Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 388 1231151101 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 3872
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов

    Какво е положението в северния централен регион

    Днес с изненада забелязах че вече има цъфнали акации а аз още подхранвам и се мъча да развия семействата. Досега преди 10 май не е цъфтяла при нас. Семействата ми едва изпълват 8-10 рамки на един корпус, съмнявам се дали ще хванат нещо от акацията .

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Симо, затова аз предпочитам 10 рамковия ДБ, защото се развива бързо и от 90% от кошерите си вадя акациев мед, а при нас има само 2 паши акация и липа и ако испусна едната дефакто нищо не правя.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Може и да си прав. Врайона ми само аз започнах с ЛР и ми се чудят. Ама сега съм подготвил две 10 рамкови даданблатчета да напълня и ще видя дали ще има разлика.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Не е виновна системата. Просто е трябвало по отрано да започнеш със стимулиране на развитието.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Според мен от големите студове тази година имаше по голям подмор и семействата много отслабнаха.Рано цъфтящите дръвчета почти всички измръзнаха и нямаше много прашец за да се развият бързо семействата.Във Белене почти всички колеги се оплакват че са им слаби повечето семейства.Всеки е подхранвал по различен начин и различно време ранна пролет и резултата е почти същия.Аз лично започвам развитието на семейства всяка година около 15 Февруари по един и същ начин но когато я няма във природата естествената храна на пчелите развитието много и се забавя.За щастие аз сам на подвижно вече от тази година и от десет дена сам ги закарал на рапица.Повечето ми семейства се оправиха и се надявам да хвана акацията почти със всичките.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884

    ПЧЕЛАРСКА 2012

    Цитат Първоначално публикувано от ceco_lovech
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov
    Хм, а при мен медосбора продължава с пълна пара , след днешния дъжд сигурно ще пощуреят . Оня ден се бях засилил да слагам ленти и се отказах . За две седмици напълнили по половин корпус и продължават да носят . Направих бърз преглед на два десетака дето не ги бях поглеждал от акацията само меда им вземам - крайните пити с мед и прашец запечатани , другите с мед и пило както дават по филмчетата и магазините отгоре наполовина пълни . Явно пак ще се кара без сиропи и стесняване . Жалко че измих центрофугата и съм си малко фаталист , тъй че всичко остава за тях . Пък и нали казват хората че идва 2012
    Да не пишеш напролет,че ти изчезнали пчелите!Лентите отдавна трябваше да си ги сложил!
    Бях обещал да пиша. Мойте пчели и тази пролет не изчезнаха. В знак на дълбока благодарност реших да не ги занимавам с ВМП, и без това трудно се ориентирам в разните ленти, хапчета, кубчета и прочие, поднасях им само коктейлите на д-р Милко Върбанов http://pchelari.com/forum/viewtopic....er=asc&start=0
    Всичко е нормално, извадих пити за отводки и като се постопли сложих магазини да имат въздух. Рапицата около село даде фира още есенес. Остана един хубав блок обаче, на около три километра, до него има над сто кошера, които са на пътя на моите пчели, пък колко има оттатък в другото село, съвсем не мога да знам. За една седмица топло време и имам вече по половин корпус/магазин с медец. Това вече не го очаквах /признавам си без бой, както е модерно напоследък wink; /. Акацията цъфна и тя навреме. Да не би пък да са решили да ми се отблагодаряват за нещо? Ако е така, друго не ми остава, освен да викам на лято : Дай Боже дъжд !

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    Акацията прецъфтя, времето го дават да се разваля тази седмица. Да видим сега как ще е с роенете. Досега одържахме положението

    Оцапахте ли центрофугите колеги ?

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Няма да се плашиш и от роенето, я виж какви теми сме развили, какви техники, какво чудо.
    В съботата чистихме България, в неделята реших да цапам /само центрофугата :D /. При лошо време извъртях по един магазин, че всичко каквото им бях сложил кажи-речи го напълнили. Един десетак дето си го оставям за десерт, тръгна направо на бой, аз пък го накачулих с три ЛР корпуса за назидание. За тази неделя съм си приготвил кубинките, ако се наложи имам и заваръчен костюм подръка и шоуто продължава. Видях , че питаш за меда в друга тема, запечатат ли 1/3 до 1/2 и не ги чакам повече, ами центрофугирам. Колкото повече вадиш от магазина толкова повече носят. Като се наложи и пити само леко закапачени съм вадил, но за седмицата трябва да има достатъчно празно място над плодника, ХР не ползвам. После тенекиите покрити с тензух и проблеми никакви. От плодника вадя само ако има много рапица, тъй сме се разбрали, там да не пипам cool;

  9. #9
    Колега jordanov това последното най ми хареса "От плодника вадя само ако има много рапица, тъй сме се разбрали, там да не пипам Хладнокръвие" ще пробвам и аз да си поговоря с тях да се разберем :D
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Ааа те разговорите са задължителни, така идва и разбирателството wink;

 

 
Страница 1 от 388 1231151101 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •