Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 17 от 391 ПърваПърва ... 715161718192767117 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 161 до 170 от общо 3908
  1. #161
    Наблюдател
    Регистриран
    27.08.2012
    Мнения
    4
    Колеги дано в района на пчелините ви да няма рапица на фирма ОКТОПОД - пръскат от 12 до 18 часа само със самолети или хиликоптери.Нямат никави разрешителни и не уведомяват.

  2. #162
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Днес случайно се срешнах с единия от агрономите на арендатора в района. Той ми каза, че е наложително да пръскат рапицата отново следващата седмица. Пръскането щяло да бъде след 19.00 часа. Аз му отговорих, че точно тогава рапицата ще е в усилен цъвтеж и не се знае, какъв ще е резултата за пчелите на следващия ден. Той се съгласи с мен и каза, че в такъв случай ще се наложи използването на препарат с по-къс срок на действие. Надявам се, че не се помъчи да ме заблуди, защото му посочих примери от предишни години, когато колеги имаха доста щети, а и арендатора ми е съсед и добър познат.
    П.П.извинявам се, че не случих темата. Модератора да измести поста, ако смутне за необходимо.
    Ако можеш да го придумаш да е след 20.00 часа за теб ще е идеално. Ще мине супер без дори да затваряш пчелите. По важния въпрос е какъв ще бъде препарата. Все пак той ще попадне в отворени цветове от които на другия ден пчелите ще отидат да събират нектар. Ситуацията е доста тъпа защото ако му правиш много спънки другия път няма да те предупреди въобще пък и колкото и спънки да му направиш пак ще напръска.

  3. #163
    Наблюдател
    Регистриран
    21.11.2013
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Килифарево
    При мен ситуацията е следната:
    3бр 10ДБ по 8 пити с пило(е не от рамка до рамка де) само в крайните мед и доста прашец;
    2бр 12ДБ съответно по10 рамки с пило (даже при единия и в 1-та крайна имаше) и пак доста прашец;
    3бр миналогодишни отводки които бяха на по 5-6 рамки в момента са на 7-8
    Семействата ми изградиха вече по 2-3 рамки и всичко вървеше много добре, но продължилите няколко дена дъждове ме карат да се притеснявам. Пълни кошери с пчели, а нямат работа. Дали няма да решат да се роят?

  4. #164
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Нека има два три дни лошо време, за да изпапат малко от прашеца и от внесения нектар, а иначе силните семейства си се развиват нормално, въпреки аномалиите във времето. Роевия период започва в началото на май. Сега трябва по често да се преглеждат семействата, за да не се изпуснат. Да се разширяват своевременно и да им се създава работа.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #165
    Наблюдател
    Регистриран
    21.11.2013
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Килифарево
    Кофти работа. Лошите дни вече отиват 12-13. Почвам сериозно да се притеснявам вече

  6. #166
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Veliko Tachev Виж публикацията
    Кофти работа. Лошите дни вече отиват 12-13. Почвам сериозно да се притеснявам вече
    На лято като дойдат ония ти му жеги, като ни удари 30-40 дни суша ще се моли малко дъждец да капне...
    Въпреки че народа го е казал: сушата не носи глад, глад носи кишата!

  7. #167
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Тука в Северна Централна България почти всяка нощ има бури, ветрове, дъждове и дори градушки - абе направо потопи....... Това е лошата новина. Хубавата новина е, че денем обикновенно пече слънце и пчелите се скъсват да летят. Акацията е цъфнала почти навсякъде, с изключение на регионите с над 550 метра надморска височина. Аз живея в такъв регион и точно под прозореца ми има едно разкошно акациево дърво сигурно по-старо от мене. Очите ми се изгледаха да се взирам в него, но все още не е цъфнало. Иначе в равното в Ловешко и в Габровските села акацията цъфти от 3-4 дена и вече в по-силните семейства имам по един напълнен корпус. Вярно е, че не е запечатан, но аз не чакам - слагам по втори корпус, а в Ловешко дори имам няколко кошера с по 3 медови корпуса.

    Пу, Пу, Пу - да не му е уроки. След тоталния провал на рапицата, от която дори и не можах да извадя една пита (въпреки хилядите декари около мене), сега на акацията нещата май потръгват. Дано господ да се смили и да даде още няколко слънчеви дена...............

    Ситуацията с отводките също е добра - вече имам направени почти 300 с роеви маточници, като в част от тях майката вече се е родила и оплодила.

    Ситуацията с майкопроизводството е малко по-трагична. Имам заселени около 140 двойни оплодни сандъчета, като тия дни очаквам първите оплодени майки. Загубите по време на оплождане са големи (20-30%), но нека не забравяме за това, че в продължение на 20 дена нямаше нито един свестен слънчев ден. Иначе първите 10 оплодени майки, надлежно маркирани със зелен свят, ще ги получа още утре в кутийки, и ще заселя с тях 10 Фарарови отводки. Не се занимавам с Фарар, но обещах на един колега Фарарови отводки, и сега трябва да си спазя обещанието. В рамките на годината планирам да произведа над 2000 майки за лично ползване и тотално да подменя майките на 100% във всичките си семейства. Сигурно ще остане и някоя друга за продан или подаряване, но само на приятели. Междувременно смятам и да купувам майки, особенно от моя приятел Scutellator. Няколко пчелина ще ги обзаведа на 100% с негови майки, пък да видим как ще се представят.

    Като цяло годината не се развива чак толкова зле. Зимата я изкарах само с 15% смъртност. Към днешна дата нямам никакви болести. Семействата процъфтяват. Ако котка не ми мине път, до наесен ще си удвоя кошерите и ще произведа за продажба още поне 500 или 1000 отводки. Част от тях вече са заявени от приятели, за останалите чакам заявки на ЛС без никакви ангажименти за дата и без никакво предплащане - просто искам да си направя някакъв план, колкото и неточен да е той.

  8. #168
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Моите пчели като че ли хванаха треската за евроизборите.Слабо работят,прескачат от клон на клон,роят се,въпреки че отводките станаха колкото основните.Ако така върви ще зимуваме с мнооого армия.

  9. #169
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Днеска съм в траур .................

    Вчера арендатори пръскаха из региона. В началото бях щастлив, че си направиха труда да ме предупредят. Разпоредих се да затворят прелките на кошерите, но това трябваше да стане на 5 пчелина едновременно. За да успеем, започнахме още от предната вечер. Отне повече от 3 часа - до сред нощите и с прожектор. Вчера пръскаха, а тази сутрин отваряхме прелките. И ооооо ужас ....... 12 семейства бяха мъртви. Бяха се задушили и умрели от липса на кислород, въпреки че кошерите ми са с огромно мрежесто дъно. В опитите си да напуснат кошера пчелите са се струпали на дъното, и понеже са много, сами са си задръстили достъпа на кислород.

    Сега съм в траур - загинаха много добри семейства в разцвета на акациевата паша.

  10. #170
    Наблюдател
    Регистриран
    17.04.2014
    Мнения
    35
    така ще бъде колега дорде не спрат субсидията на тез земеделци те станаха много алчни а ние да си берем ядовете

 

 
Страница 17 от 391 ПърваПърва ... 715161718192767117 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 6 гост (и))

  1. redbull

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •