на Димари от няколко години за да осуетя роене преди акацията и смея да твърдя, че тези кошери са давали най-голяма продукция и от акацията и след това. Нещо не се вързва.

  5. #45
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    С една дума - не отслабваш семейството за пашата. Качваш горе запечатаното пило и така ....
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  6. #46
    ANIBAL
    Guest
    Интересни сте ми!Роенето има признаци и предпоставки.И условия ,също така.Мнението ми по въпроса е ,че има по-силни причини и по-слаби за да се спре роенето.По-слабите трябва да са в комплект за да имат ефект.Интересно ми е ,как се постъпва при система Фарар.С този метод на Брат Адамс от където и да е.Да поставиш семейство на Гол рой при Фарар ще е безумие.

  7. #47
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от donboneti
    Нещо не съм съгласен. Ползвам метода на Димари от няколко години за да осуетя роене преди акацията и смея да твърдя, че тези кошери са давали най-голяма продукция и от акацията и след това. Нещо не се вързва.
    Бонев,много си прав.Но дали ДЕМАРИ или ПЕЛЕТОВА С-МА,но те се прилагат преди с-та да се изпаднали в роево настроение.После е късно.

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от kosta zhelev
    Интересни сте ми!Роенето има признаци и предпоставки.И условия ,също така.Мнението ми по въпроса е ,че има по-силни причини и по-слаби за да се спре роенето.По-слабите трябва да са в комплект за да имат ефект.Интересно ми е ,как се постъпва при система Фарар.С този метод на Брат Адамс от където и да е.Да поставиш семейство на Гол рой при Фарар ще е безумие.
    Желев,за Фарар не казвам и дума,защото не съм работил с тях,но за ЛР твърдя,че довеждането на с-то до състояние на гол рой,когато е изпаднало в роево настроение има огромен ефект.Почти за 2 дни с-то изгражда цял к-с с ВО.Тук не става въпрос за масово стръскване на 100 сем,което наистина е безумие,а само на тези,които са вече готови.А за да са "готови" ще сме виновни ние,и това съвсем не трябва да ни радва.

  9. #49
    ANIBAL
    Guest
    Така си казвам и аз.То бива да им се взема, ама чак толкова.За експеримент може и да става ,защото без да подозирам за брат Адамс поставих така едно семейство някога.На мига забрави за какво е идвало реч.Да, то беше в Рутов корпус.Но Аз само му взех всичкото пило.Другите рамки си останаха вътре.Същия ефект.Пилото е този Фактор.Въпроса е дали да се прилага този драстичен метод винаги.Мисля ,че само за Рапица.Там важи с всички сили.А колкото до Фарарите имаме колежка, която е на такива кошери.Нека и тя да даде мнение.Но смятам също ,че Фарара е достатъчно раздробен,за да се стигне до тази практика.Той е единствиния тип кошер,който е предназначен за тези периоди с успех.

  10. #50
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Според мен няма никакво значение на един гол рой каква" къща" ще предложиш! Той просто започва да работи като....рой! Мощно, лудо - гради всичко - и Фарар и ЛР и ДБ....
    Working....

 

 
Страница 5 от 72 ПърваПърва ... 345671555 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •