Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 21 от 31 ПърваПърва ... 111920212223 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 201 до 210 от общо 306
  1. #201
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Методи много едни по ефикасни други не чак толкова и го мести на другия пчелин подхранва/ майка маточник или яйца си преценява спрямо възможностите.
    Теоретично много глупава технология
    Ами ако няма друг пчелин??? И практически още по–глупава технология.Особено за начеващ или в първи стадий на развитие.Само коментар батка,нищо друго.Другото ще го кажат учените.

  2. #202
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    През май месец няма смисъл да се прави отводка с повече от 2 пити с пило. Ако искаш сложи и 6, но това ще е груба грешка
    Блажени са верующите!!!
    Колега, на две пити пило през месец май бих ги направил само, ако са ми за продан! Ако ли не, за мен ги правя на 4-5 рамки разновръсно пило, боило то с майка или маточник преди излюпване. На две рамки...кучетата ги яли. Трябва да ги дондуркаш до следващия сезон. За мен, ако една отводка не се изплати още същата година, по-добре да не я правя!
    П.С. Освен двете рамки пило има още няколко фактора от които зависи това дали и как ще се развие отводката...
    Keep Walking...

  3. #203
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    Блажени са верующите!!!
    Колега, на две пити пило през месец май бих ги направил само, ако са ми за продан! Ако ли не, за мен ги правя на 4-5 рамки разновръсно пило, боило то с майка или маточник преди излюпване. На две рамки...кучетата ги яли. Трябва да ги дондуркаш до следващия сезон. За мен, ако една отводка не се изплати още същата година, по-добре да не я правя!
    П.С. Освен двете рамки пило има още няколко фактора от които зависи това дали и как ще се развие отводката...
    Силно казано,но както и да е!Всеки си шета на акъла.Колегата Матеев пише за отводки и това е нормалното за тях–2 с пило и 2 с мед.При читава майка,тази отводка на 30.08. ще е пълноценно с–во. Твоята отводка на 4–5 рамки с различно пило +2 рамки с мед и прашец вече не е отводка.Това си е делене на 2,че и кусур.Че ти омаломощаваш едно силно семейство/ако вземаш материала само от едно с–во/което би ти дало по–големи дивиденти от отводката. Отводката е начин да увеличиш броя на с–вата,а не да увеличиш добива на мед.Ако даде нещо,то е в плюс.Така мисля от позицията на хоби–пчелар.Професионалис тите може да имат диаметрално становище.

  4. #204
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от piper Виж публикацията
    Честно ли? Защото не знам как!За съжаление!
    Ето ти един елементарен начин.В началото на цъфтежа на ябълката правиш сборна "отводка" само от силните семейства,като отнемаш по 1 рамка.Пълниш целия корпус със 2рамки медопрашецови,а другите рамки с пило и пчелите по тях.От всеки кошер от който взимаш,изтръскваш още по една рамка пчели.Подхранваш....На 9-10 ден разделяш "отводката" на 2,като делиш и летящите.На 11 ден отдалечаваш двете отводки една от друга с по метър в ляво и дясно.На 12 ден,двете отводки ги делиш на още две с делене и на летящите.Внимавай при всяко делене да има маточници.На 13-14 майките ще се излюпят,а след 23 ден проверяваш за осеменяване.Щом майката се оплоди подсилваш с по 2 рамки пило и пчели.Единствения проблем е наличието на достатъчно полово зрели търтеи по това време......По този начин семействата не се отслабват,а дори напротив-запазва се работния ритъм....Да не те притеснява,че майките са свищеви.Важното при всички майки е количеството секс...

  5. #205
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Ами ако няма друг пчелин??? И практически още по–глупава технология.Особено за начеващ или в първи стадий на развитие.Само коментар батка,нищо друго.Другото ще го кажат учените.
    Адаш здравей!
    Чест и удоволствие е за мен да ми обърнеш внимание на някой пост /По принцип си голяма заядлица но си умна кратуна (в добрият смисъл) и си разбирач. Та точно ти знаеш за какво става въпрос и не е нужно да навлизам в подробности. Пипер не е начинаещ (5г. стаж) и не е в първи стадий на развитие човека има над 40бр. пч. с-ва..Идеята която е изумувал не е на неопитен пчелар и има причина да не иска да си купи майки но е достатъчно интелигентен и коректен да не назове истинската причина за нежеланието му да купи майки-мое мнение.Г-н. Атанасов много правилно прецени че моята идея (всъщност тя не е моя-отдавна съм се отказал да преоткривам топлата вода) не е удачна за Пипер поради плавността на метода а иначе за подходящите условия си е добър.Другото е удачно ли е да има 80бр. пчелни с-ва на един пчелин затова му казах на другият.
    Метода не е за начинаещи не е за професионалисти а е за средна ръка като Пипер. Взима се 1 пита с пилои не отслабва кошера и се слага ВО вместо да се чуди човек какво да ги прави си прави отводка -семейство което няма да дондурка цяло лято а ще хване липата човека пренебрегва акацията и се насочва към липа и мана.Това е метод за хора нежелаещи драстично увеличение на броят не желаят да им се роят кошерите и искат да хванат паша.

    П.П. Методи много всеки с предимствата и недостатъците си и всеки пчелар си гледа нещата през неговият си мироглед и преценява какво да прави.

  6. #206
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Адаш здравей!
    Чест и удоволствие е за мен да ми обърнеш внимание на някой пост /По принцип си голяма заядлица но си умна кратуна (в добрият смисъл) и си разбирач. Та точно ти знаеш за какво става въпрос и не е нужно да навлизам в подробности. Пипер не е начинаещ (5г. стаж) и не е в първи стадий на развитие.
    Метода не е за начинаещи не е за професионалисти а е за средна ръка като Пипер.Това е метод за хора нежелаещи драстично увеличение на броят не желаят да им се роят кошерите и искат да хванат паша.
    Здрасти Адашче!За мен е още по–голямо удоволствието да направим раздумка.Така че,симпатиите са взаимни.Не съм заядлица/това от кой диалект е?–ха сега де,ребус/.Но като прочета нещо невръзващо се,ми се вдига адреналина и карам директно в очите.Вие се знаете с момчето,аз –не.При това твое пояснение,при 5 г. трудов стаж трябва вече да знае да си произвежда майки,и съм убеден че го може.Ако презумпцията му е друга,то той успя.Остава само да оцени по шестобалната с–ма.

  7. #207
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Здрасти Адашче!За мен е още по–голямо удоволствието да направим раздумка.Така че,симпатиите са взаимни.Не съм заядлица/това от кой диалект е?–ха сега де,ребус/.Но като прочета нещо невръзващо се,ми се вдига адреналина и карам директно в очите.Вие се знаете с момчето,аз –не.При това твое пояснение,при 5 г. трудов стаж трябва вече да знае да си произвежда майки,и съм убеден че го може.Ако презумпцията му е друга,то той успя.Остава само да оцени по шестобалната с–ма.

    Адаш не познавам Пипер прочетох му поста:

    Понеже тази година възнамерявам да удвоя броя на пчелните си семейства възнамерявам да направя следното:
    Около 10-20 април от основното семейство възнамерявам да отнема майката,две пити зряло пило и една прашецо-медена и да създам отводка в нов сандък на ново място.
    Основното семейство,останало без майка ще заложи маточници и на 4 ден възнамерявам да ги разруша.Освен това ще подхранвам и отводката и основното семейство.
    Целта е:
    1.увеличаване броя на семействата
    2.предодвратяванне на роенето
    3.развиване/възтановяване на семейтвата за главната ми паша-липата
    За съжаление пари за готови майки няма.
    Според Вас ще се получат ли нещата, и ако бърка някъде-посочете го.
    Пчелина е в предбалкана, 360 м.н.в.,пашите са акация,липа,ливада/мана.
    кошерите са ЛР

    Та като го прочетох си помислих че това не е пост на начинаещ видях че е регистриран 2012г. и си казах човека има опит после влезнах в профила му и видях че има над 30бр. пч. с-ва. и е писал 5г. стаж няма да се учудя към 2012г. да са били толкова и сега да са повече и човека да не си е актуализирал профила няма много мнения значи на е като мен който плещи щяло и нещяло и най вероятно си сверява часовника. А в пчеларството сам знаеш че всичко е относително.

  8. #208
    Автор
    Регистриран
    17.10.2012
    Мнения
    136
    Пчеларски район
    Троян
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    ПДругото е удачно ли е да има 80бр. пчелни с-ва на един пчелин затова му казах на другият.
    Метода не е за начинаещи не е за професионалисти а е за средна ръка като Пипер. Взима се 1 пита с пилои не отслабва кошера и се слага ВО вместо да се чуди човек какво да ги прави си прави отводка -семейство което няма да дондурка цяло лято а ще хване липата човека пренебрегва акацията и се насочва към липа и мана.Това е метод за хора нежелаещи драстично увеличение на броят не желаят да им се роят кошерите и искат да хванат паша.
    Привет,за съжаление ,не се познавам никой от Вас на "живо",но благодаря ,че размишлявате над проблемът ми.А бройката е 80 броя,и са на един пчелин.Знам че е много,но така ще бъде.

    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията

    Та като го прочетох си помислих че това не е пост на начинаещ видях че е регистриран 2012г. и си казах човека има опит после влезнах в профила му и видях че има над 30бр. пч. с-ва. и е писал 5г. стаж няма да се учудя към 2012г. да са били толкова и сега да са повече и човека да не си е актуализирал профила няма много мнения значи на е като мен който плещи щяло и нещяло и най вероятно си сверява часовника. А в пчеларството сам знаеш че всичко е относително.
    Да,бройката не е актуализирана в профилът ми,не пиша много,защото не мога да бъда полезен на останалите.

    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Здрасти Адашче!За мен е още по–голямо удоволствието да направим раздумка.Така че,симпатиите са взаимни.Не съм заядлица/това от кой диалект е?–ха сега де,ребус/.Но като прочета нещо невръзващо се,ми се вдига адреналина и карам директно в очите.Вие се знаете с момчето,аз –не.При това твое пояснение,при 5 г. трудов стаж трябва вече да знае да си произвежда майки,и съм убеден че го може.Ако презумпцията му е друга,то той успя.Остава само да оцени по шестобалната с–ма.
    За съжаление не мога да са си произвеждам майки,основно защото съм неделен пчелар,а и не знам как.Даже не само събото-неделен, а само неделен пчелар.Освен това пчелинът ми е на 60 км от домът ми и е сложно.Тази година имам висока смъртност /20%/ ,а трябва да достигна 100 броя.Пари за майки няма и търся лесно изпълним начин за достигането на броя,който съм заложил.
    До сега,след съвета на колегата Kuline чета темата за майкопроизводството,но темата е голяма и трудно се чете.
    До сега клоня към към два варианта-единият на Дони-засилване на определен брой семейства и залагане на роеви маточници и формиране на 4-5 броя от едно с-во.
    Другият е на Валентин от пост 187.
    На първо четене и двата ме устройват и ще опитам да ги изпробвам и двата.
    Опитвам се в духа на форумите да споделям резултатите след въпросите,който задавам.
    Благодаря на всички,писали до тук по моят въпрос,и оценявам всички участници с мнения на 6+.
    Общо взето майкопроизводството е най-трудната и най-недоразбрана част от малките и средни пчелари.От моите познати пчелари/около 20 човека с по 20 до 120 кошера/никой не произвежда сам майките си.Масово се разчита на самосмяна и основно роеви майки.Затова ми е "тъмна Индия".Ще потърся клипове как се пренасят личинки и се придават на стартер.

  9. #209
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от piper Виж публикацията
    .......засилване на определен брой семейства и залагане на роеви маточници и формиране на 4-5 броя от едно с-во....
    Това го комбинирай с написаното от Йосифов в пост № 204. За 36 отводки са достатъчни 9 семейства, останалите 55 ще ти дават мед.

  10. #210
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2016
    Мнения
    19
    Здравейте. Начинаещ пчелар съм. Имам 4 Дадан-Блат 10 р. семейства в южна България на около 700 м. надморска височина. Района е полупланински, има малко горска паша, малко ливадна, но основно акация (още не е цъфнала). На въпроса:* искам след акацията - към 10 юни да направя две отводки-тип гол рой. В момента 3-те семейства са много силни с много пчела, а едното средно по сила на 8 рамки. Идеята ми е да оставя в 2 от кошерите майките с питата на която са и да добавя по 5-6 основи.* Останалите пити да преместя на около 6-7 метра в нови кошери, като ги оставя да заложат маточници, а когато са пред излюпване, да сменя и майките на 2-та кошера останали на старото място. Летящата пчела ще се върне в старите кошери при майката, а в новите ще останат пило и млади пчели. И тук възникват наяколко въпроса:1. Трябва ли на четвъртия ден да отстраня всички запечатани маточници ( никъде не намерих еднозначно мнение ) 2. На семействата на които сменям майките, един или няколко маточника да придам. 3. По мои сметки, чак след около 50 дни от създаването ще се излюпи първото пило от оплодените майки ( ако се оплодят и върнат) до тогава в кошера силно ще намалеят пчелите, трябва ли да подсилвам с пило от другите семейства?* 4. Има ли достатъчно време да се развият и зазимят като силни семейства ( разполагам с време да ги подхранвам ).

    П.С. Не искам да купувам готови майки.

 

 
Страница 21 от 31 ПърваПърва ... 111920212223 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •