Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 14 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 132
  1. #101
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2016
    Мнения
    58
    Благодаря! Аз ги заподозрях, че по този начин извличат по-голямо количество восък, или нещо подобно.

  2. #102
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георгиева Виж публикацията
    Благодаря! Аз ги заподозрях, че по този начин извличат по-голямо количество восък, или нещо подобно.
    Как ще стане това? В едно количество от 5 кг. восък(разпечатки) и малко мед, колко восък ще се получи като се промие восъка? Пак 5 кг.. Дори по - малко. Няма нищо конспиративно тук.

  3. #103
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    В разпечатките остава доста мед, дори и те (разпечатките) да са се оцеждали във ваната цяла седмица. Не е препоръчително въпросния мед да се дава за подхранване на пчелите, защото може да има някое проблемно семейство и така да се разнесе зараза по всички семейства. По-удачно е да се пресоват разпечатките и да се оцеди мед за продан. След тази операция, остава незначително количество мед в разпечатките и пак може да се промият с вода, защото ако се топят в отворен съд с вода се налага повтаряне на операцията. Т.е. повторно топене.

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    В разпечатките остава доста мед, дори и те (разпечатките) да са се оцеждали във ваната цяла седмица. Не е препоръчително въпросния мед да се дава за подхранване на пчелите, защото може да има някое проблемно семейство и така да се разнесе зараза по всички семейства. По-удачно е да се пресоват разпечатките и да се оцеди мед за продан. След тази операция, остава незначително количество мед в разпечатките.
    А като заври сиропа дали ще има зарази в него? Чул съм, че огъня лекува всичко.

  5. #105
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Госпожо, а защо не пробвате тази година, за да разберете лично какво се получава. Може да ви кажа, че восъка престоял във вода си остава същия, но вместо да купувате оцет за камбите и за какво ли не още, ще си ползвате вашия от разпечатките. Ако пък накиснете стари пити в който е гледано пило, тогава ризите на пчелите се надуват и при топене восъка по лесно излиза. Дано съм помогнал с нещо.

  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    А като заври сиропа дали ще има зарази в него? Чул съм, че огъня лекува всичко.
    Това си го пропуснал в предишния пост. На час по лъжичка.
    Не всички приготвят топъл сироп.

  7. #107
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    В разпечатките има малко мед и можете да го извлечете, но не бих подхранвал семейства с него.
    Промиваме разпечатките с единствената цел да премахнем меда преди да разтопим восъка.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #108
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    В разпечатките има малко мед
    Дамянич, е те тука не съм съгласен с теб. Аз също си мислех така, но когато ме посетихте пътьом с tarty, той сподели нещо, което аз проверих и се оказа прав - пресоването на разпечатките.

  9. #109
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Една двойна шепа разпечатки, в кофата, с 1 литър вода. ХУУУУУУБАВО джуркане със супената лъжица на почивки около 30-60 минути. Резултата 1,7 литра сироп. На второ джуркане с 1л вода, 1,2 л сироп. Третото джуркане го изхвърлих. това за тая година. За лани нямам спомен. Разпечатвам с вилица.

  10. #110
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2016
    Мнения
    58
    Досега съм давала медната вода след разтопяването обратно по кошерите /с много тъмен цвят, но пчелите явно много я обичат, защото само като я подушат и се събират около шишетата/. Предполагам, че ХМФ-то й не е от най-ниските, но на този етап не мога да съм толкова прецизна, защото времето и количеството енергия, с което разполагам, се оказаха най-ценните ми ресурси. А си мислих, че извличате повече восък, но не ми стана ясно на какъв принцип.
    Г-н Дамянов, да попитам още нещо /последно/, подхранването с бирена мая в сиропа добра идея ли е? Пролетното и есенното? Странно е, но точно момчето, което е производителят на основите от Горна, то спомена, че напоследък се отрича, но не знаеше защо.
    И защо е лошо медът да е във восъка, и пило да има, и прашец, восъкът става с по-лоши качества?

 

 
Страница 11 от 14 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •