Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 37 от 390 ПърваПърва ... 2735363738394787137 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 361 до 370 от общо 3895
  1. #361
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    В Русе положението е същото - вчера на всеки кошер имаше накацали по 1-2 пчелояда и чакаха някоя пчела да се покаже. Явно тези няколко дни, през които валеше, са накарали птиците да дойдат на пчелина. При хубаво време, пчелоядите изобщо не ги виждам, но това не означава, че не се хранят
    "Не вярвайте на мнения, а на факти!" Р. Кийосаки

  2. #362
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Тук , където ми е пчелина на пчелоядите казват дъждовници поради тази причина. В хубаво време чакат пчелите на полето. Развали ли се отиват в населените места при кошерите.

  3. #363
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе

    Talking

    Пчелина ми е на границата между Русе и Кубрат.Докато беше дъждовно в продължение на три дни бях там,е такова чудо не бях виждал.От всички страни покрай кошерите пчелояди,дори кацат и по прелките.Докато беше хубаво времето не бях забелязал дори присъствието им през това лято.Явно както колегата по-горе обяснява причината са продължителните валежи.Иначе днес времето при мен около обяд стана разкош.Летежа приличен,масово и продължително облитане от всички кошери.Минах покрай едно местенце с нацъфтяла мъртва коприва,имах чувството че ще я вдигнат във въздуха :D

  4. #364
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Пчелоядите са прелетни птици. В България идват април и си отиват септември. В момента тече прелета им от север към юг , от по северните страни всичко преминава през България, събират се на ята и понякога са хиляди. При мен всеки ден преминават ята, като не се задържат повече от ден. Когато голямо ято при прелета се задържи на някой пчелин, може да се стигне до големи загуби на летяща пчела, застрашаваща нормалното развитие на семейството и неговата смърт през зимата. Забелязал съм, че около 10.09-15.09 приключва прелета им и не остава нито един пчелояд в моя район. Има логика да се води борба с пчелоядите в този момент на прелета им, особенно при облачни дни.

  5. #365
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    .... Има логика да се води борба с пчелоядите в този момент на прелета им, особенно при облачни дни.
    Ами аз си я водя... чак патроните ми свършиха, ма то както вече писах пъдпъдък и гургулица няма, така че ПУЦАЙ КУМЕЕЕ...

    Ма не се разреждат пусто... даже и след 2 патрондаша

    Ето ги нахалниците:

    DSC_0042.jpg

    DSC_0041.jpg
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  6. #366
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Иначе и на двата пчелина (50км дистанция) положението е що-годе еднакво. В някои кошери (5-10%) има малко пило, около 1 рамка - открито и запечатано. 70-80% са с по 3 до 4 рамки (непълни) пило, а има и такива с 5 и повече. Медовите запаси са точно като за зимата, плюс малко отгоре. Резенето на Абланово не дава стоков мед, но много добре попълва запасите към момента и не дава на пчелите да мислят за кражби и нападения.
    Аз започнах подготовката за зазимяване, като местя маломедните пити освободени от пило зад "преградната рамка" - напълно празна или основа.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  7. #367
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Май пак взех да си говоря сам...
    Че и си отговарям...

    Може на някой да му е интересно: вчера сутринта сложих една ловна камера до една гора. Интересното е, че при всяка снимка, камерата изписва и температурата на въздуха. Ето и температурите по часове:
    8ч - 15*
    12ч - 26*
    13ч - 29*
    24ч - 15*
    24:30 - 13*
    02ч - 12*
    03ч до 05ч - 10*
    10ч - 18*

    Така че другари, скоро ще зазимяваме....
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  8. #368
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Търсих преди ,къде беше писано за пчелоядите и сега открих .Да споделя и аз ,че не съм виждал такова чудо.Явно е била годината на пчелояда.Имаше преди години такива на полските мишки.Директно нашествие при мен нямаше . Няколко дни сутрин и надвечер спираха да хапнат.Неубечайното е ,че други години минаваха около 25,08 за няколко дни и изчезваха ,а тази до вчера -21,09 още ги чувах в небето.Ята от 10 до 50-60 птици вървяха по цял ден.Къде са изкарали лятото и какви поразии са направили ,не ми се мисли.Интересно ми е -дали по цялата ширина на България вървят ,или аз съм на някакъв техен път.Посоката беше юг -леко запад.

  9. #369
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Във Варна е пълно с пчелояди .
    Летят над града ,от доста време

  10. #370
    Тази години популацията на пчелояда е много голяма. Почти са разказали играта на семействата, пчелина ми е точно на пътя им. Колкото и да не им се вярва на някой стопиха семействата с 3-4 рамки за 10 дни!
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

 

 
Страница 37 от 390 ПърваПърва ... 2735363738394787137 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 17 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (5 потребител (и) и 12 гост (и))

  1. Angel Yosifov,
  2. night,
  3. st2021,
  4. Георги Куров,
  5. Христо Димитров

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •