Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 31 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 306
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    А можеш ли да правиш помощно семейство за всяко основно семейство ? Аз имам идеята на 3 семейства по едно помощно, но по отрано и като дойде време, разпределям питите с пило по семействата, а помощното към някое на което се налага да сменя майката. Това е само идея, разбира се. А може и след ваденето на меда, 2 пити качавам в най-горен корпус и тама млада оплодена майка и ето отводка, която в края на септември обединявам с основното семейство. Трябва нещо да се прави в тая насока, просто зимните пчели да са млади и неуморени пчели, иначе ще зазимим слаби семейства.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    А можеш ли да правиш помощно семейство за всяко основно семейство ? Аз имам идеята на 3 семейства по едно помощно, но по отрано и като дойде време, разпределям питите с пило по семействата, а помощното към някое на което се налага да сменя майката. Това е само идея, разбира се. А може и след ваденето на меда, 2 пити качавам в най-горен корпус и тама млада оплодена майка и ето отводка, която в края на септември обединявам с основното семейство. Трябва нещо да се прави в тая насока, просто зимните пчели да са млади и неуморени пчели, иначе ще зазимим слаби семейства.
    Моето мнение е, че най-лесно се работи, когато до/над всяко производствено семейство има по едно "помощно". Тогава много от дейностите(хамалогията имам предвид) да ги вкараш в желаната "кондиция" отпадат - всичко става за минути. Така можеш да посрещнеш всяка новопоявила се паша. А пък за зазимяването - говорихме по-горе - отново за минути правиш семейства, които безпроблемно ще иззимеят, а ако имаш желание може да посрещнеш пролетта още.....на Нова Година!

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Ще увеличавам ударно семействата. Принципно , не че нямам идеи , обаче с интерес ще приема и Вашите . Пчелина е само от ДБ , в момента е 20 сем и 6 отводки от май месец. Идеята е да станат поне 40бр.Не ми се губи обаче сезона нацяло, искам и продукция(мед). Затова - споделете Вашите виждания! Предварително съм благодарен.

    п.п. Кошери , рамки и в.о. имам.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Ами аз пробвах едно семейство да произведе самосменни маточници(мисля че точно ти беше описъл метода),като натоварвам семейството с производство на пило.Получи се и маточници и мед точно както изкаш да направиш и вълка сит и агнето цяло.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Колега Христо, не става хем в...... хем душата в рая! Или риба или цаца.Сам избирай.

  6. #26
    Христо каква паша имаш в момента и какви ти предстоят?

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Рапицата мина , акацията и тя. Почва драка и кориандър с мащерка.После слънчоглед и последно - магарешки бодил.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Късните отводки биха имали 100% успех ако са процентно малко спрямо другите семейства за да има възможност да им се помага с пило иначе си остават за подсилване или като помощни.Могат да оцелеят и без помощ , но само ако е мека зимата т.е всичко зависи от природата.
    Тази година и аз мисля да експериментирам с част от семействата. Ще направя отводки от най-силните в края на слънчогледовата паша.Отсега съм скептично настроен, но въпреки всичко ще пробвам.Догодина живот и здраве ще коментираме какво как и защо.

    п.п.има тенденция последните години есента да е топла
    и малко по-продължителна.

  9. #29
    Взимаш 20 оплодени майки.
    Комплектоваш 20 кошера с пити и основи. Хубаво е поне по 2-3 пити, но може и само основи ако нямаш пити. Слагаш и майките в тях с транспортни клетки.
    Местиш твоите основни семейства на поне 3 метра и на тяхно място слагаш новокомплектованите.
    Вечерта даваш на старите семейства по една хранилка рядък дироп, защото остават без летящи пчели и няма кой да носи вода.
    За 10-15 дни старите ще достигнат същото ниво, като преди разделянето и се включват пълноценно в пашата.
    Новите семейства, дори и да не дадът стоков мед, до есента ще са нормално развити и почти не обременени от акар.
    Метода е изпробван многократно и действа. В събота и на моите им предстои тази процедура. Успех.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от христо
    Рапицата мина , акацията и тя. Почва драка и кориандър с мащерка.После слънчоглед и последно - магарешки бодил.
    Ице ако си фана некоа бургазлийка,ще дадеш ли едно кътче до теб бре - бати пашите,завиждам ти (и за момите около Бургаско де :D )

    Юрката ти предлага наистина добър вариант,макар майките да стъпват пари - а вероятноста да дадат мед (отводките) е много голяма при този начин.Всъщност до колкото разбирам ти не търсиш 20,а 14 майки т.е.не е чак толкова много пари.

    Аз бих ти предложил и друг вариянт,но е малко късно за него,та не знам - избираш най-хубавото си семейство,и го натискаш да рои,като заложи маточници от там насетне няма какво да обяснявам сам знаеш,но ще стигне за 14 отводки (че и ще остане)и ще вадиш мед без да се притесняваш грам.

    Може и да комбинираш - направи половината по съвет на Юри,другата половина по мой съвет,не за да съревноваваш,а да не се охарчваш толкова.

    п.п.м/у другото сподели какво си намислил ти,може да ни се стори по-подходящ твоя вариянт и да добавим някой съвет.За сега друго не се сещам.Но със сигурност целите ти са напълно реални и постижими - мед+отводки.

 

 
Страница 3 от 31 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •