Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 109 от 391 ПърваПърва ... 95999107108109110111119159209 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,081 до 1,090 от общо 3910
  1. #1081
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Нямам мъртво пространство между корпусите...Както казах (написах) - това са Дадан Блатови кошери с Дадан Блатови рамки (300 мм).

    ...Найлона стои целогодишно над пчелите. От време на време почиствам восъка, но това не ми създава трудности и не го отчитам като проблем.
    Аз мисля, че след като са корпуси няма значение какви са рамките. И украинец да качиш един върху друг е вече корпус или греша? А восъка и аз го държа така. Практиката ми е същата.

  2. #1082
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Дали ?
    За пространството е нужно и друго .
    Казвай де, казвай. Стига се стиска и само загатва та ни държиш в напрежение. Като напишеш два - три поста и цяла нощ сън не ме хваща да мисля какво си искал да кажеш. Много си загадъчен. Тия твоите ученици голям зор виждат сигурно.

  3. #1083
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Аз нямам корпусни кошери, но си мисля, че по този начин както ги оставя Ники ще реши проблема с мъртвото пространство. Тъй решаващо през зимата. Това също помага и при започването на качването в плодника. Ако го няма първо го строят, а след това действат. Загуба на време, а през това време нектара "тече".
    Не съм съгласен с уважаемия модератор.Мъртвото пространство се опитвам да разреша с точни размери/–2–3 мм/ и точна преценка на кг.мед в долния корпус.Миналата зима ядох опалака. От 6 бр.–5 точно там зациклили и отлетели в небесните ловни полета.Но така е,от 3 години се уча на тези Рутки/единия е термос/.Ще видим тази зима.
    Може и да не съм прав,и тогава ще се примеря с количествата восък оставащи в кошера,а не на кантара.

  4. #1084
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Не съм съгласен с уважаемия модератор.Мъртвото пространство се опитвам да разреша с точни размери/–2–3 мм/ и точна преценка на кг.мед в долния корпус.Миналата зима ядох опалака. От 6 бр.–5 точно там зациклили и отлетели в небесните ловни полета.Но така е,от 3 години се уча на тези Рутки/единия е термос/.Ще видим тази зима.
    Може и да не съм прав,и тогава ще се примеря с количествата восък оставащи в кошера,а не на кантара.
    И какво точно не си съгласен с мен като няколко реда по - долу казваш, че си ял опалака/не знам какво значи това/ и опровергаваш казаното? Ако този восък се остави то пчелите ще се придвижат по него. Дори може да има и килийки с мед от които да си помогнат при нужда. Виждали сме го това когато вадим меда. В дадени моменти може малко да се почиства за да не се натрупва прекомерно. В естествените жилища на пчелите кой го почиства? Ха, ха.....молеца. Всячески се мъчим да им пречим на пчелите, а е необходимо понякога да се съобразяваме и с тях. От къде ще намерят восък когато няма восъкоотделяне? Сами знаете, че има елементи в кошера които са построени със стар восък или се лъжа? Ето откъде ще си го набавят. Другото което е, че те в естествените си жилища закрепват така питите си, а в кошерите не знаят, че пчеларя го е направил и продължават да го правят защото виждат, че питата виси и ги застрашава. Именно това мъртво пространство.

  5. #1085
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Положението днес е... 10 Дадан Блатови рамки с пчели във втори корпус и + 3-4 в първи корпус. Така изглеждат 99% от всички семейства.

    Прикачен файл 8919
    Прикачен файл 8920
    Защо са само 3-4рамки в долният корпус.

  6. #1086
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    И какво точно не си съгласен с мен като няколко реда по - долу казваш, че си ял опалака/не знам какво значи това/ и опровергаваш казаното? Ако този восък се остави то пчелите ще се придвижат по него. Дори може да има и килийки с мед от които да си помогнат при нужда. Виждали сме го това когато вадим меда. В дадени моменти може малко да се почиства за да не се натрупва прекомерно. В естествените жилища на пчелите кой го почиства? Ха, ха.....молеца. Всячески се мъчим да им пречим на пчелите, а е необходимо понякога да се съобразяваме и с тях. От къде ще намерят восък когато няма восъкоотделяне? Сами знаете, че има елементи в кошера които са построени със стар восък или се лъжа? Ето откъде ще си го набавят. Другото което е, че те в естествените си жилища закрепват така питите си, а в кошерите не знаят, че пчеларя го е направил и продължават да го правят защото виждат, че питата виси и ги застрашава. Именно това мъртво пространство.
    Като намалявам разстоянието м/у горна и долна рамка.Ако трябва до 0 мм.А ако успея
    да налучкам необходимите кг.мед от долу,така че да са захапали и горния корпус в студа, минавам на Рутови.
    А не съм съгласен да остава такова голямо количество восък в сандъка.Търся максималното от всеки продукт на тези робушки. Може и да съм краен,но няма за кога да се променям.От стар турчин ходжа не става–поговорка.

  7. #1087
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Като намалявам разстоянието м/у горна и долна рамка.Ако трябва до 0 мм.А ако успея
    да налучкам необходимите кг.мед от долу,така че да са захапали и горния корпус в студа, минавам на Рутови.
    А не съм съгласен да остава такова голямо количество восък в сандъка.Търся максималното от всеки продукт на тези робушки. Може и да съм краен,но няма за кога да се променям.От стар турчин ходжа не става–поговорка.
    Повечко практика ти трябва, за да разбереш някой неща.

  8. #1088
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Като намалявам разстоянието м/у горна и долна рамка.Ако трябва до 0 мм.А ако успея
    да налучкам необходимите кг.мед от долу,така че да са захапали и горния корпус в студа, минавам на Рутови.
    А не съм съгласен да остава такова голямо количество восък в сандъка.Търся максималното от всеки продукт на тези робушки. Може и да съм краен,но няма за кога да се променям.От стар турчин ходжа не става–поговорка.
    По принцип на ЛР му трябва силно семейство. В смисъл 365 дни в годината да покрива повече от 1 корпус. Ако си имал проблеми с преминаването в горен корпус пробвай в долния да няма въобще мед. Отгоре 15-20-22 кила мед им е достатъчен, както и на ДБ. Или пък ако трупат до късно мед и в долния корпус, пробвай да ги ротираш по-късно (като захладнее). Сваляш меда отдолу и те ще си пренасят по малко нагоре, и ще хванат и двата корпуса. Моето мнение, е че в България (масово) ЛР не се гледа и не се работи с него както го пише по книгите. Всичко се нагажда с много опити, грешки и т.н. Пък докато му хванеш цаката...минали 10-20-30 паши... Иначе едно е вярно, иска по-силно семейство в сравнение с ДБ.

  9. #1089
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    По принцип на ЛР му трябва силно семейство. ... Иначе едно е вярно, иска по-силно семейство в сравнение с ДБ.
    ...Едно е вярно... - прочети предходния пост (№1087).

  10. #1090
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Niki1313 чакам отговор ако желаеш разбира се. Защо в долният корпус имаш само 3-4рамки.

 

 
Страница 109 от 391 ПърваПърва ... 95999107108109110111119159209 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •