Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 9 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 87
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Колеги възможен ли е градеж към края на февруари началото на март. Някой пробвал ли е.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Снимка0402.jpg
Прегледи:      655
Размер:	87.4 KB
ID:	3582
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Снимка0403.jpg
Прегледи:      651
Размер:	79.1 KB
ID:	3583

    Снимките са от януари. Сега единия е 4 пъти по голям.

  2. #42
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Ха, тези са за магистрала Струма.

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Снимките са от януари. Сега единия е 4 пъти по голям.
    Много ме кефи някои като се провокират и излязат от дълга анонимност
    Обясни малко повече. Къде са пчелите на тези снимки? Да не би да ги пускаш вътре да градят и после да ги запираш някъде
    Винаги може по-добре.

  4. #44
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Язък за скъпите книжки.В една от моите пишеше ,че трябва да се развие някаква жлеза ,ама не помня точно.Иначе моите почват да градят ,когато в кошера няма почти нищо.Края на май.
    За да може да отделя восък пчелата трябва да има развито мастно тяло и по-специално еноцити. Но нали се съгласяваме, че восъкоотделянето и градежа на пити са две отделни неща. А във семейството ВИНАГИ има пчели със развито мастно тяло, защото иначе това ще бъде умряло семейство (или изчезнало от синдрома на празния кошер).

    Нужните условия за градеж на пити съм ги срещал на още няколко места, като хронологично най-първата беше писана някъде в началото на 20 век (де да помня кой от всички светила по онова време беше авторът), а другата мисля че беше издадена преди "The wisdom of the hive" (написването на която е отнело доста дълго време и повечето от научните знания вече отдавна са били публиквани)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    За да може да отделя восък пчелата трябва да има развито мастно тяло и по-специално еноцити. Но нали се съгласяваме, че восъкоотделянето и градежа на пити са две отделни неща. ...
    Да и аз говоря за градеж на пита а не за побеляване на рамка или далаче, защото крайната ми цел е да видя дали след рамката с основа ще изградят рамка без основа с работнически килийки достатъчно рано преди роевия нагон и градежа на търтееви килийки.
    Ще попитате защо, ами от пуста беднотийка за икономия на някоя и друга восъчна основа. И засега нещата вървят добре а прогнозата на Матеев вече е разбита:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1.jpg
Прегледи:      615
Размер:	161.8 KB
ID:	3596

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	2.jpg
Прегледи:      608
Размер:	148.1 KB
ID:	3597

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	3.jpg
Прегледи:      610
Размер:	167.1 KB
ID:	3598

    П.С. Това е около 22 часа след слагането на рамката. Пише 24.02 тъй като я бях подготвил тогава, но времето беше много лошо и успях да я сложа вчера 25.02
    Винаги може по-добре.

  6. #46
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ако само толкова са изградили за 24 часа, то това е СЛАБ ГРАДЕЖ, точно както го предвидих. Свършена е не повече от 5-6% от работата по цялостното изграждане на питата. На практика пчелите могат да градят 10 пъти по-бързо .......

  7. #47
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Да и аз говоря за градеж на пита а не за побеляване на рамка или далаче
    Побеляването на рамка пак е вид градеж. Отделянето на восък, от друга страна е физиологичен процес на пчелите със мастно тяло (т.е. "младите"пчели)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Мен ме притеснява тази рамка в средата на гнездото,което може да доведе до разделяне на зимното кълбото.За да преодолеят тази ледена преграда най-естествено е пчелите да се погрижат за проблема.Интересно ще е с какъв восък ще довършат килийките.

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Много ме кефи някои като се провокират и излязат от дълга анонимност
    Обясни малко повече. Къде са пчелите на тези снимки? Да не би да ги пускаш вътре да градят и после да ги запираш някъде
    Снимани са когато е студено за да се вижда добре.

  10. #50
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Забелязал съм, че след напълване с мед, пчелите запечатват килийките на светлата пита със светли капачета, а на тъмната - с тъмни капачета! Ако капачетата се изработват само от нов восък, би трябвало да са само светли. Това явление не мога да си го обясня.

 

 
Страница 5 от 9 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •