Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 383 от 391 ПърваПърва ... 283333373381382383384385 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,821 до 3,830 от общо 3910
  1. #3821
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Колеги, тази нощ ми е затрупало кошерите почти ... Опасно ли е това, трябва ли веднага някой да иде да ги отрива ?? Ето ей така изглеждат към момента ..

    https://drive.google.com/file/d/1QX-...ew?usp=sharing
    Калояне, само този сняг , който е в момента е опасен - мокрия, и то ако нямаш мрежести дъна. Ако кошерите са с плътни дъна е хубаво да се изринат само прелките, другото отгоре не го пипаш. Да има от къде да влиза кислород в пчелното кълбо, защото то отделя повече въглероден диоксид.

  2. #3822
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Колеги, тази нощ ми е затрупало кошерите почти ... Опасно ли е това, трябва ли веднага някой да иде да ги отрива ?? Ето ей така изглеждат към момента ..

    https://drive.google.com/file/d/1QX-...ew?usp=sharing

    Пратих баща ми да им почисти входовете.... Ами на такива далечни пчелини какво правите в такива случаи, няма ли да се задушат ? Други години винаги има по малко вятър и никога не им затрупва входовете ... ама сега друго, самия снягл си е падал почти отвесно ..
    "Когато кошерите продължително време са затрупани със сняг, който е „хванал кора", или входът е заледен, поради което въздушният обмен е възпрепятствуван, пчелните семейства (особено най-силните) може да се задушат от недостиг на въздух и от излишна влага. Затова снегът или ледът около входовете трябва да се отстрани, като кошерите останат загърнати от снежния „кожух", който ги пази от студения вятър."
    /"Календарен справочник по пчеларство", Любен Радоев/

  3. #3823
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Мда, това го знам и съм го чел .. Просто ми беше интересно при този сняг, както съм го показал на снимката дали е проблем ... Иначе той баща ми ги почисти входовете. Затова че сега може да си заледява на спокойствие. Тази нощ всичко ще стане на кора ..

  4. #3824
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Забравих да ви пиша. Но има нещо интересно 2 от много силните ми кошери, като отворих да ги насипя с оксалова киселина, бяха почти капут, много малко пчели. Честно да ви кажа, това ми се случва почти всяка година, обаче не знам на какво се дължи...
    Изгледай го цялото. При живите организми проблемите винаги са от едно и също естество откакто свят светува. Почти съм сигурен че ще се сетиш и сам

    https://www.facebook.com/watch/?ref=...80%D0%B8%D1%81
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #3825
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    На първо време, най-обезпокоително за него е късия аванс на виното.... пак според инфото
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    И аз точно тук,му виждам проблема
    Е ми нюхате ги нещата, колеги! Какво повече да ви кажа?
    Румба, двете ми резерви са тазгодишни рояци, които даже не съм ги прехвърлял от капаните. Само по една ал.плака с фибран под нея им сложих, за да не подгизне тоя шперплат. 3мм е. Дали ще им е студено? Според мен ги чака супер зимовка и на 99,9% ще иззимят. Единственият проблем ще е за капаните, най-вероятно няма да стават за нищо напролет, но няма значение, почнах да се отегчавам и мисля да си ловя само по един на сезон и то от най-готините, софийските, ей така за адета

  6. #3826
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Изгледай го цялото. При живите организми проблемите винаги са от едно и също естество откакто свят светува. Почти съм сигурен че ще се сетиш и сам

    https://www.facebook.com/watch/?ref=...80%D0%B8%D1%81
    Съгласен съм с теб, но трябва да направя 2 уточнения. Аз станах "пчелар", благодарение на това че ми се насади един рояк в един празен кошер. .. Който е дълго да обяснявам, но бяха на едни братовчеди и за една година им умряха всичките семейства. И как стана тоя номер, майка ми го подхранваше малко и след години станаха вече 13. ....

    За това което ви питам се случва само с по 1 кошер, обикновено много силен ... Тази година от 13 ги гледам 2 са така ... Въпреки всичко, на базата на това което си ми пратил за растенията, ми се струва че си прав. Но въпроса е какви мерки мога да предприема ... На базата на някакви предложения бих се замислил. Но тъй като не сте ми длъжни и го разбирам това, ще си карам поне за момента както и досега .... Ако установя че има някакви заболявания, бих преусмислил заниманието ми с пчели. Първо че ми отнема много време и второ ако аз с моята некадърност подпомагам това, семействата да страдат бих се отказал, само по тази причина .. Но и да искам да се откажа не знам как, тъй като имам много за мен семейства и те се увеличават с всяка изминала година .. И при роевия период през 2 години , ги удвоявам ...

  7. #3827
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Но въпроса е какви мерки мога да предприема ...
    При растенията, семето от един сорт е до голяма степен генетично еднакво. На високопродуктивен сорт може да се разчита с години, докато не се появяват нови болести и го направят безполезен. При пчелите - всяко семейство е генетично различно, в обикновения случай. Верно, за професионално пчеларство пак трябва селектиран генетичен материал от най-високо качество (т.е. не си купувай от лицензиран майкопроизводител), ама за непрофесионално - за да има някви добиви - не трябва нищо.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #3828
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    При растенията, семето от един сорт е до голяма степен генетично еднакво. На високопродуктивен сорт може да се разчита с години, докато не се появяват нови болести и го направят безполезен. При пчелите - всяко семейство е генетично различно, в обикновения случай. Верно, за професионално пчеларство пак трябва селектиран генетичен материал от най-високо качество (т.е. не си купувай от лицензиран майкопроизводител), ама за непрофесионално - за да има някви добиви - не трябва нищо.
    Ами да ти кажа, аз пробвах миналата година пак на един такъв закъсал кошер, да му дам майка от производител. Това го направих само като експеримент, беше след главната паша август или малко по-късно, тръгна да снася, бяха я приели. Обаче по-късно изведнъж изчезна, кошера пак забуча и въобще не се занимавах повече с него. Като го отворих края на октомври нямаше пчели, бяха го нападнали и оси, затова че направо го ликвидирах.

  9. #3829
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    В север-център на 11.11. ги накапах с оксалова и в общи линии ги смятам за зазимени. 2 съм ги отписал. Отличниците и едно семейство дето се рои и които и на 15.08 и на 15.09 имаха маточници за самосмяна, а като ги накапвах видях че си имат търтеи, явно не могат да си харесат майката. Другите 5 ще иззимуват успешно. Тъпото е, че чак на 02.12 ще успея да ги проверя колко акаренко е изпопадал.Ще гледам да кача снимков материал ако съм доволен от видяното
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	003e2430c28b22b2.jpg
Прегледи:      121
Размер:	174.0 KB
ID:	12285
    Какво да ви кажа? Повече от доволен съм, кат гледам как съм я препарирал тая гад

    И нещо важно, колегите които не са посещавали пчелините си след мокрия сняг от по-миналия уикенд, е добре да го направят при първа възможност, особено ако имат висока растителност около кошерите. Възможно е да има неприятни изненади

  10. #3830
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	003e2430c28b22b2.jpg
Прегледи:      121
Размер:	174.0 KB
ID:	12285
    Какво да ви кажа? Повече от доволен съм, кат гледам как съм я препарирал тая гад

    И нещо важно, колегите които не са посещавали пчелините си след мокрия сняг от по-миналия уикенд, е добре да го направят при първа възможност, особено ако имат висока растителност около кошерите. Възможно е да има неприятни изненади
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	20231126_085659.jpg
Прегледи:      122
Размер:	158.2 KB
ID:	12286При мен беше така...

 

 
Страница 383 от 391 ПърваПърва ... 283333373381382383384385 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •