Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 14 ПърваПърва ... 311121314 ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 132
  1. #121
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    когато разбереш колко мед е отивал не по предназначение :-):-):-)
    До сега предполагах, но вече съм убеден че инвестицията свързана със закупуването на пресата си заслужава и доста бързо ще си „избие“ парите...

  2. #122
    Автор
    Регистриран
    15.03.2014
    Мнения
    108
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    До сега предполагах, но вече съм убеден че инвестицията свързана със закупуването на пресата си заслужава и доста бързо ще си „избие“ парите...
    Ще споделиш ли каква преса си избрал, може и на лични

  3. #123
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    http://utilaje-apicole.com/topitor-c...-bostina-ceara , подобна е на нашите преси за грозде, но е от метал. Недостатък е че не е от инокс, но за тия пари толкова...
    Този пост е редактиран от borislav aleksandrov; 16.08.2016 в 10:12.

  4. #124
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Георгиева Виж публикацията
    .....Г-н Дамянов, да попитам още нещо /последно/, подхранването с бирена мая в сиропа добра идея ли е? Пролетното и есенното? ...
    Всяко едно подхранване на пчелите си има логика - кога се прави, защо се прави и как се прави. Човек трябва да се съобразява с биологията на пчелите и с техните нужди от даден вид храна, но САМО АКО ТОГАВА Я НЯМА В ПРИРОДАТА.

    Специално за БИРЕНАТА МАЯ - тя е протеинова (белтъчна) храна и се явява един доста несъвършен и непълноценен заместител на прашеца (има и по-добри заместители). Бирената мая има смисъл да се дава на пчелите само тогава, когато едновременно са изпълнени и трите условия по-долу:
    1. Нямате на разположение по-добра белтъчна храна (например Feedbee)
    2. Пчелите се нуждаят от прашец, за да отглеждат по-много пило (пролет, лято и ранна есен, но в никакъв случай през късната есен и през зимата)
    3. В природата има недостиг на прашец или има достатъчно прашец, но броя на кошерите в пчелина е прекалено голям, което създава дефицит за единичното семейство.

    Има един много лесен метод за определяне на нуждата на пчелните семейства от подхранване с белтъчна храна. Не се гледат питите с перга в кошера - те може да са повече или по-малко, но за пергата трябва да се знае, че тя също както запечатаните килийки с мед се явява НЕПРИКОСНОВЕН ЗАПАС ОТ ХРАНА, който се използва само в изключително крайни случаи (например през зимата или при дълъг период от време с дъждовни дни). В нормалните летни дни семейството използва за подхранване на пилото само ПРЯСНО ДОНЕСЕН ПРАШЕЦ, така че за ежедневното непрекъснато яйцеснасяне е изключително важно да има НЕПРЕКЪСНАТ ЕЖЕДНЕВЕН ПОТОК от пресен прашец.

    Та метода за проверка на това има ли достатъчно голям поток от прашец в едно семейство е следния:
    Застава се сутрин от 9 до 10 часа пред семейството и се наблюдават връщащите се от полет пчели. Ако от всеки 10 пчели 4 или 5 от тях носят прашец - всичко е наред. Ако само 2-3 пчели носят прашец - в природата има дефицит и майката е с ограничено яйцеснасяне. Ако само 1 от 10 пчели носи прашец - значи сте в голяма беда и семейството е пред загиване по причина неснасяне на майката (тя и да снесе нещо, пчелите го изяждат).

    От тука може да се определи и логиката на даване на белтъчни (протеинови) заместители на прашеца - дават се само тогава, когато вие искате по-голямо яйцеснасяне, но поради една или друга причина семейството не си доставя необходимия за тази цел прашец (поне 50% от летящите пчели трябва сутрин да носят прашец).

  5. #125
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Георгиева Виж публикацията
    Някъде по-горе писах вчера какво правя с медната вода, така че въпросите Ви за знанието/незнанието ми за състоянието на семействата и на този фон самоизтъкването Ви за Вашите познания малко ми идват не на място с nickname-а Ви. Не се обиждайте, обикновено не отговарям на такива съобщения, но да употребите нецензурна дума в диалог с жена, било то и с многоточие, ме провокира. Благодаря Ви за кипенето, и въпреки че и в момента точно това правя, не върви на "заслужил" автор да раздава такива съвети. И, ако мога да Ви бъда полезна, съвсем добронамерено, към момента обявената цена за моя мед на едро е 5.00 лева, но не мога да Ви кажа на коя от двете пловдивски фирми е, защото с организацията по вземането на проби и изкупуването на меда се занимава най-продуктивният пчелар в района ми, от когото се случи да се уча по стечение на обстоятелствата. Просто е много уважаван човек и хората работят с него от десетилетия.
    Моите уважения Г–жа!!! Но изпадам в недоумение от поста Ви адресиран до мен.Предходният ми пост не визира Вашата дейност като пчелар/ка/,ни най–малко познанията Ви в тази област.Не съм прочел нито един Ваш пост.И този щях да подмина,но видях карето на мой пост.Заинтригува ме и затова го прочетох.Вярвам, че сте много по –добра от мен при боравенето с компютъра.Върнете се на поста ми –прочетете копирания цитат.Вашето име ли е?Диалога ми е с цитирания колега,а не с Вашата особа.Има една хубава поговорка–Сам се набутва между шамарите.Че и Вашата е подобна.Независимо че написаното не се отнася за Вас и малко сте се пообъркали,аз Ви се извинявам.За мен не е унижение да се извиня на една дама/и/, макар и да греши.Толерантността към тях е била винаги водеща в отношенията ми с тях. Цената на меда не ме интересува тази година,продаден е на зелено.

  6. #126
    Цитат Първоначално публикувано от Георгиева Виж публикацията
    Сега проверих в нета, сякаш беше Булдрайхим, миналата зима я поръчах по телефон, дойде с Еконт, проблемът е, че съм записала 60 лева разход, но не съм записала 10 или 20 кг, така че не мога да Ви кажа цена.
    Благодаря. Не знаех за тази фирма. Аз последно си купих това http://www.bee-equipment.co.uk/product-p/fd-211.htm и това http://www.bee-equipment.co.uk/product-p/fd-201.htm . При сегашния курс на паунда Ultra Bee ми излиза 7,2 лв/кг с доставката до Русе, а Bee Pro 5.8 лв/кг.

  7. #127
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2016
    Мнения
    58
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Моите уважения Г–жа!!! Но изпадам в недоумение от поста Ви адресиран до мен.Предходният ми пост не визира Вашата дейност като пчелар/ка/,ни най–малко познанията Ви в тази област.Не съм прочел нито един Ваш пост.И този щях да подмина,но видях карето на мой пост.Заинтригува ме и затова го прочетох.Вярвам, че сте много по –добра от мен при боравенето с компютъра.Върнете се на поста ми –прочетете копирания цитат.Вашето име ли е?Диалога ми е с цитирания колега,а не с Вашата особа.Има една хубава поговорка–Сам се набутва между шамарите.Че и Вашата е подобна.Независимо че написаното не се отнася за Вас и малко сте се пообъркали,аз Ви се извинявам.За мен не е унижение да се извиня на една дама/и/, макар и да греши.Толерантността към тях е била винаги водеща в отношенията ми с тях. Цената на меда не ме интересува тази година,продаден е на зелено.


    Е, сега е мой ред да се извиня. Наистина не съм го видяла, изцяло моя грешка. Шамарите не са страшни, ако не си се взел много на сериозно. По-лошото е да направиш някого да се почувства зле, без да го заслужава. Извинете ме, г-н Гогол.

  8. #128
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    Цитат Първоначално публикувано от Георгиева Виж публикацията
    Някъде по-горе писах вчера какво правя с медната вода, така че въпросите Ви за знанието/незнанието ми за състоянието на семействата и на този фон самоизтъкването Ви за Вашите познания малко ми идват не на място с nickname-а Ви. Не се обиждайте, обикновено не отговарям на такива съобщения, но да употребите нецензурна дума в диалог с жена, било то и с многоточие, ме провокира. Благодаря Ви за кипенето, и въпреки че и в момента точно това правя, не върви на "заслужил" автор да раздава такива съвети. И, ако мога да Ви бъда полезна, съвсем добронамерено, към момента обявената цена за моя мед на едро е 5.00 лева, но не мога да Ви кажа на коя от двете пловдивски фирми е, защото с организацията по вземането на проби и изкупуването на меда се занимава най-продуктивният пчелар в района ми, от когото се случи да се уча по стечение на обстоятелствата. Просто е много уважаван човек и хората работят с него от десетилетия.
    Хм, пък ние се чудим защо сега е суша. По-старите хора казват, че на сушата и градушката помагала. Пак си влага и пчелите ни тогава са на завет.

  9. #129
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Като чета разните технологии май само бидон няма да стане да свърша работата ще трябва и платнена торба за дерето,но все пак бидона си трябва

  10. #130
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Какво количество мед използват пчелите за да произведат един килограм восък?

 

 
Страница 13 от 14 ПърваПърва ... 311121314 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •