Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 382 от 391 ПърваПърва ... 282332372380381382383384 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,811 до 3,820 от общо 3910
  1. #3811
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Е какво да ги поглеждам, мача е свирен, Румба. Следващото поглеждане ще е Февруари за питки. Имам две резервни семейства които са в доста добра форма и чакат своя шанс, тъй че съм спокоен. По съм притеснен, че виното ще ми свърши по никое време като гледам как съм го настъпил, но то ще си покаже. С'а се сещам, оня ден слушах нек'ви лафове на Джони Пенков и единия беше: Никой няма право да се притеснява преди да е умрял
    Радикалист! Свирен бил мача.... Отписа чедата още ноември. Поглеждаш след празниците и ако има беля ги събираш 2 в 1.... Сега, ако плана е "не ги пипам зимата", твоя воля. Защо добрите "резервни" са със такъв статут/резервни/? Ето къде ще дадеш пчелите и ги пиши 'титуляри'. Ако наистина са добри ще има 'благодаря' и за теб))

  2. #3812
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Радикалист! Свирен бил мача.... Отписа чедата още ноември. Поглеждаш след празниците и ако има беля ги събираш 2 в 1.... Сега, ако плана е "не ги пипам зимата", твоя воля. Защо добрите "резервни" са със такъв статут/резервни/? Ето къде ще дадеш пчелите и ги пиши 'титуляри'. Ако наистина са добри ще има 'благодаря' и за теб))
    Аз не бих ги обединил сега.Ако изимеят без майка,значи са здрави и чак тогава....

  3. #3813
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Аз не бих ги обединил сега.Ако изимеят без майка,значи са здрави и чак тогава....
    Не сега. Сега си имат майка според инфото, а и достатъчно пчели(не са от резервите). Нека си зимуват. Ако ги излови януари без майка и не са намаляли драстично, на негово място бих ги обединил с някой от резервните. До средата на януари, ако са болни ще си проличи в повечето случаи. Според моите наблюдения, тези без майка са по-активни в студените месеци. Чувствително по-късно привечер сбиват кълбото, харчат повече и отпадат по-бързо. Нямат нищо, което да ги обедини. Нито майка, нито първите килийки пило. Естествено, има вариант и да направят самосмяна по никое време. Тогава Перката ще види гърбавото февруари и ще се усети. А може и да си иззимят без сътресения. Идеята беше, да хвърли едно око януари на набедените, за всеки случай. На първо време, най-обезпокоително за него е късия аванс на виното.... пак според инфото

  4. #3814
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Не сега. Сега си имат майка според инфото, а и достатъчно пчели(не са от резервите). Нека си зимуват. Ако ги излови януари без майка и не са намаляли драстично, на негово място бих ги обединил с някой от резервните. До средата на януари, ако са болни ще си проличи в повечето случаи. Според моите наблюдения, тези без майка са по-активни в студените месеци. Чувствително по-късно привечер сбиват кълбото, харчат повече и отпадат по-бързо. Нямат нищо, което да ги обедини. Нито майка, нито първите килийки пило. Естествено, има вариант и да направят самосмяна по никое време. Тогава Перката ще види гърбавото февруари и ще се усети. А може и да си иззимят без сътресения. Идеята беше, да хвърли едно око януари на набедените, за всеки случай. На първо време, най-обезпокоително за него е късия аванс на виното.... пак според инфото
    И аз точно тук,му виждам проблема

  5. #3815
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    И аз точно тук,му виждам проблема
    Така, така, пчелите може да компенсира много по- рано от виното.

  6. #3816
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Забравих да ви пиша. Но има нещо интересно 2 от много силните ми кошери, като отворих да ги насипя с оксалова киселина, бяха почти капут, много малко пчели. Честно да ви кажа, това ми се случва почти всяка година, обаче не знам на какво се дължи. Тези кошери по принцип или умират или оживяват. Горе долу след слънчогледа, като ми дадат най-много мед и когато трябва да снасят, обикновено има пило само на 1-2 пити. Тогава съм пробвал да слагам свободни пити, обаче пак ги запълват с нектар и си остават така. Каква може да е причината ? Калпава майка, понеже е работила супер много ? Ама те винаги са ми на по 2 години. Проблема е че тази слабост се появява чак след слънчогледа и някак си не знам какво да правя тогава. Не мога да обединявам, понеже всичките семейства са си много силни . Какъв мислите може да е проблема ? Има един колега, който се оплака от същото нещо, обаче той каза че са ръсили едни терени, където е имало цъфнало растение, обаче младите семейства им няма нищо. Значи не би трябвало да е от отровите, а от калпава майка, която е направила много силно семейство преди това .. И това дефакто и е първа силна година.

    П.С - тая година обаче бях много корав към тях. Понеже като си бях счупил крака ме побъркаха и станаха 13 кошера почти двойно. Ги оставих след като прибрах меда и само третирания съм правил .. нищо друго. Но пък с тези години се убедих че съм твърде тъп, за да знам какво се случва в пчелното семейство и реших само да третирам, понеже всички казват че трябва и да го оставям с много мед .. и така ще бъде и занапред.

  7. #3817
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията

    П.С - тая година обаче бях много корав към тях. .
    Бъди смел!Сега е момента да бъдеш корав ,към себе си!Информацията,която искаш е дъвкана в няколко теми...ще ти е от полза да си корав!

  8. #3818
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Забравих да ви пиша. Но има нещо интересно 2 от много силните ми кошери, като отворих да ги насипя с оксалова киселина, бяха почти капут, много малко пчели. Честно да ви кажа, това ми се случва почти всяка година, обаче не знам на какво се дължи. Тези кошери по принцип или умират или оживяват. Горе долу след слънчогледа, като ми дадат най-много мед и когато трябва да снасят, обикновено има пило само на 1-2 пити. Тогава съм пробвал да слагам свободни пити, обаче пак ги запълват с нектар и си остават така. Каква може да е причината ? Калпава майка, понеже е работила супер много ? Ама те винаги са ми на по 2 години. Проблема е че тази слабост се появява чак след слънчогледа и някак си не знам какво да правя тогава. Не мога да обединявам, понеже всичките семейства са си много силни . Какъв мислите може да е проблема ? Има един колега, който се оплака от същото нещо, обаче той каза че са ръсили едни терени, където е имало цъфнало растение, обаче младите семейства им няма нищо. Значи не би трябвало да е от отровите, а от калпава майка, която е направила много силно семейство преди това .. И това дефакто и е първа силна година.

    П.С - тая година обаче бях много корав към тях. Понеже като си бях счупил крака ме побъркаха и станаха 13 кошера почти двойно. Ги оставих след като прибрах меда и само третирания съм правил .. нищо друго. Но пък с тези години се убедих че съм твърде тъп, за да знам какво се случва в пчелното семейство и реших само да третирам, понеже всички казват че трябва и да го оставям с много мед .. и така ще бъде и занапред.
    Заеби ги такъв им е гена алчен капиталистически от пуста ненаситност за още и още мед забравят да се размножават. Нещо де става и с нашата нация за жалост

  9. #3819
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Ами поради тази причина, намалявам моите дейности, които не са свързани с третиране за болести. Само тях оставям, за да съм сигурен че не мои действия са проблема ... Преди си мислех че правя някакви бели като ги пренареждам стеснявам, тръскам и тн .. Сега не съм ги пипал грам и пак същата работа .... Даже миналата година и майка нова им дадох и пак нищо не стана .. Вариант е да ги събирам. ... Сега ми е интересно дали ще умрат, понеже на много висок процент си изкарват зимата и после се развиват супер бързо пролетта ... Не го разбирам това .. Но настигат тези семейства, които в момента са на пълни рамки с пчели .

    А вие стига сте се бъзикали с мен ..

  10. #3820
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Колеги, тази нощ ми е затрупало кошерите почти ... Опасно ли е това, трябва ли веднага някой да иде да ги отрива ?? Ето ей така изглеждат към момента ..

    https://drive.google.com/file/d/1QX-...ew?usp=sharing

    Пратих баща ми да им почисти входовете.... Ами на такива далечни пчелини какво правите в такива случаи, няма ли да се задушат ? Други години винаги има по малко вятър и никога не им затрупва входовете ... ама сега друго, самия снягл си е падал почти отвесно ..

 

 
Страница 382 от 391 ПърваПърва ... 282332372380381382383384 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 4 гост (и))

  1. Rum7777

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •