Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 13 ПърваПърва ... 910111213 ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 125
  1. #101
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Пазара ще определи от какви майки се нуждае в рамките на това, което разрешава закона. А разрешената от закона рамка е много неясна и мъглява, което пък от своя страна дава повод за много широко тълкование. В закона е написано "МЕСТНИ ОТРОДИЯ ПЧЕЛИ", което може да се тълкува всякак. Цитирам закона:

    Чл. 18. (1) В Република България се отглеждат само местни отродия пчели и/или вътрелинейните им и междулинейните кръстоски.
    (2) Селекцията и репродукцията в пчеларството се извършва от развъдни асоциации, получили разрешение по чл. 29, ал. 1 от Закона за животновъдството.
    (3) Развъдните асоциации по ал. 2 извършват дейностите си под контрола на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството.


    Нека да се спрем на думичката МЕСТНИ - каква територия се подразбира под тази думичка? Село, град, община, област, държавата България, или целия Евросъюз? Или може би планетата ЗЕМЯ? Всеки може да си го тълкува както си иска, и ВСЕКИ ЩЕ БЪДЕ ПРАВ за себе си. Важното е друго - никой държавен чиновник няма да си позволи лукса самопроизволно да го тълкува както си иска, след като за това понятие НИКЪДЕ НЕ Е ДАДЕНО ОФИЦИАЛНО ОПРЕДЕЛЕНИЕ - става въпрос за Българското законодателство. Направих тотално търсене посредством Ciela-та във всеки един закон или нареба, писани в последните 30 години и съм абсолютно сигурен, че тълкования на фразата МЕСТНИ ОТРОДИЯ ПЧЕЛИ никъде не е правено. Следователно най-близко до ума е, че става въпрос за ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ, още повече че ние сме ПРИНУДЕНИ ДА СЕ СЪОБРАЗЯВАМЕ С НЕГОВИТЕ ДИРЕКТИВИ.

    Следователно достъпни за нас са няколко породи пчели, най-важните от които са Карниката и Италианката. За Италианката не знам, но КАРНИКАТА е пчелата, от която се нуждае Българското пчеларство. В България винаги си е имало КАРНИКА и КАРПАТИКА и това че някакъв доцент си е ВЪОБРАЗИЛ друго НИЩО НЕ ОЗНАЧАВА. Дори и в момента страната е пълна с Карники, Карпатики и Италианки. Измислената от доцента пчела РОДОПИКА никога не е съществувала. Тя е някаква линия на КАРПАТИКАТА и в случай на нужда можем да предоставим официален документ-становище от световно известни руски и украински учени, в който да пише че това е тяхна защитена линия още от социалистическо време, която впоследствие са я изоставили, защото е имала лоши параметри. Етноморфологията говори точно за това - Доцента е плагиатствал и е обявил за своя една чужда изоставена линия пчели. И естествено учените по цял свят му се смеят......... Ха-ха...... смея се и аз.......

  2. #102
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Та да се върнем на КАРНИКАТА и на нейните линии, които аз мисля да развивам. За разлика от Доцента аз наистина ще правя СЕЛЕКЦИОННА ДЕЙНОСТ. При мене няма да има фалшиви Генбанки - моите ще са истински. При мене няма да има фалшив документооборот - моят ще е ИСТИНСКИ, при това ще бъде и ПУБЛИЧЕН. Натрупването на информация за селекциониране ще извършвам посредством ГЛОБАЛНА ПЧЕЛАРСКА ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА, която в момента разработвам. В селекционната дейност ще подключа хиляди кошери, а не няколко изгнили сандъка, с които оперира доцента в момента в опитното поле на института. Ше извършвам широкомащабно изкуствено осеменяване - в момента подготвям лаборатория с 6 осеменителни апарата последен писък на модата, а не както доцента с един ръждясал и прашясал апарат, който не е използван от години.

    Ще поддържам и развивам едновременно 5-6 различни линии пчели, които ще се оптимизират за различните условия, в които работят Българските пчелари. Например ще имам равнинна пчела, оптимизирана да работи на полето в условията на силни паши от селскостопански култури. Ще имам например подпланинска пчела, оптимизирана за работа с ливадна паша, както и високопланинска пчела, оптимизирана за региони с над 800 метра надморско равнище. Ще развивам линии, оптимизирани за събиране на мед, и такива за събиране на прашец. И въобще - ще мога да си позволя да правя това, в което доцента е абсолютен профан, в резултат на което е и напълно безсилен. Това е обработката на огромни количества информация, натрупвана посредством последните достижения на електрониката и информационните технологии.

    Всеки един аспект от селекционната и развъдната дейност при мене ще бъде организиран 100 пъти по-добре от аналогичния при доцента. Въобще смятам да го оставя на светлинни години след мене. Когато ИАСРЖ дойде да ми прави проверки, моментално ще осъзнае, че доцента ЖИВЕЕ В СРЕДНОВЕКОВИЕТО. И ако някоя развъдна организация трябва да бъде закрита, то това ще бъде неговата, а не моята....... ха-ха........

    С две думи - смятам да предложа ПО-ДОБРАТА АЛТЕРНАТИВА, а от тука нататък нека пазара сам да си каже думата.

  3. #103
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Живот и здраве .Смятам да съм твой клиент
    Милен Михов

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Извини ме г-н Матеев, но последният ти пост ми звучи като обещание на кандидат депутат и все едно, че сме в предизборно студио., което определено няма да се хареса на доста колеги. Ще направя ....., ще създам........., ще........, и т.н. Мисля, че след като се сбъднат тези твои намерения, ще бъде по-благозвучно да кажеш "Направих", " Създадох" и т.н. Тогава ще имаш пълно основание да кажеш "Скромността е присъща за онези, които нямат други качества"
    Не го приемай като укор-просто съвет.

  5. #105
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Извинявай kuline, но даже и да не направи нищо,той не харчи твой пари.Докато депутатите обещават и после харчат нашите пари,не тяхните.Ако направи нещо,пак ще е похарчил само негови пари,а ние ще имаме само полза от конкуренцията,която ще се създаде.Аз досега не съм чул депутат да е създал нещо за обществото със собсвени срества.

  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Извинявай kuline, но даже и да не направи нищо,той не харчи твой пари.Докато депутатите обещават и после харчат нашите пари,не тяхните.Ако направи нещо,пак ще е похарчил само негови пари,а ние ще имаме само полза от конкуренцията,която ще се създаде.Аз досега не съм чул депутат да е създал нещо за обществото със собсвени срества.
    Вникни в контекста на моя пост.

  7. #107
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Нека и аз да изкажа моето непрофесионално и субективно виждане на нещата.
    Когато се е създавала пчеларската развъдна асоциация, министерството е наляло едни пари в нея , след това и закон който да подсигури възвращаемостта на инвестицията. Всички тези неща са създадени да служат на една единствена кауза - да бъдат поредната схема за източване на евросубсидии, ДДС, акцизи или мита. Каналите по които тези безотчетни пари минават, са толкова стабилни и утвърдени (и смятани за даденост), щото което и правителство да дойде на власт се грижи паричния поток да не пресъхва - парите отиват в тези които са на власт.

    Досега е имало няколко неуспешни опита за създаване на друга развъдна пчеларска асоциация. Естествено, министерството си защитава инвестицията и не иска някой друг освен тях да бърка в кацата с меда или да им развали цялата схема.


    ДА, ОБАЧЕ, ето идва време че сам доцента подтиква въпроса за създаването на втора развъдна асоциация.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #108
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Не мисля, че по-този начин с това "ще", би се постигнало нещо, защото въпросните "доцент" и "скатания" Кисов влизат тука, но невярвам да се уплашат от това, какво някой мисли да направи, а по-скоро ще направят така, че да попречат да се случат нещата.
    Всъщност знам ли, тактиката на Матеев може и да цели точно това. Т.е. да ги провокира, за да сгрешат и...

  9. #109
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ганчо и компания вече се хванали за друг по-голям клон, до колкото имам информация. Да обаче още не са се махнали от продънения кораб на който всички те се намират в момента. Дошъл е момента в който корабът всеки момент може да започне да потъва и те се опитват да прехвърлят капитанската длъжност на някой друг - ха после доказвай че точно техните действия са довели до потъването на кораба.

    От моята гледна точка нито промяната на закона, нито регистрирането на втора асоциация вече са полезни.
    ЗАЩО?
    Ами ето че врагът е вече пред портите (малкия кошерен бръмбар) и колкото и да е гаден, той в момента накланя везните в наша (т.е. в моя) полза (но само по отношение на този аспект) . След като навлезне в БГ, на него не му трябва много време да прати българската развъдна асоциация в историята.


    В момента така както официално уж е забранено отглеждането на "неместни" породи пчели, българския пчелар ще трябва да се бръкне доста по-дълбоко за да си достави малко по-пригодени за съжителстване с МКБ пчели , отколкото съседите. Българския пчелар ще трябва да се бръкне 40-50 евро, за същото (т.е. свободно оплодена майка), което да речем на един грък ще струва 20-30 евро.


    Доста голяма част от пчеловъдите от южна Европа реализират стоката си на външния/свободния пазар, при много по-добра цена отколкото биха могли да получат на местния. След нразпространението на МКБ Европа ще бъде разделена на две - южни страни имащи МКБ и северни страни, нямащи МКБ. Търговията между двете ще бъде невъзможна.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #110
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Заради ограничаването на вноса, във северните европейски страни цените ще скочат още. Сега в някои от тях свободно оплодените майки достигат до към 70 евро. Представете си след това.

    Пчеловъдите в южна Европа, вече няма да могат да разчитат на този пазар, но това което ще стане е те просто да го пренасочат към страни, където тяхната стока е дефицитна и забранена от закона на местно ниво - България, Словения, Австрия, Сърбия (Полша, ако те решат да направят същата глупост - да забранят всички останали пчели)..... и т.н. Накратко -все "Карникови" държави, като в повечето от тях законът забранява отглеждането на други пчели.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 11 от 13 ПърваПърва ... 910111213 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •