Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 55
  1. #41
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от ingivo
    Ето каква я забърках и аз . Вече в главата ми стана каша . Книги ,форуми мнения като отида и отворя кошера се чудя ся кво беше ? Такаааа, разширявах отводките по описания начин горе с една пита по малко горе от долу до 13бр.Обаче никъде не можах да открия отговор защо па трябва да са различен брой питите ? Майката трябвала да снася горе ? При мене не е така снася и горе и долу като все гледа да е на по старите пити тия с които ги купих, от новоизградените само в една вече има 2-ро поколение пило? Вчера направих следното свободно съчинение добавих 1 основа горе като от долу качих питата със открито пило заедно с майката горе до основата в средата от двете страни прашец и мед не пълни пити долу останаха медови и 2-3 празни новоизградени с по мъничко нектар сигурно е сиропа с който ги подхранвам а защо беше в средата на питите пък съвсем не знам.Сега са 7 горе 6+1 основа и 7 долу сложих по 2 лентички варостоп 1 горе 1 долу в различни междини и продължавам подхранването през ден по 300-400 мл сироп 2вода:1захар + стартовит .Повече мисля да не ги отварям за да не направя още някоя глупост единствено ще извадя лентичките след 20-тина дни. Нека сами си подредят за зимата както им кеф . Друг вариант който ми минава през новобранския мозък е да ги зазимя в един корпус тоест трябва да извадя 4 пити ??? Те като количество в момента мисля че ще се съберат на 7-8 междини . Майката си снася което мисля че е добре . Като гледам по пилото мисля ,че е имала един промеждутък без снасяне около 10-тина дни не знам защо??? Внасят прашец 50% от влизащите направо не знам от къде го взимат цялото поле е сухо на кибрит ? Ще съм благодарен на коментари относно действията ми.
    Колега, както и да ги подредиш в момента, това няма да е последното подреждане. Има още много подреждания да направиш до окончателното зазимяване. Но трябва да си поподготвиш нещата. Като гледам май ще ти останат малко пчелите, тоест ще са на един корпус.
    Примерно тези четири пити, които евентуално ще трябва да се махнат, а те са новоизградени и по тях няма пило и почти няма храна, ги сложи долу в двата края. По средата на долния корпус събери пилото, а горе всички пълномедни пити. Така подредено, го приготвяш да му махнеш долния корпус при окончателното зазимяване, когато пилото се е излюпило.

  2. #42
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от ingivo
    Тъй като спорите по някъкъв детски начин sadsmile; обърквате най-вече нас новобранците които се доверяваме на мненията ви . Сега ще трябва да ги наредя през една стара нова стара нова sadsmile;
    Ако оставяш новоизградени рамки във втория корпус,според мен ги остави първа или последна.Белите медени ги остави в първи корпус септември им ги надраскай да си ги пренесат до пилото.Аз това мога да те посъветвам колега,но ти си решаваш естественно!Успех
    1000 пчелари - 1000 технологии

  3. #43
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Към iris и Пламен Ганев-колеги,моля Ви пренесете си личните спорове и дрязги на лични съобщения или идете в нужната тема.Не е приятно останалите да четем неща,които не ни интересуват.Освен това подфорумът е "Тук се помага на новите и начинаещи пчелари при работата им с пчелите".Така ли им помагаме?Нищо лично,но нека изчистим темата от спама.

  4. #44
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Колега, както и да ги подредиш в момента, това няма да е последното подреждане. Има още много подреждания да направиш до окончателното зазимяване. Но трябва да си поподготвиш нещата. Като гледам май ще ти останат малко пчелите, тоест ще са на един корпус.
    Примерно тези четири пити, които евентуално ще трябва да се махнат, а те са новоизградени и по тях няма пило и почти няма храна, ги сложи долу в двата края. По средата на долния корпус събери пилото, а горе всички пълномедни пити. Така подредено, го приготвяш да му махнеш долния корпус при окончателното зазимяване, когато пилото се е излюпило.
    Това вече е друго. Ясно и конкретно и най близко до моята ситуация .Благодаря ,така и ще направя. Само ми се иска да не го махам долния корпус с празните пити .Там да си зимува .Нали може?За входовете в такъв случей как да са ? Основен вход на 5-6 см с мишепредпазители долен празен корпус затворен ,горен корпус със замрежен вход за вентилация ,отгоре покривно платно с прорез и хранилка отворена???Ще ги зазимя в средата за да се получат от страни възд.междини а отгоре мисля че не им трябват затоплящи м-ли преди пилото??? Нека кълбото си е горе на 7 пити и нека отдолу си седят празните за зимата.Февруари като почне пилото махам долния с празните пити и затоплям ,може и найлон да сложа и питки нали така ?После като позапълнят 7-те си допълвам до 10 с изградените които имам и после ще видиме . Тоя път май я докарах технологията?

  5. #45
    Цитат Първоначално публикувано от Daniel

    Бяха основи(началото на юли) , сега вече са изградени , но исках да кажа , че ги тъпчат с мед, а там където няма мед , майката пак ги прескача.
    Подреди "старите" пити по средата на горния корпус, а от двете им страни допълни с нови , пълни с мед, до 8 или 9 като оставиш малко по-голямо разстояние до стените на корпуса. В долния сложи, недоизградените и маломедни, само нови пити и го остави така да зимува. През Февруари сложи найлон между двата на 1-2 см от предната стена. Аз бих направил точно това.

  6. #46
    Наблюдател
    Регистриран
    06.12.2011
    Мнения
    44
    Благодаря Юрий!!

  7. #47
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Бих те посъветвал да си оставиш празните рамки в долния к-с и във втория,над него да си оформиш гнездото.За входовете прочети съвета на колегите и няма да сгрешиш.
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    ....
    - при окончателното зазимяване /ноември - декември/ горният вход е за да могат пчелите да се облитат през зимата, тъй като са далече от долния вход /долния корпус го оставям без пити само, за да има жилището обем, удобен за зимуване на пчелите.
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Февруари с появата на пило се затваря и се отваря на долния корпус с цел да се запази топлината в горния корпус.
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Точно така. Тогава махам празния долен корпус.
    На пролет можеш и да не махаш долния к-с,а да използваш съвета на Юрий и да го изолираш с найлон.

  8. #48
    Нещата се изясниха поне за мен. Благодаря на всички ви . Последно питане пролетта при поставянето на найлон м/у двата корпуса плътен ли да е или 2-3 см отпред да останат непокрити което сигурно има предвид Юрий .Тогава м/у два найлона отгоре плътно и отдоло с малка междина няма ли да им стане много задушно като им затвориме и входа на втория корпус?

  9. #49
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Няма да има проблеми,защото с появата на пило се потдържат 36 градуса в непосредственна близост до пилото.Дори ще успяват по лесно да я потдържат!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  10. #50
    Наблюдател
    Регистриран
    27.06.2012
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от Daniel
    Подреди "старите" пити по средата на горния корпус, а от двете им страни допълни с нови , пълни с мед, до 8 или 9 като оставиш малко по-голямо разстояние до стените на корпуса. В долния сложи, недоизградените и маломедни, само нови пити и го остави така да зимува.
    Искам само да си доизясня процеса: да кажем утре правя горното подреждане и слагам едновременно варостоп ленти в същия ден. След това, докато действа варостопа за 35 дни, не отварям кошера, а само подхранвам през 5 дена по 800 гр. сироп. Като свърши периода за варостопа, правя, ако е нужно, ново пренареждане и окончателно зазимявам. Правилно ли го разбирам?

 

 
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •