Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 31 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 306
  1. #41
    Наблюдател
    Регистриран
    21.07.2011
    Мнения
    36
    Да, може би сметките са само теоретични. За това попитах, защото колегата казва със сигурност че става.
    Решил съм да пробвам по този начин след акацията. Това с по късното прибавяне на люпещо се пило е добра идея, ама не ме устройва. Та ситуацията е такава - имам приятел с даданблат, искам от неговите да си направя по една отводка, само че в корпуси. Просто така ще купя само майките /С маточник съвсем ще се забавят нещата/ Другото, което не зная е ако на мястото на неговия кошер поставя друг, но с различен цвят.
    Кое е по важно за пчелите, мястото или цвета?
    Благодаря Ви колеги предварително за точните разяснения.

  2. #42
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от misho5kov
    Да, може би сметките са само теоретични. За това попитах, защото колегата казва със сигурност че става.
    Решил съм да пробвам по този начин след акацията. Това с по късното прибавяне на люпещо се пило е добра идея, ама не ме устройва. Та ситуацията е такава - имам приятел с даданблат, искам от неговите да си направя по една отводка, само че в корпуси. Просто така ще купя само майките /С маточник съвсем ще се забавят нещата/ Другото, което не зная е ако на мястото на неговия кошер поставя друг, но с различен цвят.
    Кое е по важно за пчелите, мястото или цвета?
    Благодаря Ви колеги предварително за точните разяснения.
    Мястото.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  3. #43
    Цвета няма значение, стига да е на същото място. Разбира се 1-2 дни ще има доста суматоха на прелката, но това да не те притеснява. Щом майката започне да снася, всичко си идва на място.

  4. #44
    Наблюдател
    Регистриран
    21.07.2011
    Мнения
    36
    Още нещо, за колко време /един ден достатъчен ли е / за перлоциране на пчелите, преди да мога да преместя отводката с летящите пчели на друг пчелин?

  5. #45
    На какво разстояние е другия пчелин?

  6. #46
    Наблюдател
    Регистриран
    21.07.2011
    Мнения
    36
    Ами единя е на 4.19 км по права линия - Google Earth, dругия е на 5.22 км. Може ли да се окажат близо и да се върнат на старото място, и ако е така, какви мерки могат да се вземат?

  7. #47
    Честно казано, никога не съм местил така създадени отводки, до есента. Може би трябва да изчакаш майката да заработи и предполагам, че след втората седмица, няма да е проблем да ги местиш. Тогава още няма новоизлюпени пчели, а старите са понамалели.

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Разстоянието не е малко, може някои и да се върнат но като количество няма да е голяма загуба.Миналата година мой познат мести фургоните от мястото, където зимуват на около 2 км. разстояние в права линия и се върнаха на старото място от 40сем. пчели, които напълниха около един 12рДБ кошер.При разтояние 4-5 км. се съмнявам количеството да е голямо.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  9. #49
    По кое време на годината се прилага метода с отнемане на летящите пчели и придаването на оплодена майка на същите? От пашите ли зависи или от числеността тоест развитието на семействата. За тази година не ме интересува толкова стоковия мед , а по скоро увеличаване броя на семействата х2 . Метода ми харесва тъй като е лесен за изпълнение.
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  10. #50
    Наблюдател
    Регистриран
    06.12.2011
    Мнения
    44
    Според една книга майките най-добре се приемали април-май, но пък ако са добре развити семействата - защо не? Юни е по-удачно според мене , ако има силна паша няма да се усетят, но трябва да храниш яко , ако искаш да направиш нещо.

 

 
Страница 5 от 31 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •