Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 388 от 391 ПърваПърва ... 288338378386387388389390 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,871 до 3,880 от общо 3910
  1. #3871
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Ще ви кажа какво е станало, но сигурно чак другата седмица, понеже трябва да ходя на София. Беше хубаво да махна вестника, но са минали само 2 дни. А пък е препоръчително чак след 3тия ден да се гледат и да се махне вестника. Мисля че едва ли ще им пречи този вестник, защото те така или иначе си го прояждат. Случвало ми се е като престои повече, направо да го изядат почти целия и да трябва да подменя и почистя дъното.

    То и от събота започва да се установява стабилно време до края на месеца за нашия район с дневни температури около 15 градуса и то така до края на месеца, без валежи и някакви сътресения.

  2. #3872
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Даже няма нужда и да отварям да ви кажа. Това което наблюдавам днес е много интересно и е за първи път. Тази седмица я даваха скапана вчера мъгла, преди това дъжд. Днес има облачност но е ясно. Слънце се показа за 5 минути преди малко . Утре го дават студено но и да вали.... Отидох към 11:10 да видя кошерите, температурата на термометъра ми я показваше 10.5 градуса, но е била около 9-9.5 реална, духа вятър около 20 км/ч студен. Отивам и какво да видя, всичките семейства активни и летят и носят. Този кошер въпросния е в супер работно настроение и излитат и носят. Не съм виждал досега в такива неблагоприятни условия да са толкова активни. Така като гледам, след утрешния ден, пролетта ше настъпи с пълна сила .. .И аз докато бях притеснен че семействата слаби, то се оказа че не са. Като ги обединих и тези които бяха зле унищожих, сега всичко изглежда да е чудесно. Всичките са в работно настроение и жизнени. Сега май въпроса е повече да ги опазя от роене, понеже тръгнаха много рязко да се развиват ..

  3. #3873
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Не съм се прибирал, но като гледам на камерата изглеждат нещата идеално .... Сега в петък ще си ходя и ще третирам втори път за нозема и ще махна вестника. Самото семейство изглежда супер и много активно, чак и аз се радвам. Дават много хубави и топли дни петък, събота и неделя. След това понеделник и вторник студено с дъжд и след това трайно затопляне с температури до 20 градуса .. Даже след като мине вторника, мисля да започвам да разпечатвам и да въртя рамките в същото време, тъй като няма да има проблеми с температурите.

  4. #3874
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Предвид горното ми мнение, реших да ви попитам. Ако разпечатам и завъртя пити в неделя, когато ще е много хубаво време. Понеделник и вторник го дават около 10 градуса а вторник 14, съответно минималните температури 4 и съответно 2 градуса, преди сряда да започват да се качват. Тези температури проблем ли са за нарушената компактност на пилото ? Така според мен няма да е много добре, но и вас да питам ако знаете, понеже нямам точна информация.

  5. #3875
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Предвид горното ми мнение, реших да ви попитам. Ако разпечатам и завъртя пити в неделя, когато ще е много хубаво време. Понеделник и вторник го дават около 10 градуса а вторник 14, съответно минималните температури 4 и съответно 2 градуса, преди сряда да започват да се качват. Тези температури проблем ли са за нарушената компактност на пилото ? Така според мен няма да е много добре, но и вас да питам ако знаете, понеже нямам точна информация.
    Трябва да се преценява на място и индивидуално за всяко семейство. Аз имам семейства с по три рамки пило, имам и други, със същото пило, но пръснато на 4-5 рамки. На вторите им завъртях по една рамка, на първите не.
    Мед може да разпечатваш.

  6. #3876
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Трябва да се преценява на място и индивидуално за всяко семейство. Аз имам семейства с по три рамки пило, имам и други, със същото пило, но пръснато на 4-5 рамки. На вторите им завъртях по една рамка, на първите не.
    Мед може да разпечатваш.
    Благодаря, нещо такова и аз мисля да направя.

  7. #3877
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Днес се прибрах и да дам 10 магазинни рамки на един приятел. Като отворих кутиите, ги е нападнал молец, така ми се развали настроението. За първи път ми се случва откакто се занимавам. Съхранявам ги в кутии пластмасови и уж много добре съм ги затворил, но явно ... Сега не знам какво да правя, тези много наранените ще трябва да ги претопя. Но другите които не са чак толкова, или съвсем леко пробити, мога ли да ги запазя, трябва ли сега да ги пръскам с нещо или ... И по принцип срещу този молец, какво мога да направя, есен да ги пуша ли с нещо..


    Използвах вечерта сега към 17.30 понеже е слънчево да ги мина за втори път за нозема. И като ги отворих са много спокойни, без пушек ... Проблема е че са се засилили много. Имам един който е на 9 рамки и една преградна, до преградната е пълен с пчели. Имаше един на 6 или 7 рамки дето го бях стеснил , на предпоследна имаше пило открито на цялата рамка и го разширих с една. Другите са в същото положение, даже има един който е на 7 преградна и 2 пити зад преградна. Имаше пчели на рамките зад преградната, почти колкото и на другите пити. Утре пак ще ги отварям, нещо да разпечатвам да разширявам не знам .. Ще ми се да изчакам до сряда, когато ще е по - топло времето и се чудя какво да правя. Това с тези рамки дето ги е нападнал молеца ми отваря още работа , а и имам още друга работа ... И сега утре трябва всички пити да преглеждам.

    А този с 9те рамки пълни с пчели, даже и не знам какво да го правя . Не мога да го разширявам с магазин, понеже ще е студено и още е рано... направо не знам.
    А този другия с вестника се е обединил, но като цяло ако преди по криви сметки беше 3 рамки +още около 4 .. Сега не е на 7 тамки пчели, а покрива плътно 5 само. Явно някои са налетели по другите кошери. Утре ще го видя по подробно.

  8. #3878
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Днес се прибрах и да дам 10 магазинни рамки на един приятел. Като отворих кутиите, ги е нападнал молец, така ми се развали настроението. За първи път ми се случва откакто се занимавам. Съхранявам ги в кутии пластмасови и уж много добре съм ги затворил, но явно ... Сега не знам какво да правя, тези много наранените ще трябва да ги претопя. Но другите които не са чак толкова, или съвсем леко пробити, мога ли да ги запазя, трябва ли сега да ги пръскам с нещо или ... И по принцип срещу този молец, какво мога да направя, есен да ги пуша ли с нещо..


    Използвах вечерта сега към 17.30 понеже е слънчево да ги мина за втори път за нозема. И като ги отворих са много спокойни, без пушек ... Проблема е че са се засилили много. Имам един който е на 9 рамки и една преградна, до преградната е пълен с пчели. Имаше един на 6 или 7 рамки дето го бях стеснил , на предпоследна имаше пило открито на цялата рамка и го разширих с една. Другите са в същото положение, даже има един който е на 7 преградна и 2 пити зад преградна. Имаше пчели на рамките зад преградната, почти колкото и на другите пити. Утре пак ще ги отварям, нещо да разпечатвам да разширявам не знам .. Ще ми се да изчакам до сряда, когато ще е по - топло времето и се чудя какво да правя. Това с тези рамки дето ги е нападнал молеца ми отваря още работа , а и имам още друга работа ... И сега утре трябва всички пити да преглеждам.

    А този с 9те рамки пълни с пчели, даже и не знам какво да го правя . Не мога да го разширявам с магазин, понеже ще е студено и още е рано... направо не знам.
    А този другия с вестника се е обединил, но като цяло ако преди по криви сметки беше 3 рамки +още около 4 .. Сега не е на 7 тамки пчели, а покрива плътно 5 само. Явно някои са налетели по другите кошери. Утре ще го видя по подробно.
    Кутиите за съхранение няма значение как си ги затворил то молеца си е в питите.Нещо подобно е като например грис и други подобни де завъждат гъгрици като мине време

  9. #3879
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Днес малко поразпечатах мед и позавъртях. 1-2 ги разширих... Имам един кошер който е на 9 рамки и 1 преградна, отворих го 7 пити с пило, като даже не се налага да разпечатвам .. Ще изчакам да мине студа и да дозапечата пилото и ще му взема 2 рамки да дам на другите кошери. Имам един който съм го оставил на 7 пити, той е добре с обема, но има 3 пити с изцяло запечатано пило и от двете страни са бели рамки които са с прашец и ми се вижда че малко са като преградни дъски. Чудя се какво да ги правя тези пити с прашеца, дали просто да не им разменя позициите с другите пити , за да има къде да снасят, или те сами ще се оправят.. Ама това по натам . Гледам има 2 или 3 кошера, които са запечатали вече търтеево пило, не е много но все пак .. дали е някакъв знак ..

  10. #3880
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Днес малко поразпечатах мед и позавъртях. 1-2 ги разширих... Имам един кошер който е на 9 рамки и 1 преградна, отворих го 7 пити с пило, като даже не се налага да разпечатвам .. Ще изчакам да мине студа и да дозапечата пилото и ще му взема 2 рамки да дам на другите кошери. Имам един който съм го оставил на 7 пити, той е добре с обема, но има 3 пити с изцяло запечатано пило и от двете страни са бели рамки които са с прашец и ми се вижда че малко са като преградни дъски. Чудя се какво да ги правя тези пити с прашеца, дали просто да не им разменя позициите с другите пити , за да има къде да снасят, или те сами ще се оправят.. Ама това по натам . Гледам има 2 или 3 кошера, които са запечатали вече търтеево пило, не е много но все пак .. дали е някакъв знак ..
    Евентуално може са е знак за по -стари майки и знак за смотани рамки с много търтиеви килийки.Има си и положително нещо там ходят акарите

 

 
Страница 388 от 391 ПърваПърва ... 288338378386387388389390 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 5 гост (и))

  1. Rum7777

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •