Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 22
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    Толкова малко пчели едва ли могат да топлят толкова пило. Би трябвало да имаш повече пчели. А колкото до твърдата храна мисля че сега е напълно излишна ( аз бих я махнал) разпечатвай мед да го местят и да хапват. Ако няма мед давай сироп(мед захар и вода в отношение 1:1:1 - може и по рядък).
    Но най притеснително за мен е малкото пчели, пило щом има около поде ще има и повече.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Ще се съвземат. Пчелите със сигурност са много повече. Не е зима и има летеж. От дистанция е много трудно да се каже какво точно трябва да се прави. Щом не хапват питката, значи нямат нужда от нея. Сега е по-важно да оцелеят. По мое мнение не бързай да махаш питката. Ако имат много запаси разпечатвай внимателно по малко за да могат да освободят място за снасяне на майката.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Дори да не ги ядат, питките Апитом чудесно покриват надрамъчното пространство и допринасят за затоплянето на междурамията. Затова по-добре ги остави. Пък си е запас от храна, която няма да ти запълва килийките. Ако пилото е половин педя, а пчелите ок. 2 рамки, аз бих ги свил на три рамки. Покрий гнездото с найлон, затвори горната прелка, ако случайно не си я затворил. Ако кошерът е на по-сенчесто място, постепенно го премести на слънце. Санирай, опаковай със стиропор от север, изток и запад, и разбира се, отгоре. И се моли за топло време... поне от 3 април нататък... wink;
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  4. #14
    Потребител
    Регистриран
    29.08.2011
    Мнения
    64
    Днес отново лека проверка да видим как върви сиропа.проблемното семейство бе консумирало едва около един пръст а останалите са консумирали 90% от всичко. Утре ще дам отново на дугите а този ... Не знам. Иначе живот има яко, но проблем имат 100%. Може би болест ...

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Не е болест, много са слабички. Послушай колегата от предния пост.
    Стесни максимално - на 3 рамки и затопли добре и те ще дръпнат. Можеш да завъртиш рамката с пило на 180 градуса и да разпечаташ меда в другата част на рамката. Като я осеменят цялата, разпечатай меда и на съседната рамка, после и на другата, завърти и другите рамки и докато не осеменят трите рамки, не разширявай. Това е истината, по този начин третата си година като пчелар от такива 3 семейства като твоето сега, извадих 90 кг мед, естествено с помощта на Колега от форума, Жив и здрав е да е 100 години най малко.

  6. #16
    Здравейте да не пиша на ново място пиша в на колегите темата. Та имам едно семейство покрива 2 рамки и половина най много 3 с пчели. На 3 рамки има по една педа пило запачетано и прясно. Имат запаси от мед но и аз ги подхранвам с сироп с Стартовит взимат го по бавничко от други но го взимат.

    Та въпроса ми е дали да се притеснявам за това семейство дали да го обединявам изобщо дали ще се развие нормално (отводка от 2011 г). Стеснено е. Дано не съм ви объркал
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Много интересно семейство-две и половина три рамки пчели и на три рамки пило. При мене при шест рамки пчели едва на три има пило.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Чак нормално няма да се развие, но има голяма вероятност да стане семейство от него

  9. #19
    Посъветваха ме да сложа найлон над тях и над таблата дреха да ги затопля. И смятам да ги храня по 2 пъти в седмицата с две думи да не остават без храна пък дето се вика каквото стане накрая на другата седмица ще споделя резултата. Пък и пролетта едва сега започва........
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    19.08.2015
    Мнения
    6
    Пчеларски район
    гр. Аксаково, област Варна
    Здравейте колеги, по какви признаци можем да разберем, че едно семейство е осиротяло? Ясно е, че осиротялото ще заложи маточници, тъй като има незапечатано пило, но как можем да го разпознаем преди това?

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •