Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 30 от 391 ПърваПърва ... 2028293031324080130 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 291 до 300 от общо 3909
  1. #291
    Потребител
    Регистриран
    27.05.2013
    Мнения
    64
    Пчеларски район
    с.Брестово Ловешко
    В събота на 11.04. бяха хрисими и никоя не искаше да жили, но на 13.04. към 17h си върнаха за пропуска, особено последния който погледнах.

  2. #292
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Рапицата вече оказва влияние върху пчелите - най-силните семейства видимо станаха по-агресивни. До преди 2 седмици - изобщо не ми обръщаха внимание, че се моткам около тях, а сега само да доближа, и няколко пчели ми се лепват и търсят местенце където да забият жило.
    По улиците в града цветовете на кестените са вече добре оформени, а на едно място само забелязах едно дърво, което е вече нацъфтяло

  3. #293
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Днес беше много странен ден. Започна с вятър и облаци. После пекна слънце. След това отново се появиха облаци, заваля дъжд, който обърна в сняг и след това стана на градушка (естествено тези странности бяха за много кратко време). После отново пекна слънце. Имах чувството, че някой се учи да "работи" с ХААРП
    А пчеличките се скъсваха да събират прашец. Заради ниските температури - нектар едва ли имат и заради това им сипвам сироп. Гладниците си хапват по хранилка на ден. Градеж има съвсем слаб. Нямам търпение да се стопля, че толкова работа съм им подготвил....

  4. #294
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Днес беше отвратителен ден. Бях на полето. Рапицата лимонено-жълта. Беше пълно с какви ли не инсекти, но пчели не видях. Загубих се в блоковете и час и половина не можах да разбера къде съм. Затънах в една оран и изпаднах в паника, че ако не успея да изляза няма да мога да обясня къде съм и никой няма да може да ме намери. Както и да е... излязох. Попаднах в житен блок и ... откъде изникна един LZ 1404 и взе, че ме наръси барабар със житото. Смрад! Към края на втория час мернах един познат репер и ... хайде обратно в селото. Посетих пчелина на един приятел. Пчелите го бяха поизяли докато ги подхранва, ама решиха, че и аз съм им виновен за нещо. Накрая реших да се прибирам в къщи. Това определено не беше моят ден. :-(
    P.S: Добре, че не валя и сняг!!!

  5. #295
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Днес беше първото вадене на мед за този сезон. Очаквах медът да е от рапица, но отново бях изненадан - от центрофугата потече тъмен кафеникав мед. След няколкочасов престой, тъмният мед започна да се утаява, а над него изплува този от рапица. 2/3 от събраното количество е тъмен мед, а останалото е светъл. На вкус е мек с леко нагарчащ послевкус. В районът на пчелина има кестени и най-различни цъфтящи тревички.
    Освен ваденето на мед - направих и малко отводки. Едното семейство се беше наканило да се рои и сега е разделено на 4. Другите не мислят за глупости и се надявам да успея да ги задържа така
    Слагам рамки с пластмасови основи и за 2 дни са изградени - но ако са между пилото. Ако дам цял корпус с такива рамки.....не бързат да отиват и да работят.
    Друго, което констатирах - семействата в кошери от фибран са видимо по-силни от тези в дървени кошери! И това е напълно логично....докато температурите продължават нощем да падат, изолацията оказва страхотна подкрепа!

  6. #296
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от distedi Виж публикацията
    Днес беше първото вадене на мед за този сезон. Очаквах медът да е от рапица, но отново бях изненадан - от центрофугата потече тъмен кафеникав мед. След няколкочасов престой, тъмният мед започна да се утаява, а над него изплува този от рапица. 2/3 от събраното количество е тъмен мед, а останалото е светъл. На вкус е мек с леко нагарчащ послевкус. В районът на пчелина има кестени и най-различни цъфтящи тревички.
    Освен ваденето на мед - направих и малко отводки. Едното семейство се беше наканило да се рои и сега е разделено на 4. Другите не мислят за глупости и се надявам да успея да ги задържа така
    Слагам рамки с пластмасови основи и за 2 дни са изградени - но ако са между пилото. Ако дам цял корпус с такива рамки.....не бързат да отиват и да работят.
    Друго, което констатирах - семействата в кошери от фибран са видимо по-силни от тези в дървени кошери! И това е напълно логично....докато температурите продължават нощем да падат, изолацията оказва страхотна подкрепа!
    Имаш ли върби наоколо?

  7. #297
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Имаш ли върби наоколо?
    Да - кошерите ми са близо до реката, а там има доста върби.

  8. #298
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Немога да бъда категоричен,но през последните 15 дена имаше условия за образуване на "медена роса" по върбите.И при нас се забеляза принос (по половин магазин),въпреки,че няма рапица......

  9. #299
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Значи градски, отделяй го от рапицата - най-вероятно си имаш манов мед, миналата година нямаше манов мед заради климата, тая година пък останаха без пчели в Царството на мановият мед, и сигурно пак ще е кът, тъй че ще е още по-скъп...

  10. #300
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    А не допускате ли, че може да освобождават място за майката в плодника и да местят мед горе в магазина.
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 30 от 391 ПърваПърва ... 2028293031324080130 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 12 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 11 гост (и))

  1. kaloyanv

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •