Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 72 ПърваПърва ... 234561454 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 718
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Съгласен съм с теб,но все пак мисля,че ги спъва.Само за сведение ,тази година при нас около 25 април имаше доста рояци.

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Ти направи каквото трябва и както трябва,пък не се надявай на рояци.Виж,след акацията вероятността е много по-голяма,но и тогава трябва ти да се намесиш т.е още по-отрано трябва да си свършил работата.

  3. #33
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Във връзка с роенето,отец Адам от абатството Бъкфаст казва:"Има безброй много начини за предотвратяване на роенето,но на нито един от тях не можем да се доверем напълно,с изключение на един,който включва отстраняването на майката за период от 14 дни.Този метод за контрол над роенето изключва всякаква несигурност.Въпросът дали работи или не,просто е излишен".

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Това отнемане на майката,кога се прави?Преди да са заложили маточници или след?Би трябвало да е преди,според мен но все пак незнам.

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Заложат ли вече маточници,най добре е да си денонощно при пчелите и да се подготвиш за ловене на рояци. wink;

  6. #36
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Честно казано на мен,не ми допада този метод защото заради липсата на майка(14дни)семейството на малко по-късен етап ще е отслабено.

  7. #37
    Наблюдател
    Регистриран
    20.12.2010
    Мнения
    27
    Здравейте колеги по време на рапичната паша като противороемо мероприятие използвам да поставя корпус с восъчни основи между първи и втори корпус и в периода около 10 май започвам да вадя колкото мед е събран от рапица. и тогава корпуса който съм поставиела на 20 април го качвам като трети иза дойзграждане и като магазин а този който е бил трити става втори и майката продължава да снася яйца и в трети корпус защото при МК пилото върви вертикално нагоре в този период . През 2010 год нямам нито един изроен кошер но в този период е рано да се прави отводка защото търтейте все още не са излезли.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Заложат ли вече маточници,най добре е да си денонощно при пчелите и да се подготвиш за ловене на рояци. wink;
    Смятам че в този случай по добрия вариант е рояване по пелетовата система отколкото да стои денонощно на пчелина.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Някъде четох как действа колежката Сузи, когато положението стане напечено -изтръсква всички пчели на платно пред кошера и питите поставя по другите кошери, на тяхно място основи и ето имате си рой в страхотно работно настроение. А маточниците могат да се ползват и по предназначение.

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от Aleksey
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Заложат ли вече маточници,най добре е да си денонощно при пчелите и да се подготвиш за ловене на рояци. wink;
    Смятам че в този случай по добрия вариант е рояване по пелетовата система отколкото да стои денонощно на пчелина.
    Заложат ли веднъж маточници за роене,не ги спасява никаква система.В този случай спасението наистина е стръскване на всички пчели пред кошера и довеждането им до състояние на гол рой,или разформироване.

 

 
Страница 4 от 72 ПърваПърва ... 234561454 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •