Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 166
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607

    ПРАКТИКУВАНЕ НА ПОДВИЖНО ПЧЕЛАРСТВО

    Подвижно пчеларство
    Много от пчеларите в България практикуват подвижно пчеларство с цел отимално оползотворяване пчелната паша и извън района им на пчеларстване.
    Кошерите не бива да се държат през цялата година на едно място. Те трябва последователно да се преместват през сезона близо до площите с цъфтяща медоносна растителност както с оглед на по-пълното й опрашване, така и за по-големи добиви на мед, т.е. да се практикува подвижно пчеларство. Ония пчелари у нас, които практикуват подвижно пчеларство, получават 2—3 пъти по-високи добиви на мед в сравнение с другите, които държат кошерите само на едно място.
    При подвижното пчеларство трябва предварително да се състави план, от който да се вижда в кои местности и на каква паша ще се преместят кошерите през сезона, както н какъв брой кошери ще се пренасят. Не бива на едно място да се поставят много семейства, които няма да съберат много мед, а в друг район да се оставят малко, вследствие на което пашата няма да се използва напълно. Преди преместването на пчелните семейства от един район в друг пчеларят трябва да се снабди със свидетелство от участъковия ветеринарен лекар, от което да се вижда, че в пчелина няма семейства, болни от гнилец или други заразни болести, и че се разрешава преместването им.
    Мястото, където ще бъдат поставени кошерите, трябва да бъде предварително избрано и подготвено, като се почиства от едрата трева и камъните, които биха пречили на работата на пчеларя и пчелите. То трябва да бъде отцедливо, с източно изложение и по възможност да има храсти, под рядката сянка на които се настаняват кошерите поотделно или на групи. Ако медоносната растителност е на някой склон, кошерите трябва да се поставят на долния край на склона. В такъв случай натоварените с нектар и прашец пчели ще летят надолу към кошерите много по-бързо и с много по-малък разход на енергия, отколкото ако кошерите бяха поставени на горния край. Освен това в зависимост от посоката на преобладаващите ветрове в местността кошерите трябва да се поставят от противната страна на площта с медoносната растителност, така че вятърът да подпомага връщащите се от паша натоварени пчели. В такъв случай вятърът създава и „ароматичен въздушен път" между цъфтящата растителност и кошерите, което спомага за по-бързото ориентиране на пчелите и за по-пълното им мобилизиране за посещаване на тази растителност. А това е от значение както за медосбора, така и за по-доброто опрашване на земеделските култури. При предвижване на няколко пчелина в една и съща местност те трябва да се разположат така, че пчелите от единия пчелин да не прелитат над другия пчелин. До мястото, където ще се настанят кошерите, трябва да има удобен път за превозното средство.
    Преместването на кошерите трябва да стане непосредствено преди цъфтежа на медоносните растения, за да може пашата да се използва още от нейното начало.
    Подготовка и превозване на кошерите. Когато кошерите ще се превозват на далечно разстояние и ще пътуват няколко, часа или по лоши пътища, те трябва предварително да се подготвят за транспорт, защото в противен случай може да стане омачкване на пчели и майки, скъсване на пити и частично или пълно задушаване на някои семейства. Обикновено в такъв случай най-много могат да пострадат най-силните семейства, в които има много мед, пчели и пило, защото температурата вътре бързо се повишава от обезпокояваните при пътуването пчели.
    Подготовката на кошерите за транспорт започва с изваждането на тежките, пълни с мед пити, особено ако те са новоизградени, като на местата им се оставят празни. Ако кошерите са без разпределители, рамките им се закрепват с дървени клинчета, широки 12—15 мм и дълги 10 см, които се поставят между тях в двата им края. Още по-добре е, ако тези клинчета се приковат на обща подложка на еднакво разстояние (26 мм) едно от друго, при което образуват нещо като гребен. По два такива „гребена" се поставят напречно, но на рамките на двата им края, като зъбите се втикват между тях и здраво ги закрепват. По същия начин се закрепват рамките и в магазините или корпусите. Ако в тях има много мед, най-добре е той да се изцентрофужи преди превозването. От кошерите се отстраняват и пределните дъски, покривките и възглавниците, а отгоре върху магазините (корпусите) се поставя дървена рамка, висока около 10 см, на която е прикована гъста телена мрежа или в краен случай — зебло или тензух. Дъната се втикват добре, притягат се с клиновете и се приковават. Магазините и капаците трябва добре да прилягат към кошера. Те се закрепват с куки или се приковават. Скрепяването на отделните части на кошерите може да стане и със специални железни скоби. Капаците на кошерите трябва непременно да имат вентилационни отвори, които да бъдат замрежени. По този начин се осигурява добра вентилация на гнездото, която е най-важното условие за благополучното превозване на пчелните семейства. Всички пролуки и цепнатини по кошерите трябва предварително да се запушат, за да не могат да излизат пчели през тях.
    Превозването на кошерите трябва да става нощно време или сутрин рано, далеч преди изгрева на слънцето. Само при хладно и дъждовно време и при превозване на близко разстояние то може да стане денем.
    Най-удобно се превозват кошерите с камион, но то може да стане и с платформена кола /ФУРГОН/. У нас край Дунава кошерите се пренасят на островите с лодки. Товаренето им става, след като пчелите са се прибрали вечерта и прелките им са затворени. Прелките трябва да се затворят плътно, като се приковават с летвички или се закриват с обърнатите предпазители против мишки. В превозното средство кошерите се поставят така, че питите им да бъдат в посока, напречна на пътя. По този начин се избягва размърдването на питите и смачкването на пчели вследствие на по-силното странично клатене на превозното средство. При превозване с камион по-тежките кошери трябва да се поставят по-напред до кабината на шофьора, защото там сътресението е ло-слабо. Те се нареждат на 1—2 или 3 етажа в зависимост от вида на камиона и броя на кошерите. Когато са на повече от един етаж, кошерите трябва добре да се обвържат с въжета. По време на пътуването пчеларят трябва да има под ръка фенер, запалена пушалка, мрежа за лице и парцали, вестници или мека глина и в случай, че отнякъде започнат да излизат пчели, той веднага да запуши отвора. Движението трябва да бъде по-бавно и внимателно, за да не става голямо сътресение, при което може да се скъсат някои пити. От време на време трябва да се проверява състоянието на кошерите, за да се отстранят навреме нередностите.
    При пристигане на избраното място кошерите веднага се разтоварват и подреждат на определените места, като прелките им се обръщат на изток, за да излитат пчелите сутрин рано на паша. Половин до един час след настаняването на кошерите прелките се отварят напълно, като пред тях на прилетните дъски предварително се поставят клонки, трева, сено или наклонени дъсчици, за да могат пчелите лесно да се преориентират на новото място. Кошерите трябва да се поставят по възможност по-нарядко, за да няма налитане на пчели от едни семейства в други. През целия ден, докато се преориентират, пчелите са силно разтревожени и много жилят, затова не бива да има хора между кошерите. Подреждането на гнездата трябва да стане на другия ден, след като пчелите вече са се успокоили. Ако обаче има някакво неблагополучие с някои семейства при превоза, те трябва още при пристигането да се прегледат и подредят.
    Близо до пчелина трябва да има изворче или рекичка, откъдето пчелите да принасят вода. В противен случай на новото място трябва постоянно да се поддържа водопойка с прясна вода.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Ремарке с кошери при подвижно пчеларство.Снимката е от руския сайт "medosbor.сом"


  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Това са платформите на пчеларя чийто пчелин качих в Да си покажем кошерите. Забелязах че в двора му има още един пчелин с доста семейства.Доколкото изброих секциите в една платформа се събират 80бр. Свалям му шапка.


    Силата присъства там, където работи мисълта.

  4. #4
    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    Това са платформите на пчеларя чийто пчелин качих в Да си покажем кошерите. Забелязах че в двора му има още един пчелин с доста семейства. Свалям му шапка.
    Станко, това пълно ли е или е подготвено да се пълни с пчели?

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    И да не е пълно, щом е подготвено - ще се напълни! Не са много - на двете ремаркета ги преброих 160 !!!

  6. #6
    Няма лошо,успех! Само ми е интересно колегата на два реда ли работи или ще работи?И сам ли го мисли или с помощници?

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от nikberk
    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    Това са платформите на пчеларя чийто пчелин качих в Да си покажем кошерите. Забелязах че в двора му има още един пчелин с доста семейства. Свалям му шапка.
    Станко, това пълно ли е или е подготвено да се пълни с пчели?

    Ники като гледам двата стационарни пчелини има доста семейства. Според мен са над 150 бр. Единия пчелин съм го снимал и снимките са в Да си покажем кошерите.В момента в платформите няма семейства те сигурно са на тези стационарни пчелини.Ако искаш един ден ще отидем до него и ще разговаряме за повече подробности, а и да огледаме пчелините отблизо. На 30 км от Берковица са.На мен ще ми е интересно. Между другото и твоите са супер.Направени са изключително професионално.Качи им снимките и в този форум. Колегите ще ги харесат със сигурност.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    На 2 реда - това е очевидно! Доколкото съм запознат - по тези програми си длъжен да разкриеш определен брой работни места. Не знам дали по тази е така, но мисля че за сам човек работата е непосилна.
    Working....

  9. #9
    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    Цитат Първоначално публикувано от nikberk
    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    Това са платформите на пчеларя чийто пчелин качих в Да си покажем кошерите. Забелязах че в двора му има още един пчелин с доста семейства. Свалям му шапка.
    Станко, това пълно ли е или е подготвено да се пълни с пчели?

    Ники като гледам двата стационарни пчелини има доста семейства. Според мен са над 150 бр. Единия пчелин съм го снимал и снимките са в Да си покажем кошерите.В момента в платформите няма семейства те сигурно са на тези стационарни пчелини.Ако искаш един ден ще отидем до него и ще разговаряме за повече подробности, а и да огледаме пчелините отблизо. На 30 км от Берковица са.На мен ще ми е интересно. Между другото и твоите са супер.Направени са изключително професионално.Качи им снимките и в този форум. Колегите ще ги харесат със сигурност.
    30 км. са нищо ще идем! В сряда оптегнах 800 км за 18ч. до Букорещ за машина за рапечатване с частичен резултат!

  10. #10
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    На 2 реда - това е очевидно! Доколкото съм запознат - по тези програми си длъжен да разкриеш определен брой работни места. Не знам дали по тази е така, но мисля че за сам човек работата е непосилна.
    Ами аз правя всичко за да мога да работя сам!Жената е алергична !А на два реда претполагам и са ДБ е разказване на играта,ако ме разбирате!

 

 
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •