Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 70 от 391 ПърваПърва ... 2060686970717280120170 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 691 до 700 от общо 3910
  1. #691
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Не смятам, че сиропа би им навредил. Не така обаче стои въпроса с преразширяването. Началото на април сложих на два кошера магазини, много пчели и страх от моя страна. В момента съм си в София а акъло ми е при пчелите. Студ стуууд!
    Ако можех да отида бих им сложил найлон с процеп от предната страна. Според мен това би им помогнало много.

    Поздрави, Г. Георгиев

  2. #692
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    По мое мнение няма да имаш проблеми със студа, щом пчелите са много в кошера. Ще успяват да си топлят пилото, а то и не е -20 я....

  3. #693
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И според мен сиропа няма да навреди даже ще е от голяма полза в момента. За мен това че се вкарва допълнителна влага при наличието на 7 рамки с пило е крйано нереално, но всеки си има мнение и за това аз казвам и правя каквото смятам за правилно. За преразширението също, пчелите са си направили сметка какъв периметър могат да обслужват и няма проблеми. Друг е въпроса ако пчеларя е размествал пилото за по бързо развитие, но пчелите имат уникалната способност да оправят нашите грешки.

  4. #694
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не знам защо все извъртате въпроса към сиропа (инвертиран или не) и забравяте да споменете прашеца. Бързото пролетно развитие се дължи на многото ПРАШЕЦ, а не на многото нектар или сироп. Ако няма прашец, семейството ще линее дори и да го удавите в сироп.

    За който все още не го знае:

    1. Нектара (сиропа) е само енергия, само гориво, което пчелите сипват в резервоарите си, за да могат да летят и да работят.
    2. Прашеца е строителния материал, който изгражда телата на пилото и на новите пчели. Няма прашец - няма яйцеснасяне, няма пило, няма и нови пчели. А старите си умират по план и кошера постепенно се обезлюдява.

    Та независимо дали е пролет, лято или есен, пчеларя трябва да полага грижи в кошера непрекъснато да има нови постъпления от прашец или от някакъв негов заместител. Казвам "нови постъпления", защото пчелите нямат навика да си правят големи запаси от перга. При това положение дори и само 3 държдовни (студени) дни са напълно достатъчни семейството да остане без грам прашец, майката да спре да снася, и пчелите да започнат да изяждат (изхвърлят) ларвите, които не могат да отгледат.

  5. #695
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А ето и бабешкия тест за наличие на достатъчно прашец в природата:

    1. Отивате на пчелина сутрин към 9-11 часа, когато росата вече се е вдигнала и слънцето вече е напекло.
    2. Заставате до един кошер и започвате да броите връщащите се от полет пчели, като гледате какво носят.
    3. Ако поне 5 от всеки 10 пчели се връщат с прашец, значи всичко е наред.
    4. Ако бройката е по-малко, значи в природата има дефицит на прашец, и пчеларя незабавно трябва да предприеме мерки за доставяне на семейството на протеинови заместители. Не го ли направи - започва да губи пило от недоснесени по времето на дефицита яйца.

    Възможна е ситуация в природата да има много прашец, но въпреки това пчелите да изпитват недостиг поради ПРЕНАСЕЛЕНОСТ НА РЕГИОНА с пчелни семейства. При това положение пчеларя пак трябва да помага.

    При всички случаи е важен теста (сутрин 5 от всеки 10 пчели трябва да носят прашец). И тъй като ситуацията с прашеца може да се промени много бързо (вчера има, днеска няма), то този тест се прави буквално всеки път, когато пчеларя отиде на пчелина.

  6. #696
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не знам защо все извъртате въпроса към сиропа (инвертиран или не) и забравяте да споменете прашеца. Бързото пролетно развитие се дължи на многото ПРАШЕЦ, а не на многото нектар или сироп. Ако няма прашец, семейството ще линее дори и да го удавите в сироп.

    За който все още не го знае:

    1. Нектара (сиропа) е само енергия, само гориво, което пчелите сипват в резервоарите си, за да могат да летят и да работят.
    2. Прашеца е строителния материал, който изгражда телата на пилото и на новите пчели. Няма прашец - няма яйцеснасяне, няма пило, няма и нови пчели. А старите си умират по план и кошера постепенно се обезлюдява.

    Та независимо дали е пролет, лято или есен, пчеларя трябва да полага грижи в кошера непрекъснато да има нови постъпления от прашец или от някакъв негов заместител. Казвам "нови постъпления", защото пчелите нямат навика да си правят големи запаси от перга. При това положение дори и само 3 държдовни (студени) дни са напълно достатъчни семейството да остане без грам прашец, майката да спре да снася, и пчелите да започнат да изяждат (изхвърлят) ларвите, които не могат да отгледат.
    Прашец в момента има, даже в повече от колкото им трябва, но да топи се в много бързи темпове. За това сега има нужда от вода, вчера за малко се показа слънце и пчелите масово започнаха да обират росата директно пред кошерите. Нямаше къде да се стъпи в пчелина (красота), за съжаление това трая по малко от час след това пак стана студ и мрак.

  7. #697
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Ник , след тези дъждове и снегове , нищо вече не е достатъчно .
    Матеев , го писа , че само със сироп е доникъде .

  8. #698
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Ник , след тези дъждове и снегове , нищо вече не е достатъчно .
    Матеев , го писа , че само със сироп е доникъде .
    При мене няма дъжд и сняг само мрак и студ
    Да не казвам обратното, най важно е естествената паша, но без сиропа по зле.

  9. #699
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Е , каква е разликата - дъжд , сняг или студ ?
    За второто си прав .

  10. #700
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Аз тая вечер стигнах късно на пчелина, по тъмно. Ама пусто любопитство, взех, та наобиколих кошерите. Загледах се с фенерчето през прелките. Какво се вижда - при едни се подават пчели отдолу на всички междурамия /рядкост/, при други се подават от 5-6 или от 2-3 междурамия, а при някои отдолу се виждат само празните долни летви на рамките. Ако бях пчелар, сигурно щях да си извадя конкретни изводи за всяко от семействата, които огледах през прелката. Сигурен съм, че това е съществена информация за състоянието на кошера, само не знам дали някой вече не е анализирал и обобщил тази информация.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 70 от 391 ПърваПърва ... 2060686970717280120170 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 1 гост (и))

  1. Rum7777

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •