Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 21 от 22 ПърваПърва ... 1119202122 ПоследнаПоследна
Резултати от 201 до 210 от общо 211
  1. #201
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Опитах да изчета по-подробно всичко в темата , да си призная не успях - просто има неща които умът ми автоматично ги отхвърля ( и не е заради махмурлука само ) . Всяка субсидия от вида " на калпак " ( кошер/животно/декар ) е вредна , и особенно вредна е тя за дребните и средни стопани . В това може лесно да се убедите ако по-подробно проследите процесите на уедряване на стопанствата в земеделието и животновъдството през последните години ( особенно след влизането ни в ЕС ) . Едрият производител има куп предимства пред дребния и средния - например :
    получава всички консумативи по цени на едро
    има административен капацитет и достъп до информация в много по-голяма степен от дребните и средните ( участие в програми , избягване на данъци , в пъти по-лесно преминаване през дебрите на администрацията и т.н.)
    атрактивен е за търговците , т.е. по-високи изкупни цени ( едно е да можеш да напълниш една баржа пшеница или 5 тира телета или 10т мляко на ден , друго е да си Бай Иван със 100 декара земеделие или Бай Драган с 2 крави )
    има сериозни икономии от мащаба на производство даващи му естествено предимство пред дребните и средни производители
    едрият може да си позволи достатъчно дълго да работи при много ниска печалба и да измести дребните/средните от пазара и т.н. и т.н. ....
    Основното е че дребния/среден ще получи някакви пари , които за една нова центрофуга няма да стигнат , а едрия ще вземе за поне една автоматична линия .
    Та преди това хубаво е да се направи разграничение на стопаните ( дребен , среден , едър ) и условията които те да са длъжни да изпълняват ( например облекчен административен режим за дребните и средни такива ) - може да ви се струва смешно но за МЗХ няма значение 10 дка ли гледаш или 100000 , 5 крави или 5000 и т.н. , администрацията е еднаква за всички .
    Нелепо е хора които искат да са " едри " да се редят за субсидии и програми - като си кадърен предприемач иди в банката и тегли кредит , това се учи 1-2 курс по икономика . Защото основната цел на Европейските субсидии ( поне в началото ) беше да се създава заетост в малките населени места и подкрепа на дребния и среден бизнес . Да ама в България не е така - още преди да влезем в ЕС тарикатите си бяха подготвили нещата , и публична тайна е че всичко " минава " през София .
    Субсидия за опрашване , ами хубаво .... ама на какво ? Как ще убедите един арендатор че има полза от пчели близо до полето си с рапица или слънчоглед ? - това без реални изследвания с реални резултати , реклама и разяснителна кампания няма да стане ( т.е. ще стане , ама като селата на Потьомкин ) . Най големите семепроизводителни компании или произвеждат и препарати , или имат договори за много милиарди с химически компании - ха сетете се в каква насока работят , опрашване от насекоми или .... ?( хем пък да клекне накрая Синджента на Монсанто и ще има да стават чудеса )
    За способен пчелар винаги е имало хляб , сума хора по моя край с 50 - 100 даданчета изгледаха по 2 деца и ги изучиха ( и те избягаха в града и затриха пчелите ама то е друга тема ) , без да се премисли добре за какво , за кого и как да се дават субсидии , може да причините повече вреда отколкото някой да има полза .
    За протокола - нито съм член нито имам намерение някога пак да бъда ( след 1989 ) на каквото и да било - просто мнение на един " свободен електрон " с някой и друг кошер .

  2. #202
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Не е ли крайно време това да се промени?
    Форума е тотално задръстен със спам или оф топик или както искайте я наричайте плявата която се бълва във всички страници. До преди два три месеца можеше да се кажа че чета всички нови мнения. Това вече е ми е невъзможно. До преди година можех да открия всяка интересуваща ме информация която съм прочел. Вече нищо не мога да открия. Отдръпвам се със всеки изминал ден и си давам сметка че всъщност много съм издържал.
    Последният път когато модераторите си гледаха стриктно работата се надигна "вой до небесата" то не бяха демостративни напускания на форума, заплахи за такива, триене на съобщения и оставяне на точки, изписаха се десетина страници за свободата на словото, сърдене, обиди към модераторите. Всяка втора дума беше "цензура", "модераторите си правят каквото искат", "трият когото им е неудобен" и т.н. Гледаме да не се месим твърде много и пак твърдят че се престараваме като изтрием някой друг пост...
    Направо не ми се мисли какво пак ще трябва да изчета по мой адрес ако отново "дръпнем юздите по изкъсо" .... но щом форума страда - ок, няма проблем ...
    И този пост е спам...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  3. #203
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    .... но щом форума страда - ок,
    Според мен форума не страда.Срадат колеги, които станаха големи профита.Вече не ги кефи да четат тъпите въпроси на начинаещите, а няма много за четене, защото другите профита не си казват тайните.Може да пуснете анкета : кой харесва и кой не харесва.

  4. #204
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Според мен форума не страда.Срадат колеги, които станаха големи профита.Вече не ги кефи да четат тъпите въпроси на начинаещите, а няма много за четене, защото другите профита не си казват тайните.Може да пуснете анкета : кой харесва и кой не харесва.
    И аз си мисля така. Значи понеже някой иска да ползва дадена тема във форума като пчеларски наръчник и затова трябва някой модератор да си губи времето да му чисти темата за да му останат само полезните неща, за да не си губи времето той. Ами за един човек ако даден пост е губене на време за някой друг може да е полезен.

    Всъщност няма ли да е по-лесно да се сложии бутон ОФ ТОПИК до ръчичките и когато някой напише нещо не по темата просто като събере примерно 10 гласа поста да се скрие автоматично. Не да се трие а само да се скрие и по желание на четящия да може да се отвори. Същото може да се направи и ако някой пост е събрал примерно 10 отрицателни вота. Скрива се автоматично и вече четящия ако иска да си кликне на ПОКАЖИ и да го види.

  5. #205
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Според мен форума не страда.Срадат колеги, които станаха големи профита.Вече не ги кефи да четат тъпите въпроси на начинаещите, а няма много за четене, защото другите профита не си казват тайните.Може да пуснете анкета : кой харесва и кой не харесва.
    Тъй като този въпрос се подхваща на няколко пъти, а в момента е и в другата тема на Корчев, да кажа и аз нещо. Който му се чете - чете, проблеми с него няма, а който не му се чете - горе в дясно пише "изход" - цъка си там и ЧАО. Няма защо да мрънка. Никой не е длъжен да седне и да ви тъпче със знания кухите кратуни. Като искате да научите нещо си намерете източници със сух материал и си четете колкото искате. Материали - дал Господ.

  6. #206
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    За другите не знам но мен този форум ме кефи. Преди влизах и в други но там умряла работа а и гледам доста народ се е прехвърлил тука.
    За спама е неприятно но не виждам как може да се избегне все пак повечето не сме киборги и се влияем от чувства и емоции (много е грозно когато вземат превес над етиката и доброто възпитание) но ние просто сме хора а не овце логично и нормално е да имаме различни мнения и в един спор искаш или не излизаш от темата.

  7. #207
    Наблюдател
    Регистриран
    30.08.2013
    Мнения
    45
    Здравейте и от мен,
    леко провокиран от :
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Не е ли крайно време това да се промени?
    Форума е тотално задръстен със спам или оф топик или както искайте я наричайте плявата която се бълва във всички страници. До преди два три месеца можеше да се кажа че чета всички нови мнения. Това вече е ми е невъзможно. До преди година можех да открия всяка интересуваща ме информация която съм прочел. Вече нищо не мога да открия. Отдръпвам се със всеки изминал ден и си давам сметка че всъщност много съм издържал.
    искам да споделя,че форума за мен е отражение на "държавата" в която уж живеем.Всеки си прави каквото си иска,все повече излишни и ненужни постове,които товарят форума,при търсене.
    Чата според мен е абсолютно излишен - той самият форум е чат.При интерес на нов потребител,които иска да потърси нещо,което му е необходимо,ще му е доста трудно,защото повечето теми са таратор.
    Трябва да се отделя огромно време за да намериш нещо,което те интересува и може би поради тази причина се налагат нови и нови теми с повтарящи се въпроси с нови автори,което дразни аудиторията,като цяло.
    Мерки ще се предприемат вероятно,въпроса е какви хора ще останат до тогава тук и най-важното...дали ще има нови кандидат пчелари,предвид обстановката в "държавата"...


    Между другото искам да изкажа благодарност на Матеев,че форума функционира благодарение на него.Поддържа го,плаща сметки за ток,домейн и т.н и т.н.
    Така че за добро или лошо все нещо е допринесъл за общата кауза в тази сфера.
    Не знам с каква цел го прави наистина - дали има някаква изгода или е изцяло благородно дело му,но фактите са видими.За мен най-важното е,че нещо прави и не бездейства.
    Матеев не го познавам лично...и по телефон не съм разговарял с него,ако това има някакво значение за някой.Той взема еднолично решенията и няма какво да се сърдим,че форума бил такъв или онакъв.
    Ако на някой не му харесва да не го посещава и да търси друга алтернатива.


    На колегата rosty_sz мога да пожелая да отделя повече време сред пчелите и по-малко киснене пред форуми и компютри,защото аз тази възможност я нямам вече.


    По темата:Според мен субсидии от тази дейност не трябва да има,ако е истински пчелар занимаващият се.Ако целта му е само и единствено пари прим (и винаги някаква изгода)...не е на добре,както за него,така и за пчелите му.

  8. #208
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    В този форум има много умни хора дори и сред така наречените спамаджии и не споделям мнението на някой че трябва да се ограничават. Споделям мнението на колегата Преслав за форума, собственика му и за ползата му в тази сфера с едно предположение че пчеларството е един вид наркотик и опиташ ли го трудно се отказваш.
    И мисля да послушам съвета му да отделя повече време сред пчелите и по-малко да кисна пред форума.

  9. #209
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    231
    Само в начало нарушавам всички правила за да знам кой е кой и кой е с маска.

  10. #210
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    231
    По вопроса за спам и разни смешни глупости - това има място и ще живее в форума паралелно с нас. Модератори ще чистят тук там и до там. Говоря за обиди и грубост - това няма място в обществото на форума. За млади и начинаещи пчелари мога да препоръча търсачка в форума и в повече търпение при четене на писано от други. Често сред шегите има поука която няма да разберете ако я каже някой в сериозна форма. Полагайте труд за четене, учене, запомняне а най главното последващо практикуване на прочетено на пчелини Ви. Що то по често чел едно, докато пътувал до пчелина мислил друго, а на пчелина направил трето и си пита каде сгрешил. Така че советвам начинаещи да полагат труд във всички области на пчеларството.

 

 
Страница 21 от 22 ПърваПърва ... 1119202122 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •