Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 17 от 31 ПърваПърва ... 7151617181927 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 161 до 170 от общо 306
  1. #161
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Добре си го намислил, според мен.
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

  2. #162
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    111
    Пчеларски район
    община Белоградчик
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    Нека развием и тази тема и да попитам!
    Имам в един кошер 2-3 добри маточници и сега мисля да отделя майката ,да разделя на три кошера в двата кошера по равно пило и мед и по един маточник и на нови места,а майката с една пита и ВО на старото място със летящите пчели и сироп разбира се.Или да си сменя някой майка ама като са замисля сезонна тепърва започва ще има време и за подмяна на майките!
    Вашите съвети?
    п.с.-ако питате целя ли да увеличам бройките да целя,имам празни сандъци .
    Ако майката и старите пчели ги оставиш на 1 пита и 1 ВО , ще им е тясно

  3. #163
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Разбира са,че няма да е на една поне 3-4 ВО ще са.
    Трябва ли да изчакам 2-3 часа за предаване на маточниците или не при направата на отводка така?
    Този пост е редактиран от marianski; 29.04.2015 в 19:18. Причина: допълване

  4. #164
    Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2013
    Мнения
    28
    Здравейте.

    Мисля си тука аз едни работи и искам да ги споделя с вас дали ще ми се получат.

    Нямам време да търся и белязвам майките , а сега искам да направя 10-тина отвотки.

    Мисля да ги правя с налитане на пчели.

    Оставям три пити люпещо се пило от кошерът ,който ще правя отводката и още две от друг кошер без пчели на мястото където пчелите са свикнали да се прибират , също и две пити с мед и прашец и две изградени пити.

    Основният кошер го местя на друго място , а на новият придавам оплодена майка в клетка и след 3 дни я освобождава.

    Така си спестявам търсенето на майката.

    Питах един колега и ми каза, че имам вероятност да убият новата майка.

    Аз си мисля, че като нямат други избор ще я приемат майката .

    Моля някой, ако е правил такъв тип отводка или има мнение да сподели.

    Поздрави.

  5. #165
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Наистина има риск да убият майката, и то много голям. Причината е, че в тази твоя отводка ще се изсипят една камара СТАРИ ПЧЕЛИ, и именно те са тези, които са готови да убият (задушат) всяка една чужда майка.

    Ако искаш да го правиш този номер със старите пчели, той се прави по друг начин. Нарича се НАЛИТАНЕ НА ГОЛ РОЙ. Вземаш съществуващия кошер, и го местиш някъде другаде в пчелина. На неговото място слагаш нов кошер, зареден от горе до долу с нови неизградени пити (с восъчни основи). На горния корпус слагаш една единствена пита с разновъзрастово пило с малко млади пчели на нея и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СЪС СТАРАТА МАЙКА. Това е единственият начин, при който върналите стари пчели ще са благосклонни към майката. Такъв един гол рой е МНОГО ПРОИЗВОДИТЕЛЕН. Въпреки че пчелите са стари, те за нула време ще изградят голям процент от питите и майката ще ги осемени много бързо, защото в този кошер ще има много пчели да се грижат за новото пило. След около 20-30 дена старите пчели вече ще са умрели и ти ще наблюдаваш уж отслабено семейство, но това в действитрелност няма да е така. Това всъщност ще е семейство със 7-8 пити с пило и с една камара млади пчели, които само седмица след това ще напълнят и двата корпуса на кошера.

    От другия кошер, който си го преместил, може да направиш 1 или 2 (или дори 3) отводки в зависимост от това колко пило има в него. На тези отводки може да им се даде маточник, ама такъв, който ще се излюпи след максимум 2-3 дена. По принцип по това време на годината отводки могат да се правят само на 2 пити с пило (ако са в топли фибранени сандъчета) или на 3 пити, ако са в студен дървен корпус. Задължително сложи найлон над тях, за да подобриш температурния режим в междурамията. Сложи и питка със суха храна с прашец в нея, както и хранилка за течна храна, която не трябва да изсъхва. Сухата храна с прашец е необходима да замести прашецомедовите пити, ако нямаш такива. В първата една седмица старите пчели ще са много малко, а нуждата от прашец ще е огромна (все пак трябва да се гледа много пило).

    Сиропа се дава по същата причина. По принцип във всяка една развиваща се отводка съотношението на млади към стари пчели е в полза на младите. Старите пчели са в непрекъснат дефицит до момента, до който семейството не напълни целия кошер. Именно поради тази причина даването на сироп е задължително, а даването на прашец ускорява развитието, защото пчелите могат да гледат повече пило.

  6. #166
    Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2013
    Мнения
    28
    Благодаря за бързият отговор.

    Какво мислите за този тип отводка.

    3 пити с пило и млади пчели, две пити люпещо се пило без пчели (поне само на 10 кошера да търся майките) две пити с меди и прашец и две изградени.

    Придаване на млада оплодена майка.

    Също така се двоумя дали да ги правя след като приключи цъфтежът на акацията или след рапицат.

    При мен няма особенно много акация, но има засят доста слънчоглед.

  7. #167
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Няма смисъл да се правят много силни отводки. Явно не си чел архивите на форума. Независимо с колко пити направиш отводката, тя винаги се нуждае от 63 дена за достигане на семейството до пълната си сила. Поради тази причина отводки се правят на минимума, който е необходим за отглеждане на наличното пило.

    За топли нуклеуси (фибран, стиропор) минимума е 2 пити с пило и 1 прашецомедова (или жълта питка с храна 0.5 кг).
    За дървени кошери минимума е 3 пити с пило.

    И в двата случая освен питите с пчели и пило допълнително се стръскват и младите пчели от още 2 пити. Самото пило за отводките е редно да бъде ЛЮПЕЩО СЕ - тоест запечатано пило в последния стадий от развитието си.

  8. #168
    Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2013
    Мнения
    28
    Останали са ми около 10 кг храна за пчели Bee fonda с нея може ли да се подхранва.

    Ако ги направя сега в началото на май до слънчогледа има около 60 дни.

  9. #169
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Именно - сега направена отводка, ако нещо не я объркаш, има шанса от слънчогледа да донесе много мед. Храненето с Bee Fonda замества прашеца, което е добре, но не забравяй и течния захарен сироп 1:1. Пчелите в отводката се нуждаят и от двете поне през първите 30 дена.

  10. #170
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    Нека развием и тази тема и да попитам!
    Имам в един кошер 2-3 добри маточници и сега мисля да отделя майката ,да разделя на три кошера в двата кошера по равно пило и мед и по един маточник и на нови места,а майката с една пита и ВО на старото място със летящите пчели и сироп разбира се.Или да си сменя някой майка ама като са замисля сезонна тепърва започва ще има време и за подмяна на майките!
    Вашите съвети?
    п.с.-ако питате целя ли да увеличам бройките да целя,имам празни сандъци .
    Земляк,бях останал с впечатлението че си силно на ''ти '' с тази материя. Най –точно пише Матеев по–горе и е точно за теб .Само не трябва да слагаш пита/изградена/ в голия рой.Слагаш само основи ,Ако кошера ти е 10–ак който ще разформироваш на отводки ,слагаш максимум 5 основи /дори понякога идват много/ в новия кошер,който ще поеме старите ,летящи пчели и старата майка .Но без изградена пита/различното от Матеев ,може би защото работи с друга система ,а аз съм с ДБ /. Затова се нарича налитане на гол рой–голи пити/основи/,стара майка , дърти пчели които се преобразяват и за 10 –12часа ставатмлади ,дейни отделящи голямо количество восък, градят основите не по 1 ,а всички наведнъж .Колкото е изградена първата ,толкова е и последната .А със маточниците направи толкова отводки ,колкото ги имаш в наличност/увеличаваш бройката/Ако вземаш пити от други кошери за отводките за да използваш маточниците–осиротяваш и след 2–3 часа даваш маточника ако няма незапечатано пило .Има ли –изчакваш .Това го практикувам от много,много години и работи безотказно.Увеличаваш бройките изграждат ти основите/голия рой/,увеличаваш добива на восък.
    п.с. Докато не изградят основите ,не слагай нова основа Ако 5 са малко слагаш още една –зависи от летящите пчели .

 

 
Страница 17 от 31 ПърваПърва ... 7151617181927 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •