Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 376 от 391 ПърваПърва ... 276326366374375376377378386 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,751 до 3,760 от общо 3910
  1. #3751
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Не ми е ясна материята просто предположих от твой мнения, за какво говориш.Просто нямам нужните знания да коментирам не съм атеист но не съм и компетентен с материята.А и като че ли симпатизирам на идеите на социализма
    Ако говорим на кратко (по нашата пчеларска тема)- всички ние искаме някаква финансова печалба за себеси, и това е нормално. Обаче когато искаме "емоционална/морална/нравствена печалба" (на някой нещо даваме, уж от сердцето...) - тука навлизаме във посложни неща. Принцип - практика. Даваме със различни МОТИВИ - осещаме РАЗЛИЧЕН резултат. Избираме (естествено) това, което на нас най харесва. Едно и също внешно действие може на нас как допренесе удоволствие/благо, така и жестоко навреди.
    Пример - даваме на Църква тенекия мед. Вопрос - за какъв чет, какво искаме във крайна сметка? Да нас благодорят, да чувствамсе "по добре", реализираме жалост за някой и т.н.т.? Или просто защото "така трябва" и не просто направим, а така че и не вспоминаваме никога за това ("да не знае лява ръка това, което прави дясна"). При моя пчеларски живот това било само един път - изобщо не останаха във памет че нещо хубаво направил (само ми расказвали после, аз чистосердечно отричал напълно че това изобщо било).
    А когато правим милосердие ("дай на манастир") и одновремено някого "да подмажем" (после нещо искаме - или от него, или стане нам хубаво от нашия поступок) със буркан мед - това много тревожен звонец. Това означава че в нашето сърдце, абсолютно спокойно живеят противоположни неща, те вече станали като НРАВ/характер - и това не е добре за нас. Ако внимаваме - веднага осетим.
    В тези произведения автор показва конкретика/примери - как това се проявява във нашия всекидневен живот и каде може нас докара...

  2. #3752
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Ако говорим на кратко (по нашата пчеларска тема)- всички ние искаме някаква финансова печалба за себеси, и това е нормално. Обаче когато искаме "емоционална/морална/нравствена печалба" (на някой нещо даваме, уж от сердцето...) - тука навлизаме във посложни неща. Принцип - практика. Даваме със различни МОТИВИ - осещаме РАЗЛИЧЕН резултат. Избираме (естествено) това, което на нас най харесва. Едно и също внешно действие може на нас как допренесе удоволствие/благо, така и жестоко навреди.
    Пример - даваме на Църква тенекия мед. Вопрос - за какъв чет, какво искаме във крайна сметка? Да нас благодорят, да чувствамсе "по добре", реализираме жалост за някой и т.н.т.? Или просто защото "така трябва" и не просто направим, а така че и не вспоминаваме никога за това ("да не знае лява ръка това, което прави дясна"). При моя пчеларски живот това било само един път - изобщо не останаха във памет че нещо хубаво направил (само ми расказвали после, аз чистосердечно отричал напълно че това изобщо било).
    А когато правим милосердие ("дай на манастир") и одновремено някого "да подмажем" (после нещо искаме - или от него, или стане нам хубаво от нашия поступок) със буркан мед - това много тревожен звонец. Това означава че в нашето сърдце, абсолютно спокойно живеят противоположни неща, те вече станали като НРАВ/характер - и това не е добре за нас. Ако внимаваме - веднага осетим.
    В тези произведения автор показва конкретика/примери - как това се проявява във нашия всекидневен живот и каде може нас докара...
    Бърз, не бързай толкова да съдиш думите на Гошето. Аз съм сигурен, че той наистина нямаше предвид подкуп, а както каза Краз подарък от благодарност. А защо написа подкуп? Ами Гошето си е такъв, обича да поднася информацията по възможно най-забавния начин. Откъде да предположи, че някой твърде чувствителен на тая тема ще приеме думите му буквално!?
    Иначе се радвам, че сред нас има хора, като теб, с висока нравственост, които държат на чистотата на сърцето си!

  3. #3753
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Ако говорим на кратко (по нашата пчеларска тема)- всички ние искаме някаква финансова печалба за себеси, и това е нормално. Обаче когато искаме "емоционална/морална/нравствена печалба" (на някой нещо даваме, уж от сердцето...) - тука навлизаме във посложни неща. Принцип - практика. Даваме със различни МОТИВИ - осещаме РАЗЛИЧЕН резултат. Избираме (естествено) това, което на нас най харесва. Едно и също внешно действие може на нас как допренесе удоволствие/благо, така и жестоко навреди.
    Пример - даваме на Църква тенекия мед. Вопрос - за какъв чет, какво искаме във крайна сметка? Да нас благодорят, да чувствамсе "по добре", реализираме жалост за някой и т.н.т.? Или просто защото "така трябва" и не просто направим, а така че и не вспоминаваме никога за това ("да не знае лява ръка това, което прави дясна"). При моя пчеларски живот това било само един път - изобщо не останаха във памет че нещо хубаво направил (само ми расказвали после, аз чистосердечно отричал напълно че това изобщо било).
    А когато правим милосердие ("дай на манастир") и одновремено някого "да подмажем" (после нещо искаме - или от него, или стане нам хубаво от нашия поступок) със буркан мед - това много тревожен звонец. Това означава че в нашето сърдце, абсолютно спокойно живеят противоположни неща, те вече станали като НРАВ/характер - и това не е добре за нас. Ако внимаваме - веднага осетим.
    В тези произведения автор показва конкретика/примери - как това се проявява във нашия всекидневен живот и каде може нас докара...
    Много задълба темата явно живо те интересува.В действителност когато подарявам мед не очаквам нищо кой знае какво насреща макар, че има резултат.Същото важи и за доматите и други продукти де съм отгледал.Просто когато ти е в повече защо да не подарш част от него.Чел съм че е важно не думите а делата.Не съм толкова чиста личност и в помислите си да съм някакъв и аз не знам какъв.В действителност в помислите малко хора могат да се похвалят с истинска и чиста безкористност.
    Има филм има и книги когато мислите ни се материализира и изпълняват и до какво води това

  4. #3754
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Сега ходих и взех 48 буркана и 70 капачки = 55 лева ) .. ... Добре ли е ? Ако трябва да напълня всичкия мед от тази година, ми трябват сигурно над 100 буркана. Имам мед и от миналата и от по-миналата година . Затова се чудя дали да започна да слагам част от него в тенекии. Това е причината. Да не го складирам в буркани а в тенекии поне.

    Не ми се мисли догодина с тези 13 кошера какво ще стане. Те семействата като не роят и са в нормално състояние ми дават по 2 магазина слънчоглед задължително + 1 магазин с акация.
    Я стани законен и тогава ще говорим. Етикети 180лв., капачки 150лв., буркани 700лв., анализ на меда 145лв., осигоровки, минимум 1200лв., дововор с фирма за борба с вредителите 100лв., документация още поне 500лв. и тегли чертата. Това за 1 тон и се оскъпява с 3лв. меда. Като сложиш бензин, препарати, подхранвания, инвентар и то стана страшно.

  5. #3755
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Аз имам доста опит в даренията, включая и парични средства. Продължавам така от много години да дарявам. Но относно меда и манастирите, се сещам преди повече от 15 години, сестра ми имаше едни много хубави маркови, чисто нови дрехи за деца, понеже си затваряше магазина и решихме да ги закараме на приюта на бай ти иван. Там ги взеха и ги хвърлиха, оказа се че такива работи не им трябват. Всеки иска пари .... Това не е било случай в който да искаш да се отървеш от нещо, дори напротив. Та затова че много внимавам с даренията, не давам нещо което на някой не му е нужно и ще го приеме като нещо от което искам да се отърва. Та в последните години, честно да си кажа земеделската продукция не я дарявам, или я варим на ракия или я изхвърляме. ... Носил съм пресни плодове в офиса и част от тях така си и остават. Като хората са малумни, нищо не нося, който иска да си купува

  6. #3756
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Я стани законен и тогава ще говорим. Етикети 180лв., капачки 150лв., буркани 700лв., анализ на меда 145лв., осигоровки, минимум 1200лв., дововор с фирма за борба с вредителите 100лв., документация още поне 500лв. и тегли чертата. Това за 1 тон и се оскъпява с 3лв. меда. Като сложиш бензин, препарати, подхранвания, инвентар и то стана страшно.
    На мен това ми е ясно, да не говорим че за анализ преди 3,4 години дадох точно 500 лева и то е за моя информация, тогава имах 4 или 6 кошера. Може би вие се оправяте понеже го продавате на дребно. То и затова с меда не ми се вижда точно как ще стане работата, хем е нещо хубаво, хем май и няма толкова търсене ..

  7. #3757
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    На мен това ми е ясно, да не говорим че за анализ преди 3,4 години дадох точно 500 лева и то е за моя информация, тогава имах 4 или 6 кошера. Може би вие се оправяте понеже го продавате на дребно. То и затова с меда не ми се вижда точно как ще стане работата, хем е нещо хубаво, хем май и няма толкова търсене ..
    Търсене има и то много. Трябва да намериш правилния начин и правилните хора, на които да предлагаш. Но,... всичко зависи от контактите, от обкръжението на човек. От контактите, както се казва тет-а-тет. Мога да кажа, как аз продадох първите си буркани с мед. Просто небрежно сложих няколко буркана до ченгела. И хората идвайки за едно започнаха да купуват и друго. Миналата седмица, пътувайки по работа, си взех кутийка с прашец за собствена консумация. Оказа се, че роднина на клиентите е пчелар и са долу-горе наясно с пч. продукти. Но дойде и въпроса- твоя прашец много шарен, нашия не е такъв. Та, от дума на дума обясних вижданията си, начина на работа...и поискаха да си купят.

  8. #3758
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    За всичко си трябва подход .. има да се уча тепърва, ама дали ..

  9. #3759
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Зарежи манастирите!Отвори компютъра и намери най-близкия детски дом и .....и си ти...

  10. #3760
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Бърз, не бързай толкова да съдиш думите на Гошето...
    Прав си, спирам.

 

 
Страница 376 от 391 ПърваПърва ... 276326366374375376377378386 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 4 гост (и))

  1. Rum7777

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •