Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 126 от 391 ПърваПърва ... 2676116124125126127128136176226 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,251 до 1,260 от общо 3909
  1. #1251
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    И моите дори при -10 пак са над рамката. Не правят медни венци а започват от предния край на питата и карат на зад. А при -10 пушиш, пушиш а те не мърдат.
    Една от причините да слагам питките в началото на януари е именно това,което пишеш.Отложа ли питката,до края на януари са се качили над рамките и ..зор.Нямат ли над главите си мед,напълно естествено е да са горе на топло.Медът над главите им и в страни от тях е подгрят и помага много по лесно да преодоляват денонощната амплитуда и особено възвратните(скоростни) застудявания.Технологията ти е такава,че не позволява на семейството да си направи подходящи венци.Не,че е грешна,но ти създава подобни грижи и увеличава с 1-2кг консумацията за периода на зимуване.
    А ако имат поне 5-6 см венец над главите си,картинката е такава и питката се слага за секунда..
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри P_20180108_133821.jpg‎  

  2. #1252
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Една от причините да слагам питките в началото на януари е именно това,което пишеш.Отложа ли питката,до края на януари са се качили над рамките и ..зор.Нямат ли над главите си мед,напълно естествено е да са горе на топло.Медът над главите им и в страни от тях е подгрят и помага много по лесно да преодоляват денонощната амплитуда и особено възвратните(скоростни) застудявания.Технологията ти е такава,че не позволява на семейството да си направи подходящи венци.Не,че е грешна,но ти създава подобни грижи и увеличава с 1-2кг консумацията за периода на зимуване.
    А ако имат поне 5-6 см венец над главите си,картинката е такава и питката се слага за секунда..
    За каво мислиш сложих питките още декември въпреки че имат храна
    Миналата година слагах при -20 и измръзнах за това тази действах от рано. Слагам питките и чак март това е плана! Аз съм много доволен от моята технология на зазимяване, семействата зимуват много добре, точно това искам. Семейството е горе в предният край на топло, от зад има храна, от страни има храна, от доло има храна и от горе питка. Мрежестото дъно спомага да няма влага. Пролетта с много храна напраскат яко пило, деля всеки кошер на 2 на 4 и така.

  3. #1253
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    За каво мислиш сложих питките още декември въпреки че имат храна
    Миналата година слагах при -20 и измръзнах за това тази действах от рано. Слагам питките и чак март това е плана! Аз съм много доволен от моята технология на зазимяване, семействата зимуват много добре, точно това искам. Семейството е горе в предният край на топло, от зад има храна, от страни има храна, от доло има храна и от горе питка. Мрежестото дъно спомага да няма влага. Пролетта с много храна напраскат яко пило, деля всеки кошер на 2 на 4 и така.
    Проверявал ли си ги колко са изяли от питката от Декември до сега. При мен от 30.12. до вчера от килограмова питка са бутнали 20-25%. Други години за месец я опраскват и слагам нова, а тази много малко консумация ми се вижда. Медът от страничните пити и назад си стои. Явно задържат със старта на пилото още... Питам се дали усещат, че зимата може би ще е по -дълга ?!
    Друмев при тебе как е?

  4. #1254
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Проверявал ли си ги колко са изяли от питката от Декември до сега. При мен от 30.12. до вчера от килограмова питка са бутнали 20-25%. Други години за месец я опраскват и слагам нова, а тази много малко консумация ми се вижда. Медът от страничните пити и назад си стои. Явно задържат със старта на пилото още... Питам се дали усещат, че зимата може би ще е по -дълга ?!
    Друмев при тебе как е?
    Да проверил съм няколко кшера, но не личи защото питката е 2.5кг. Само най силните са пробили питката по средата.
    Февруари ще ги натиснат.

  5. #1255
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Пчелите ти,при всяка възможност прехвърлят мед от долу от страни в зоната на кълбото,затова не наблягат на питката.Храната над тях е сигурна храна от,колкото таз от долу.Когато температурата е по ниска,се свиват нагоре,затова наблягат на долната(външната) храна...

  6. #1256
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Такова зазимяване през август е правил и великият Иван Венер, само че с неговият полукорпус с около 10кг. мед( по спомени от книгата), а колегата Nik_m го прави с цял корпус мед като първи( още по-добре според мен - с повече мед)....единственото ми притеснение е, медът като е близо до входа/прелката, да не се предизвикат есенни нападения, дъната на Венер бяха по-специални/дълбоки, и съответно защитени кошерите от нападения....за идеята ще пробвам догодина и аз по този начин да зазимя 5-6 ЛР семейства, лошото е, че дъната ми са най-обикновени, защото досега ги зазимявах с пълния корпус с мед като втори, а семейството в първи.

  7. #1257
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Пчелите ти,при всяка възможност прехвърлят мед от долу от страни в зоната на кълбото,затова не наблягат на питката.Храната над тях е сигурна храна от,колкото таз от долу.Когато температурата е по ниска,се свиват нагоре,затова наблягат на долната(външната) храна...
    Знам че е така, сега ще наблегнат на питката заради конденза по найлона като се увеличи пилото.

  8. #1258
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Такова зазимяване през август е правил и великият Иван Венер, само че с неговият полукорпус с около 10кг. мед( по спомени от книгата), а колегата Nik_m го прави с цял корпус мед като първи( още по-добре според мен - с повече мед)....единственото ми притеснение е, медът като е близо до входа/прелката, да не се предизвикат есенни нападения, дъната на Венер бяха по-специални/дълбоки, и съответно защитени кошерите от нападения....за идеята ще пробвам догодина и аз по този начин да зазимя 5-6 ЛР семейства, лошото е, че дъната ми са най-обикновени, защото досега ги зазимявах с пълния корпус с мед като втори, а семейството в първи.
    Не, не е цялия 1ви с мед, около 10 кг. и аз по средата. Меда е запечатан и дори със мрежата няма проблем. Това кото не е запечатано пчелите го вдигнат веднага още преди да е дошло безпашието. Подреждам така от юг 3 пити със пашец, 4 пити с мед, 2 маломедни за бракуване пролетта и 10тата я махам за по добра вентилация. Всичкото пило в 2рия корпус и крайните пити с мед да докарам 18- 20кг. в кошера.

  9. #1259
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    При Венер по-скоро е заесеняване, а не зазимяване, пак по спомени от книгата. Целта му е стимулация в края на сезона и всичко от полукорпуса да го качат най-горе преди зимата. Полупразният полукорпус остава долу до пролетта и го играе дълбоко дъно, /заедно със скарата отдолу/ така ли беше?
    На мен не ми харесва схемата в края на лятото да въртя тежки корпуси и да хакам меда отдолу, но ясно, че ЛР е "дело тонкое". При мен пък и условията са други, та ако трябва по ми е лесно направо отгоре през хранилката. Последните година-две нямаше нужда.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #1260
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Здравейте!Аз съм нов,но не съм млад.Затова се надявам,появаващото се отвреме на време напрежение в форума,там някъде да отшумява.Защо ли?Защото,в тази необятна сфера"Пчеларство",доказани капацитети,също са се имали нужда,да се информират от някъде.И защото,тук сте останали 10-ина по компетентни и много като мен,които само четът,ще продължават!

 

 
Страница 126 от 391 ПърваПърва ... 2676116124125126127128136176226 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •