Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 25
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675

    НЕКОРЕКТЕН МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛ - Веселин Велев от Благоевград

    продавам: пчелни майки
    описание: Продавам качествени плодни пчелни майки на цена 18 лв. за брой. Изпращам ги с куриер до удобен за Вас град.Заявки на телефони 0887250979, 0894375346 и 0878144757
    цена: 18 лв. за бр. дата: 19-06-12 10:19
    email: ves_velev@abv.bg GSM: 0887250979

    Тази обява се върти от извесно време в обявите продава на сайта.Вероятно доста хора са изгорели,ама нека аз да пиша че да се пазят останалите.
    На 14/06 купих от тях 5 майки за проба.Майките са 100% неоплодени и са по дребни от обикновенните пчели.В кутийката ако не беше маркировката бих казал че са пратили някакви пчели мутанти вместо майки.След 3-тия ден отворих и бяха приети всичките.На 6-тия ден им прибавих по една пита пило.Сега е ден 11-ти,4 от тях ги няма,като на питите с пило са заложили маточници,а последната си е там но така и не е пронесла.
    Питам се по какви стандарти и критерии се продават оплодени майки!?Има ли някакъв контрол над тази дейност или трябва да разчитаме само на добрата съвест на търговеца?
    Чесно казано писна ми вече от измамници и мошенници и едва ли ще купя вече нещо от търговците.Не ми е за 100-те лева ами ми тежи разочарованието че не може да се има доверие и при най-елементарна сделка и от този така типичен за България селски тарикатлък.

  2. #2

    Re: Неоплодени майки

    Цитат Първоначално публикувано от ivootur
    Чесно казано писна ми вече от измамници и мошенници и едва ли ще купя вече нещо от търговците.Не ми е за 100-те лева ами ми тежи разочарованието че не може да се има доверие и при най-елементарна сделка и от този така типичен за България селски тарикатлък.
    Добре дошъл в отбора !За жалост това е реалността!Има и коректни майкопроизводители ,но те се броят на пръси и не могат да се преборят с нелоялна конкуренция на колегите си!

  3. #3
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    За пореден път ще го кажа няма начин да са ви продали неоплодена майка и тя да бъде приета ( тези от вас които имат малко опит с придаване на неоплодени майки и са запознати с цикъла на производство на майки знаят че двете неща автоматически се самоизключват)

    Просто няма ветеринарен контрол над това което се продава в БГ и ЕТО ТОВА е резултата. А като се изпуснат веднъж нещата от контрол после няма връщане назад. Като си вкараш веднъж проблем в пчелина, после и позлатени майки да си купуваш, вече файда няма.
    За 18 лв - всичко е на късмет.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    15.02.2011
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Чирпан, Ст.Загора

    Re: Неоплодени майки

    Цитат Първоначално публикувано от ivootur
    продавам: пчелни майки
    описание: Продавам качествени плодни пчелни майки на цена 18 лв. за брой. Изпращам ги с куриер до удобен за Вас град.Заявки на телефони 0887250979, 0894375346 и 0878144757
    цена: 18 лв. за бр. дата: 19-06-12 10:19
    email: ves_velev@abv.bg GSM: 0887250979

    Тази обява се върти от извесно време в обявите продава на сайта.Вероятно доста хора са изгорели,ама нека аз да пиша че да се пазят останалите.
    .................................................. .........................................
    .
    По дадените координати се вижда че този който ти е продал майките е Веселин Велев - майкопроизводител от Благоевград с отнет лиценз. Наскоро колега изгоря от същия производител доставил му 20 майки - 14 са били неоплодени.
    Nil satis nisi optimum

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Skutelator пише глупости ...как няма да се приеме неоплодена майка при поставено семейство в условия на безизходност???Аз съм купувал и придавал майки от Тервел които пеят ..ако на някого му говори нещо.Научете се сами да си ги произвеждате или копувайте от колеги във форума -нали е затова????

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Проблема с майкопроизводителите ще добива все по-абсурдни измерения. Тази година след като си преместих пчелите на място, което ги местя от както имам пчели ми цъфна един елемент, който е небезизвестна полу-мутричка от нашия край. Идва и почва да ми вдига скандали, щото онз бил лицензиран майкопроизводител и в радиус от 2 километра не трябвало да има други пчели.

    Значи първо - турнал си нашия кошерите насред полето и никой няма право да има пчели таме .... ебаси.
    Второ - същия свободен елемент има още два пчелина в региона, работата отива на там, че с това темпо, скоро никой от нашия край няма да има право на пчели ..... ебаси.
    Трето - хич не ми ражда акъла, как аджеба един абсолютно незапознат с пчеларската професия човек, става не какъв да е, а майкопроизводител .,... ебаси

    Направо ми дожаля за хората, които ще си купят майки от него - та той бъкел си няма напредстава от пчели. Реве ми, че аз с моите 40 кошера и един друг колега с близо 100, сме му взели пашата на неговите над 400 семейства, при наличие на над 5 000 декара рапица, та заради нас нищо не бил извадил, аз и другия колега хванахме средно по 15кг. .......ебаси.

    Същевременно, колега от .... айде няма да споменавам от къде, ми се обажда по телефона, че от неговия регион, имало двама майкопроизводители, които раздавали майки без пари, та ако съм искал ....... ебаси, баси, просто няма нужда от коментар.

    С тези малоумни субсидии, просто с всяка година ставам свидетел на все по-невероятни изпълнения - радвам се, макар да е по-трудния и скъпо платен начин, че има колеги, които се опарват достатъчно добре от лицензираните ни майкопроизводители, защото е крайно време, същите да си вземат по едно въже и да ходят да се застрелят.

    До вчера ходи валути обменя, с кражби се занимава, с наркотици, оръжия, ддс-та, автоджамбазин, алъш вериши всякакви и изведнъж станал майкопроизводител - тези субсидии са престъпление.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Въпреки предложените крути мерки относно предложени от мен мнения от колегата Иорданов в друга тема за това –което може и НЕ ТРЯБВА ДА ПРАВИТЕ!и които би следвало да се предприемат ..колега пий си питието до 12 и после предприемай действия.Никой не е по-велик-та бил той и мутра,все ще ти роди главата какво да решиш .С добро няма как да стане при вас в българия нещата са така ,пчеларския бизнес отдавна е окупиран от мутри и там жалките правоимащи.В Холандия повечето прекупвачи и търговци се представят за производители.Потърсени на Скайпа обаче отказват коментар ,не знам защо?

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    За пореден път ще го кажа няма начин да са ви продали неоплодена майка и тя да бъде приета ( тези от вас които имат малко опит с придаване на неоплодени майки и са запознати с цикъла на производство на майки знаят че двете неща автоматически се самоизключват)

    Просто няма ветеринарен контрол над това което се продава в БГ и ЕТО ТОВА е резултата. А като се изпуснат веднъж нещата от контрол после няма връщане назад. Като си вкараш веднъж проблем в пчелина, после и позлатени майки да си купуваш, вече файда няма.
    За 18 лв - всичко е на късмет.
    Не се излагай така колега!Явно твоя опит в предаването на майки е слаб?!Приемат се и неоплодени майки.Рядко,но зависи от случая.Ако семейството няма алтернатива приема неоплодена майка просто пусната на прелката.Всяка година имам успешно приети неоплодени майки така.Аз също съм съм давал парички за неоплодени майки и много малко отцеляха от тях,но да твърдиш че двете неща не са съвместими-sorry
    1000 пчелари - 1000 технологии

  9. #9
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Виждал съм как девствена майка влиза в кошер със снасяща и няколко дена се разхожда необезпокоявана, но това не трябва да се разглежда като правило.
    Приемането на неоплодени майки по-възрастни от 3 дни е много много трудно ( предполагам и сами може да се сетите защо), и то тя не трябва да е била хващана с ръце. Човек който би си позволил да продаде неоплодена майка едва ли го инересува дали ще бъде приета и едва ли би внимавал толкова.
    От друга страна неоплодена майка на под 3 дневна възраст няма как да бъде взета от нуклеус (дори и да приемем че е свищева) при 14 дневен цикъл или повече. В най-добрия случай от момента на затварянето в клетка до момента на придаването изминават грубо казано 24 часа ( транспорт по куриер). Като взема всичко това в предвид единственият начин тя да пристигне в границите на срока, в който тя може да бъде приета безпроблемно е да е била взета направо от маточника. На мен ми звучи абсурдно!! И е абсурдно.

    Няма начин да придадеш неоплодена майка (смятайки я за оплодена) така както се придават оплодени майки и да очакваш да бъде приета ( колкото по-възрастна е неоплодената майка, шансът й е по-малък).


    "Ако семейството няма алтернатива....." О, я стига. Търтовките също нямат голяма алтернатива и въпреки това .... При пчелите няма логичесо мислене, само инстинкти. Един познат често казва "аз ги храня, а те ме жилят", докато в същото време налива сиропа.
    Понякога оставени в безисходица, обратно на всякаква логика, пчелите отказват да приемат оплодена майка. Просто едно нещо веднъж действа, а друг път - не. Инстинкт, не логика.

    Ама щом сте казали че са неоплодени, нека са неоплодени ( лично моето мнение е нозематоза). И щом толкова разбирате - защо въобще хора като вас се занимават да купуват майки? Верно, майките собстено производство излизат малко по-скъпо, но допълнителните разходи се изплащат неколкократно. А и в дългосрочен план , за пчелната популация това е по-добрия вариант.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    От 2006г си произвеждам майките с Йентеровата пита.Ти как ги произвеждаш???
    1000 пчелари - 1000 технологии

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •