Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 391 ПърваПърва ... 614151617182666116 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 3910
  1. #151
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Колега Павел. Във форума има двама души с които съм на Вие, не виждам причина ти да си третия. Определено считам, че многото мед в кошера не е от полза на никой. Това по всяко време на годината, а пък сега в сезона, както каза и колегата по-горе, може да стане проблем. Зазимявам на око, да речем с по 15ина кила, често пъти и с по-малко. Това при положение, че от дете си познавам района, отчасти пчелите, а и всяка седмица мога да ги атакувам, ако се наложи. Препоръчвам ти да потърсиш мненията на колегата derventliev тук или в другия форум. Само за обща култура, и ако не си ги чел, разбира се. По спомен, той пишеше, че си зазимява ЛРите с 4-5 кг мед и през декември почва с меда отгоре. Това въобще не е за всеки, разбира се, просто за размисъл. За бартерите не се огъвай, чакаме мед от кокичета, чували сме че има и мед от череши...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  2. #152
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Ще ги прегледам.Не съм ги чел,но съм засичал такива мнения и ми е интересно.Изобщо не твърдя че съм улучил най-добрата схема.За мен е важна логиката на всички схеми.Само тогава може да се правят някакви изводи.За бартера съм корав-гроздова има,само да сваря кокичевия и съм готов.Нали имаше "мурсалски мед",те като него ще е.Павка ми викай.

  3. #153
    Наблюдател
    Регистриран
    21.07.2011
    Мнения
    36
    Голям сняг, голям комат!!!
    Честит Св. Трифон Зарезан на всички!
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMAG1187.jpg‎   IMAG1189.jpg‎  

  4. #154
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Таз година го празнувах Св. Трифон с ЛРите по новия стил и им лепнах застраховките отгоре. С ДБ ще го празнувам на 14, както знам от дядо от време оно. Кълбетата са екстра и са на правилните места.

    5kov, къде са стиропорените кошери ?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #155
    Наблюдател
    Регистриран
    21.07.2011
    Мнения
    36
    На другия пчелин са полистироловите.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMAG1183.jpg
Прегледи:      311
Размер:	190.9 KB
ID:	765

  6. #156
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Интересно ми е към днешна дата има ли разлика в количеството пило и количество подмор в двата вида кошери? Жалко че са разделени по видове и ням как сравнението да е съвсем обективно, защото живеят в различни условия. Ако Матеев разполага с двата вида кошери на едно място също ще е интересно да подели. Според производителите в периода до 15-20-ти вече трябва да виждаме голяма разлика в количеството пило.

  7. #157
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За съжаление нямам дървени кошери, така че няма как да направя сравнение. Количеството на пилото също не го знам, защото все още е студено и не смеем да вадим питите. Нека да се постопли и тогава периодично ще ви информирам как се развиват всички кошери и ще правим сравнение с кошерите на други колеги от форума.

  8. #158
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Все се надявах да си запазил някой дървен сандък за сравнение. Жалко. Информацията от други места не върши добра работа защото се получава голяма разлика в приноса на прашец, а както знаем той е мощен стимулатор. До момента не съм видял моите да внесат нито едно зрънце прашец. От мъглите не е цъфнало абсолютно нищо. Само на 15 км. по права линия още преди 15 дни 80% от пчелите се прибираха с прашец. Съответно моите нямаха никакво пило, а другите, над една длан от двете страни на една пита.

  9. #159
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В Северна Централна България в равнините рапицата вече е цъфнала. Арендаторите се активираха и започнаха да пръскат. Само за последните няколко дена в едно от селата в Ловешко заявления за пръскане едновременно са подали няколко арендатори, като са си обявили дати в 5 последователни дена. Ха сега де - цяла седмица ли трябва да се държат прелките затворени? При това по време на най-силната паша?

    При това в заявленията бяха обявени часове за пръскане ПРЕЗ ДЕНЯ. С част от арендаторите се разбрахме да пръскат през нощта, но с другите нещата се закучиха. Колегата ходи до областния шеф на БАБХ и му занесе копия от заявленията за пръскане. Оказа се, че част от тях са фалшифи, и не са минавали през неговата служба. Заформи се скандал. Шефа на БАБХ извика арендаторите при него, но дойдоха само техните агрономи. Прочете им по едно конско и като цяло нещата се наредиха, но какво щеше да стане, ако си бяхме траяли?

    Този път може би ни се размина. За всеки случай ще дежурим по пчелините през следващите няколко дни, но още от сега треперя какво ще стане следващия път - дали ще бъдем предупредени и дали ще имаме чак толкова много късмет авансово да предприемем някакви действия?

  10. #160
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Днес случайно се срешнах с единия от агрономите на арендатора в района. Той ми каза, че е наложително да пръскат рапицата отново следващата седмица. Пръскането щяло да бъде след 19.00 часа. Аз му отговорих, че точно тогава рапицата ще е в усилен цъвтеж и не се знае, какъв ще е резултата за пчелите на следващия ден. Той се съгласи с мен и каза, че в такъв случай ще се наложи използването на препарат с по-къс срок на действие. Надявам се, че не се помъчи да ме заблуди, защото му посочих примери от предишни години, когато колеги имаха доста щети, а и арендатора ми е съсед и добър познат.
    П.П.извинявам се, че не случих темата. Модератора да измести поста, ако смутне за необходимо.

 

 
Страница 16 от 391 ПърваПърва ... 614151617182666116 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •