Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 31 ПърваПърва ... 5678917 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 306
  1. #61
    Потребител
    Регистриран
    01.03.2012
    Мнения
    90
    Благодаря Юри , непременно ще изпробвам метода тази година.

  2. #62
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Здравеите, въпроса ми е следния,един рояк примерно на 4 рамки който е излезъл към края на май може ли да се развие толкова че от него след това да се направи отводка и двете семеиства да станат толкова силни че да презимуват успешно.Района в който се намират кошерите е подножието на планина Беласица и тук главните паши са акация и кестен, и няма много продължителна паша, това ми е притеснението. Моля да ми помогнете със съвети, не съм с кой знае какъв опит. Благодаря ви предварително.

  3. #63
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    Мое мнение , може ако ще правиш отводки. Използвай готови майки миналата година на 15 август направих отводки с 2 пити пило и пчели колкото има на тях и майки (от ловеч). Зазимих ги на 4-5 пити плътно покрити с пчели. В момента сама на 7-8 пити с пчели от които около 3-4 пити плътно със запечатано пило. Мисля че пчелните семейства ще експлодират за рапицата.
    Важно е хранене през ден с малко 300-400 грама захарен сироп в съотношение 1:1.5 захар :вода. По малко, но често.

    Така че може използвай готови майка миналата година цената беше около 13-17 лв мисля че и тази ще е подобна. Така се печели около месец от развитието.

  4. #64
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Ще споделя и моя опит.
    Миналата година приятел ми направи отводка на 4р. с маика на 1г. това беше межди 1-ви и 10-ти Маи.
    Започнах интензивно хранене, през ден или наи много два, 400мл. сироп, като 2 хранения без стартовит, едно със стартовит. Когато пчелите и пилото се увеличиха, увеличих и сиропа на 500-700мл.
    Като съм разширявал само с неизградени рамки с уснови.
    Точно след 30 дни, около 1 Юни сложих и магазин, нямах изградени рамки и взех от друго семеиство 3 изградени рамки и сложих 7 неизградени.
    Спрях подхранването (но вече имаше паша, макар и по малко)

    Семеиството изгради всички рамки, и извадих 5-6р мед.
    Доволен съм, зазимих го на 9 рамки.

    В момента почти изпълва плодника.

    Успех.

  5. #65
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Миналата неделя разделих едно семейство на две.Изчаках до вторник и му придадох майка, в петък отварям да видя дали е приета, но за мое съжаление не беше приета,маточници имаше и оставих да си пройзведът сами майка. Чудя се защо не я приеха?

  6. #66
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2013
    Мнения
    89
    Пчеларски район
    община Силистра
    Цитат Първоначално публикувано от bobi mitrev
    Миналата неделя разделих едно семейство на две.Изчаках до вторник и му придадох майка, в петък отварям да видя дали е приета, но за мое съжаление не беше приета,маточници имаше и оставих да си пройзведът сами майка. Чудя се защо не я приеха?
    Много си изчакал според мен, трябвало след 2-3часа когато се усетят, че нямат майка да я придадеш, не след 2 дена. Вече са били заложили маточници и няма как да я приемат според мен. Ако не съм прав да ме поправи някой.

  7. #67
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    От там където купих майката ми казаха че до три дни се придава, като втория и третия ден са били най-успешни.

  8. #68
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2013
    Мнения
    89
    Пчеларски район
    община Силистра
    Може и така да е, нека се изкажат и други.
    "Човек е щастлив, когато е отпратил миналото, забравил злобата, не чака от никой нищо...

  9. #69
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    98
    Времето за което пчелите усещат липсата на майката (при осиротяване) е около 2-3 часа.До 10-ият час е подходящо за придаване на оплодена майка в клетка,защото след 10-12 час пчелите залагат маточници за собствено производство и се успокояват.От този момент на там шансовете за прием на чужда майка намаляват значително.Има още един шанс,след запечатване на всичкото налично пило,да се унищожат маточниците и след няколко часа да се придаде майка.Аз придавам на 5-6 час,като намазвам клетката с мед от същото семейство.Така знам и процедирам аз...
    Гладът не е заради това,че не можем да нахраним гладните,а заради това ,че не можем да нахраним богатите.

  10. #70
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    А пробвали сте - взимате старата майка и на същото място откъдето сте я взели пускате нова оплодена майка... Старата която сте взели я отделяте с 2-3 рамки нейни пчели като отводка настрана...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

 

 
Страница 7 от 31 ПърваПърва ... 5678917 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •