Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 17 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 166
  1. #101
    Автор
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    127
    Пчеларски район
    Русе
    Ремарке за подвижно пчеларство правихме с моя баща, бог да го пости, преди 40 години. На него имаше 56 семейства на два реда и 12 запасни семейства. Работехме с кошери тип лежак, на 22 рамки, като при необходимост слагахме допълнителни магазини с рамки Дадан Блат 6 броя. Местехме го 8-9 пъти в годината. Беше тип затворен фургон, с прозорци, които се отваряха, за да излизат пчелите от ремаркето и да има достатъчна светлина. Бе хубаво време. А и баща ми бе голям пчелар, във всяко отношение, както и голям ЧОВЕК!

  2. #102
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2016
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    kavarna
    Здравейте колеги, имам следната ситуация и търся съвет: Имам около 40 семейства ДБ, стационарно. Подготвям фургон с нови 50 ДБ кошера, който ще е готов през април. Въпросът е как "най-безболезнено" за пчелите и за мен да стане прехвърляне на пчелите във фургона ? Знам само един начин за момента, който е сигурен, но доста трудоемък.
    Поставят се кошерите нов до стар и се прехвърлят семействата в новия. Старите се махат оттам. Избира се една вечер, в която всички 40 кошера се затварят и прехърлят във фургона, където се укрепват за път. Същата нощ фургона се изтегля на поне 4 км дистанция. Това ли е начина ? Благодаря.

  3. #103
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от mnv Виж публикацията
    Здравейте колеги, имам следната ситуация и търся съвет: Имам около 40 семейства ДБ, стационарно. Подготвям фургон с нови 50 ДБ кошера, който ще е готов през април. Въпросът е как "най-безболезнено" за пчелите и за мен да стане прехвърляне на пчелите във фургона ? Знам само един начин за момента, който е сигурен, но доста трудоемък.
    Поставят се кошерите нов до стар и се прехвърлят семействата в новия. Старите се махат оттам. Избира се една вечер, в която всички 40 кошера се затварят и прехърлят във фургона, където се укрепват за път. Същата нощ фургона се изтегля на поне 4 км дистанция. Това ли е начина ? Благодаря.
    Половината работа си я свършил. Остава ти само да ги преместиш.

  4. #104
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2016
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    kavarna
    Въпросът е(като оставим фитнеса на страна), дали е осъществимо от 2 души, качване и укрепване на 40 сандъка с пчели и извозването им. Не съм го правил досега...

  5. #105
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    За една нощ с колата /миниван/, която събира 20 ЛР кошера от един корпус, двама товарим, пренасяме на 250 км, разтоварваме, подреждаме на стойките и се връщаме обратно. Отнема около 10 - 11 часа.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #106
    Автор
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    127
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от mnv Виж публикацията
    Здравейте колеги, имам следната ситуация и търся съвет: Имам около 40 семейства ДБ, стационарно. Подготвям фургон с нови 50 ДБ кошера, който ще е готов през април. Въпросът е как "най-безболезнено" за пчелите и за мен да стане прехвърляне на пчелите във фургона ? Знам само един начин за момента, който е сигурен, но доста трудоемък.
    Поставят се кошерите нов до стар и се прехвърлят семействата в новия. Старите се махат оттам. Избира се една вечер, в която всички 40 кошера се затварят и прехърлят във фургона, където се укрепват за път. Същата нощ фургона се изтегля на поне 4 км дистанция. Това ли е начина ? Благодаря.
    В общи линии е това. 4 километра е прекалено малко разстояние! Поне на 10 километра трябва да ги закараш. Хубаво е да оставиш на стария пчелин поне няколко отводки, да съберат останалата летяща по полето пчела! За всеки случай на отводките сложи допълнителни рамки и магазини с рамки. Не се знае, колко е топло през вечерта и нощта, каква паша има наоколо и колко пчели са останали по полето!
    Успех!

  7. #107
    Потребител
    Регистриран
    25.03.2013
    Мнения
    99
    Миналата година минах по тая процедура от стационар на ремарке за една нощ и преместване на 40 кошера.Бяхме четерима човека,като единия не издържа и избяга.При мен проблема тогава беше-стари съндъци и ремарке на два етажа.Ще я запомня тая нощ цял живот!

  8. #108
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от dimi_01 Виж публикацията
    Миналата година минах по тая процедура от стационар на ремарке за една нощ и преместване на 40 кошера.Бяхме четерима човека,като единия не издържа и избяга.При мен проблема тогава беше-стари съндъци и ремарке на два етажа.Ще я запомня тая нощ цял живот!
    Защо такава драма. Местил съм мои кошери и на колега, и изобщо нямам лоши спомени. Кошерите се подготвят над вечер, а се товарят и транспортират рано сутрин.

  9. #109
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    И като се тегли хесапа - какъв е келепира от цялата хамалогия?

  10. #110
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    И аз , нямам лоши спомени освен хамалогията .

 

 
Страница 11 от 17 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •