Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 322 от 391 ПърваПърва ... 222272312320321322323324332372 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,211 до 3,220 от общо 3910
  1. #3211
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Значи на 27ми юни като отворих единия кошер, тогава коментирахме за свищевите маточници че е заложил. Имаже запечатани и още незапечатани. Това което направих е че оставих най-хубавия, може и да е имало и други. Написал съм че по логика някъде около 3-4 Юли би следвало да се е излюпила майката. Днес реших да го отворя кошера. Това което видях е че магазина е доста тежък, по-горе съм писал че няма мед, но всъщност не е вярно, ошашкал съм се. Сега като гледам на видеото трудно вдигам магазина.

    Проблема е че като проверих долу, не видях никъде маточници и пило повече, няма и запечатано, няма и яйца. По-големия проблем е че всички пити са с пресен нектар почти догоре. Такова нещо не ми се е случвало и сега не знам какво да правя ....
    Как да преценя дали има майка ? Освен това трябва ли да махна пити от плодника ? Например да слагам контролна пита от друг кошер с открито пило и някакви основи да има къде майката да работи ? АКо има ...
    Даже сега като се сетя, когато го отварях предния път нямаше мед, а сега е нагрухан, ама няма яйца.

    То и времето беше ветровито, имам много работа и трябваше и на София да ходя и ме удари стреса яко Понеже пак не очаквах такива резултати ...

    Не искам да центрофугирам, понеже за 2-3 магазина ми се оваря страшно много работа. Доста време отнема цялата процедура .Ходих и купих още 2 магазина и утре да слагам ....

    Но този кошер не знам какво да го правя ....

    Другия с брадата, сега няма брада. Махнах 2та магазина които са пълни, за да видя плодника , обаче много пчели там и е надградил яко над питите и трябва да го чистя, а пчелите не искат да се махат от там даже като ги подпуша, много бързо се връщат, то и духаше вятър. Та се отказах ...
    И сега утре продължавам, ама нещо ми дойде напрежението в повече днес.

  2. #3212
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Приписването на чужди заслуги за свои. (Дори и ако по незнайна причина си мислиш обратното...)
    И кой и къде е изложил тази хипотеза? Дай източник, където тя е изложена? Задължително ли едно нещо да се предположи само от един човек на света?
    Очаквам отговор на въпросите си!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #3213
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Очаквам отговор на въпросите си!
    Ееей, не се спря!

    И кой и къде е изложил тази хипотеза? Дай източник, където тя е изложена?

    Превод от Гугъл: "Едно от най-ранните споменавания на ума на кошера се среща в списание Bee World . HJ Wadey обсъжда ориентацията на медоносните пчели и той споменава приятел, който предполага, че пчелите могат да бъдат свързани с колонията си чрез „мисловен лъч“, аналогичен на RADAR. Уейди веднага изостави тази идея, но продължи с концепцията. Той описва как роящите се пчели се задържат заедно и формират нова идентичност, след като напуснат родителската стойка, „която може да е престанала да съществува въпреки интереса, който роякът проявява към нея“ (Wadey 1944)......
    ....Идеята за кошерния ум не се наложи веднага. Споменава се мимоходом от Стенли Гудинг, президент на Британската асоциация на пчеларите, в обръщение през 1958 г..."

    https://www.beeculture.com/the-hive-mind/

    Задължително ли едно нещо да се предположи само от един човек на света?

    Не! Но е задължително всеки да си спомни отговорът на този въпрос, ако ще претендира за авторство на дадена идея и да се запита дали наистина той е "измислил" това или го е дочул отнякъде...

  4. #3214
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Ееей, не се спря!

    И кой и къде е изложил тази хипотеза? Дай източник, където тя е изложена?

    Превод от Гугъл: "Едно от най-ранните споменавания на ума на кошера се среща в списание Bee World . HJ Wadey обсъжда ориентацията на медоносните пчели и той споменава приятел, който предполага, че пчелите могат да бъдат свързани с колонията си чрез „мисловен лъч“, аналогичен на RADAR. Уейди веднага изостави тази идея, но продължи с концепцията. Той описва как роящите се пчели се задържат заедно и формират нова идентичност, след като напуснат родителската стойка, „която може да е престанала да съществува въпреки интереса, който роякът проявява към нея“ (Wadey 1944)......
    ....Идеята за кошерния ум не се наложи веднага. Споменава се мимоходом от Стенли Гудинг, президент на Британската асоциация на пчеларите, в обръщение през 1958 г..."

    https://www.beeculture.com/the-hive-mind/

    Задължително ли едно нещо да се предположи само от един човек на света?

    Не! Но е задължително всеки да си спомни отговорът на този въпрос, ако ще претендира за авторство на дадена идея и да се запита дали наистина той е "измислил" това или го е дочул отнякъде...
    Виждаш ли нещо копирано от тези идеи и предположения в моите?
    Хайде прочети поста на Георги, който аз репликирам и в неговия контекст се опитай да разбереш и моя пост!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #3215
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Колеги, голям проблем имам, после ще пускам снимки. Значи имам 2 кошера които са напълнили и вторите магазини, а нямам инвентар ... и ще ходя да купувам ...

    Голям проблем ми е онзи кошер , за който ви казах че има маточници свищеви ... Сега като го погледнах видях че долу в плодника е насвяткан до дупка с мед. Няма нито една свободна пита .. Горе магазина не е пълен и сега не знам какво да правя ... СЕга е ветровито и не знам как да търся майката . Би трябвало да се е излюпила около 3-4 ти .. Долу в плодника няма място и меда не е запечатан ...

    Не зная какво да правя.
    А защо трябва да правиш нещо.Плодника и магазина са само в ума на пчеларя, за пчелите няма плодник няма магазин има само така нареченото гнездо.Това , че има нектар в плодника при липса на пило не мисля че е проблем за пчелите щом така са преценили

  6. #3216
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    На емпирични данни от изследвания на някои учени и изследване на комуникациите в пчелния кошер.
    Бях ги чел преди време в руска литература от едно време кога и хората бяха хора и слънцето по друго грееше.Беше на руски а и самата материя бе трудна за разбиране трудно разбирам разликата между инстинкт и разум а и като се има в предвид, че комуникацията е мирис става още по сложно но наистина имаше данни че жуженео при подготовка за роене се променя както и при други такива.Не знам за другите но съм забелязал че като дойде друг човек пчелите го жилят мен не както и като отида на чужд пчелин мен ме наливат да ме жилят по ръцете но не знам разум ли е това.

  7. #3217
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Не знам за другите но съм забелязал че като дойде друг човек пчелите го жилят мен не както и като отида на чужд пчелин мен ме наливат да ме жилят по ръцете но не знам разум ли е това.
    миризма...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  8. #3218
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Като се натъркам яко с маточина гол и по къси гащи си работя.Изхвърчат и се кротнат някъде по мене.От обич трябва да е.Ако изтарикатствам и пропусна маточината, но съм се запотил все гледат да ме жилнат на потното.Явно ми се сърдят за неуважението.Умни животни.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #3219
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    миризма...
    Точно! Казват, че ако ви ужилят една или няколко пчели от един кошер след малко ви атакуват и пчели от другите кошери. Вярно ли е това?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #3220
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    А защо трябва да правиш нещо.Плодника и магазина са само в ума на пчеларя, за пчелите няма плодник няма магазин има само така нареченото гнездо.Това , че има нектар в плодника при липса на пило не мисля че е проблем за пчелите щом така са преценили
    Ами за да не стане търтовка ако нещо е станало с майката. Не ми изглежда да има проблем наистина. Това което направих днес, понеже пак духа вятър и не ми се ще да го отварям повече поне сега. Той е на 1 магазин и му сложих една основа неизградена в средата. Ако я изгради до утре - вдруги ден, това може ли да значи че няма проблем с майката. Излюпена е, но просто не снася ? Освен това като е нямало майка, съответно няма пило и като са запълнили с мед, после къде ще снася майката ?

    Иначе относно другите кошери ... днес ходих да огледам наоколо и има един масив, който има още 5-6 дни със сигурност, има и други, по-малки които са по назад, обаче те вече отиват на 3-4 км по въздушен път. Та поради тази причина сложих 3ти магазин само с основи отдолу на 2 кошера. Единия беше напълнил втория магазин с нектар, обаче не е запечатан .

    Другия , който зуника ми каза да отворя и на него сложих. Мисля че хич и няма идея да рои, защото видях че гради.

    Не знам дали е правилно да слагам вече по това време трити магазин само с основи .. Обаче трябва да си ходя по някое време на София и не искам да рискувам. А Самото центрофугиране ще ми отнеме сигурно 1 ден за 2 магазина поне. А плюс това съм и на работа ...

    Сега имам един кошер на един магазин с 6 пити и изведнъж се сетил да тръгне сега. Гледам го на таванката е бъкано с пчели. И гради далаци в празното. Запълних там с още 4 основи, дано да му стигне ...

    Имам още 2 кошера на по 2 магазина и според мен са на кантар да им стигнат ...

    Относно отводката която направих, ако помните аз писах преди това. Където бях оставил повече от един маточник и излетя един рой на 2 пити и половина. Самата отводка явно е с калпава майка, че много бавно се развива. А самия рояк сега в магазина има 5 пити с мед и му сложих още 2 пити да гради. Той си има и още една за пълнене

 

 
Страница 322 от 391 ПърваПърва ... 222272312320321322323324332372 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •