Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 14 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 132
  1. #71
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Аз продавам на 15 лева .
    Чист и на кюлчета - Модератор може да го потвърди .
    Колко килограма ти останаха?
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #72
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен


    Основа с много парафин горе на снимката. Много по-прозрачна е. В същото време е по-тъмна, защото е използван най-черния восък.

    Основа от пчелен восък долу на снимката.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #73
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Дамяне, сигурно ли е, че това е основа с много примеси и само цвета и прозрачността са критерий? Може ли на място в магазина да докажа, че има много парафин? Питам, защото купувах няколко пъти подобни на горните с уговорка, че са от чист восък. Трябва да съм съм сигурен, че цветущите ми фрази са подплатени убедително следващия път.

  4. #74
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Продавач на воскък ми е казвал, че ако запалиш в края основата с запалка и се появи черен пламък, явно има нефтен продукт като примес вътре.

  5. #75
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Дамяне, сигурно ли е, че това е основа с много примеси и само цвета и прозрачността са критерий? Може ли на място в магазина да докажа, че има много парафин? Питам, защото купувах няколко пъти подобни на горните с уговорка, че са от чист восък. Трябва да съм съм сигурен, че цветущите ми фрази са подплатени убедително следващия път.
    Не се вижда добре на снимките, но лявата пита е жълта, а дясната е наситено жълта и близо до оранжево.
    Лявата пита има между 30 и 50% пчелен восък.
    Дясната има 100% пчелен восък. От тази пита правя в момента маточни чашки, защото в нея няма акарициди и пестициди от нивите(доколкото е възможно).
    Ако основата прозира и можеш да четеш вестник през нея, тогава примеса в нея е най-вероятно парафин. Основите не трябва да имат мазен блясък, а матов. Пчелният восък може да се направи да бъде по-мек и пак да бъде 99.9% чист, но това не се прави за основите, защото е скъпо. Преработвам восък с цел да стане по-мек, но цената му скача много и не се продава в БГ. Евтиният вариант е с добавянето на 5% - 10% хидрогенирано растително масло или палмово масло. Тогава восъка се държи като малко по-твърд пластелин и с ръце можеш да го оформяш.


    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #76
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2013
    Мнения
    15
    Дамяне,с какво си правиш маточните чашки?
    Винаги е имало нямане, винаги е нямало имане, но такова нямане каквото сега има никога не е имало. Радой Ралин

  7. #77
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Продавач на воскък ми е казвал, че ако запалиш в края основата с запалка и се появи черен пламък, явно има нефтен продукт като примес вътре.
    Преди време може би, но в днешно време, само пчелар които от поне 20-25 години, използва само и единствено своя восък за направа на основи, може да твърди, че има на 100 % чист восък... всички останали имат някакви примеси... разбира се остава ако е восък от строителна рамка...

    Восъка се познава лесно без палене и т.н. - има ли патина няма какво да се гледа или мисли - восък е... друг начин е ако няма патина - разчупваш питата и поглеждаш структурата - лесно и бързо
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  8. #78
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    На цена 11лв/кг...ха познай колко восък ще получат.
    "Умни" колеги ореваха света за "скъпия" восък, сега се набутаха с парафин за 11лв. Сега реват, че не могат да си продадат восъка на 18лв.
    Следващата изненада е евтиния вносен восък с антибиотици, АГ, пестициди и т.н...ха познай колко хитри лисици ще изгорят тази година.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #79
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Восъка се познава лесно без палене и т.н. - има ли патина няма какво да се гледа или мисли - восък е... друг начин е ако няма патина - разчупваш питата и поглеждаш структурата - лесно и бързо
    Прости невежеството ми, но какво е "патина"? Това, което се образува, като мехурчета отгоре, когато застине?

  10. #80
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Точно заради това незняние какво ли не има във восъчните основи, или по скоро защото знам какво може да има, тотално съм ги спрял от употреба докато не си осигуря колилество восък от мои кошери от разпечатки и строителна рамка. Още имам два кашона восъчни основи които не ми се вкарват в кошерите, но ще се наложи да ги прекарам и да изчезват. Всички пити с восъчни основи ги топя отделно и им ги връщам да им се радват.
    Галин Койчев www.dogo-hunting.alle.bg

 

 
Страница 8 от 14 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •