Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 13 ПърваПърва ... 210111213 ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 125
  1. #111
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Заради ограничаването на вноса, във северните европейски страни цените ще скочат още. Сега в някои от тях свободно оплодените майки достигат до към 70 евро. Представете си след това.

    Пчеловъдите в южна Европа, вече няма да могат да разчитат на този пазар, но това което ще стане е те просто да го пренасочат към страни, където тяхната стока е дефицитна и забранена от закона на местно ниво - България, Словения, Австрия, Сърбия (Полша, ако те решат да направят същата глупост - да забранят всички останали пчели)..... и т.н. Накратко -все "Карникови" държави, като в повечето от тях законът забранява отглеждането на други пчели.
    Нави ме...
    При 70 евро за майка...меда трябва да е по 20 евро на едро.
    Ако проблема цъфне сериозно в Италия...трябва да се забрани вноса.
    Поне логиката това диктува.
    Сега остава един предприемчив "аптекар" да реши да внася МКБ. - да не давам идея, че много ограничени хора има.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #112
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Извини ме г-н Матеев, но последният ти пост ми звучи като обещание на кандидат депутат и все едно, че сме в предизборно студио., което определено няма да се хареса на доста колеги. Ще направя ....., ще създам........., ще........, и т.н. Мисля, че след като се сбъднат тези твои намерения, ще бъде по-благозвучно да кажеш "Направих", " Създадох" и т.н. Тогава ще имаш пълно основание да кажеш "Скромността е присъща за онези, които нямат други качества"
    Не го приемай като укор-просто съвет.
    Ако си ми чел мои стари постинги и после видиш какво съм направил впоследствие, бързо-бързо ще разбереш, че аз не си хвърлям думите на вятъра. След като за нещо съм казал "ще", бъди сигурен че по него вече се работи, при това съм в много напреднала фаза. Майкопроизводствен пчелин вече имам с 220 кошера в него и 800 оплодни сандъчета. Апарати за изкуствено осеменяване вече имам 3 броя, другите 3 са платени и ще пристигнат всеки момент. Лабораторията вече я имам като помещение, в момента се преоборудва като мебели и апаратура. Пчеларската информационна система е в много напреднал стадий. Пчеларите вече работят за нея (въвеждат непрекъснато данни, работейки по пчелините). Две асоциации вече има подготвени за регистрация. Името им е резервирано, домейна също, с учредителите е говорено и просто трябва да се направи учредителното събрание и готово. Селекционна програма - вече имам 5-6 такива, включая и тази на доцента. Въпрос на време е да седна и да сглобя моята лична програма, но първо изчаквам сезона да свърши и да се поосвободя малко. Би ли ми посочил поне едно "ще", което да съм го казал ей-така заради чешене на езика?

  3. #113
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Нави ме...
    При 70 евро за майка...меда трябва да е по 20 евро на едро.
    Ако проблема цъфне сериозно в Италия...трябва да се забрани вноса.
    Поне логиката това диктува.
    Сега остава един предприемчив "аптекар" да реши да внася МКБ. - да не давам идея, че много ограничени хора има.

    Хубавото е че забраната за внос няма да го спре- той ще си долети сам. Погледни историята - трахейния акар и вароатозата се разпространяват в Европа при положение че никой от тях не може да живее и да се размножава извън пчелното семейство. На вароатозния акар му отнема 10-ина години, на МКБ .... ще сме късметлии ако пчеларството се запази по старому още 3 до 5 години. Да казвам ли че има голяма вероятност ВЕЧЕ да се е разпространил и във други държави от ЕС (тъй като по всичко личи че местните пчелари са си натискали парцалите цяла година)?

    Ще бъде нечестно да кажа че и на мен не ми е минавало през главата да си внеса МКБ, но по етични причини съм го сметнал за неприемлив вариант. Разглеждал съм го като просто един от възможните сценарии за развой на нещата.


    Между другото, средната цена на свободно оплодена майка на свободния пазар (в ЕС) е 30-40 евро, пък цената на едро на меда колко е, вие ще кажете. Всеки може да провери достоверността на горенаписаното.
    Ако на българския пчелар не му узрее каунската глава и да си промени закона, той ще трябва да плаща повече от останалите. ....И тука вече няма да може да мине с по-евтиния вариант.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #114
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Хе хе, Скутелаторе, така си се въодушевил, че тая нощ май не си спал? Па ти и преди май не си спал
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #115
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Хубавото е че забраната за внос няма да го спре- той ще си долети сам. Погледни историята - трахейния акар и вароатозата се разпространяват в Европа при положение че никой от тях не може да живее и да се размножава извън пчелното семейство. На вароатозния акар му отнема 10-ина години, на МКБ .... ще сме късметлии ако пчеларството се запази по старому още 3 до 5 години. Да казвам ли че има голяма вероятност ВЕЧЕ да се е разпространил и във други държави от ЕС (тъй като по всичко личи че местните пчелари са си натискали парцалите цяла година)?

    Ще бъде нечестно да кажа че и на мен не ми е минавало през главата да си внеса МКБ, но по етични причини съм го сметнал за неприемлив вариант. Разглеждал съм го като просто един от възможните сценарии за развой на нещата.


    Между другото, средната цена на свободно оплодена майка на свободния пазар (в ЕС) е 30-40 евро, пък цената на едро на меда колко е, вие ще кажете. Всеки може да провери достоверността на горенаписаното.
    Ако на българския пчелар не му узрее каунската глава и да си промени закона, той ще трябва да плаща повече от останалите. ....И тука вече няма да може да мине с по-евтиния вариант.
    Не давай идея, че само гладни кучета останаха в тази държава.
    Знаеш, че и по-големи глупости са правени да изкарат един-двама 5 лева.
    Много плиткоумни "бизнесмени" се навъдиха с нулев поглед към бъдещето.

    Преди месец изкривих джанта на хубав нов асфалт във Варна и сега се сетих за пътя Старо Оряхово - Дългопол.
    Този алфалт е на 100 година пред всичко което бях виждал. Толкова гладък път не съм виждал от Варна,Бургас до София.
    Един депутат от ГЕРБ си го изпроси така да се каже, за чисто лични интереси.
    Значи можело... само да имаме интерес.


    Аз не съм против и 200 евро да струва майката, но да има защо.
    Ако майкопроизводителите имат продукт с изключителни качества, то всеки би си купил поне 1-2 ей така да си "обновят" материала.
    Много ми харесаха една програма в САЩ (мисля, че я има в другата тема с линковете), вземат обратна информация за семействата и дори откупуват семейства с добри данни. Те са си направили идеално сметката, че ако всяка година си подобряват материала, то клиенти ще има винаги.
    Ама в тази държава... все сме хитри и все гледаме да не плащаме за нищо.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #116
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията

    Аз не съм против и 200 евро да струва майката, но да има защо.
    Ако майкопроизводителите имат продукт с изключителни качества, то всеки би си купил поне 1-2 ей така да си "обновят" материала.
    Много ми харесаха една програма в САЩ (мисля, че я има в другата тема с линковете), вземат обратна информация за семействата и дори откупуват семейства с добри данни. Те са си направили идеално сметката, че ако всяка година си подобряват материала, то клиенти ще има винаги.
    Ама в тази държава... все сме хитри и все гледаме да не плащаме за нищо.
    А аз не бих си купил "ей така" такъв продукт. Защото е напълно вероятно някои от изключителните качества на този продукт да ме принудят след време да си купувам само от този производител на продукта. Пазарна икономика му викат.

    Дамянов, малко оффтопик, ама нали те знам че не отричаш сляпо нашето минало, да ти кажа че и при нас е имало нещо като американските програми. За пчелите не знам, там да казват колегите които като малки са помагали по кооперативните пчелини, ама дядо получаваше някакви левчета за някои от нашите овце. Някакво отродие на една порода и т.н., знам че отвреме навреме даваше някакви данни, но никакви цифри вече не помня, макар че из тефтерите сигурно има нещо писано. Иначе и сега си има субсидии за такива неща, но каква е целта сме коментирали из другите теми.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #117
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    А аз не бих си купил "ей така" такъв продукт. Защото е напълно вероятно някои от изключителните качества на този продукт да ме принудят след време да си купувам само от този производител на продукта. Пазарна икономика му викат.

    Дамянов, малко оффтопик, ама нали те знам че не отричаш сляпо нашето минало, да ти кажа че и при нас е имало нещо като американските програми. За пчелите не знам, там да казват колегите които като малки са помагали по кооперативните пчелини, ама дядо получаваше някакви левчета за някои от нашите овце. Някакво отродие на една порода и т.н., знам че отвреме навреме даваше някакви данни, но никакви цифри вече не помня, макар че из тефтерите сигурно има нещо писано. Иначе и сега си има субсидии за такива неща, но каква е целта сме коментирали из другите теми.
    Еее...говорим за качествен продукт. Чисто теоретично
    Аз не съм крил, че съм умерено червен.
    Всяка система си има позитиви и негативи. Това, че се е провалила е по-скоро грешка в изпълнението
    Аз и преди съм го казвал, но пак ще го повторя:
    Изготвянето на планове и програми е прекратено с идването на "демокрацията". - тази дума не заслужава да е без кавички
    Не че пари няма, а е грешно в представите на "борците за свобода".
    Нали вече не сме планова икономика и не трябва да правим планове и да гледаме в бъдещето.
    ИДИОТИ И НАЦИОНАЛНИ ПРЕДАТЕЛИ!!!

    Обратно на темата:
    Знам за развъдните програми, но не знам точно как са функционирали.
    Само забелязвам, че много от нещата отречени от нас започват да се прилагат в белите държави.
    Разкажи, ако имаш желание и информация или други колеги.

    ЧЕСТИТ ДЕН НА ЧУШКОПЕКА! 40 ГОДИНИ ОТ ИЗОБРЕТЯВАНЕТО МУ!

    Ден PARK(ING) DAY в София

    Инж. Николай Пиперков

    Тогавашната власт се заела да легализира уреда. Пристигнали инженери от София да изготвят документация. Чушкопекът бил тестван в лабораториите на “Елпром”-Варна.
    Тест на чушкопек Това е държавна политика, а не заплатата на научен работник да е по-ниска от социална помощ за мързелив индивид от малцинството.

    От няколко месеца екип от електроинженери на свободна практика в старата столица работи по чертежите и пробите на нов, по-съвременен вариант на чушкопек. Майсторите дори се шегуват, че щели да го нарекат "Смарт-чушкопек".
    Smart Phones - Dumb People! Умни телефони - Тъпи хора!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #118
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Вижте как се издържат или се подпомагат изследванията.

    Курс за начинаещи - $125
    Курс по майкопроизводство - $175

    Това го правят много организации.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #119
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Аз не съм против и 200 евро да струва майката, но да има защо.
    Ако майкопроизводителите имат продукт с изключителни качества, то всеки би си купил поне 1-2 ей така да си "обновят" материала.
    Лошото е че когато едно нещо е контрабанда, цената му е висока, пък на какво качество ще попаднеш.... късмет. Истина е че ще се навъдят много продаващи решението на проблема - някои от тях ще са истински и честни, други ще са пълни мошенници.

    Това със "ей така" за обновяването на материала става, но не и ако си купуваш бюджетни (свободно оплодени) майки. Всеки си мисли че като си купи една-две F1 майки и може да залее пазара със качествена стока. Или като си купи устойчива (пак F1) на вароатоза майка и от нея ще може да си произведе хиляди като нея. Ако беше толкова лесно досега всички пчеловъди да са останали гладни.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #120
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Лошото е че когато едно нещо е контрабанда, цената му е висока, пък на какво качество ще попаднеш.... късмет. Истина е че ще се навъдят много продаващи решението на проблема - някои от тях ще са истински и честни, други ще са пълни мошенници.

    Това със "ей така" за обновяването на материала става, но не и ако си купуваш бюджетни (свободно оплодени) майки. Всеки си мисли че като си купи една-две F1 майки и може да залее пазара със качествена стока. Или като си купи устойчива (пак F1) на вароатоза майка и от нея ще може да си произведе хиляди като нея. Ако беше толкова лесно досега всички пчеловъди да са останали гладни.
    Исках да каже, че пазар за качествен продукт има.
    Но като знаем колко измамници има...това съмнение е много лошо нещо.
    Мокрото горяло покрай сухото нали така..
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 12 от 13 ПърваПърва ... 210111213 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •