Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 55
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Май трябва някои от най-начетените колеги като iris примерно,да ходят на опреснителен теоретичен изпит по пчеларство?!Как може да съветваш да се зазимява на бели рамки?Това действие в най-добрия случай предизвиква пропускане на рапица и акация.
    Пчелите не пренасят запечатан мед!
    Тъмните рамки са много по добри за зимуване и не напразно пчелите ги обичат много повече.Запазват топлината.
    В литературата учените дават горен вход с цел ограничаване на влагата.Февруари с появата на пило се затваря и се отваря на долния корпус с цел да се запази топлината в горния корпус.
    1000 пчелари - 1000 технологии

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Въпреки доловеното подигравателно отношение, "някои от най-начетените" ще го приема за комплимент, колега.
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Как може да съветваш да се зазимява на бели рамки? Това действие в най-добрия случай предизвиква пропускане на рапица и акация...
    Тъмните рамки са много по добри за зимуване и не напразно пчелите ги обичат много повече.Запазват топлината.
    Ако отидеш, колега, на опреснителен курс, ще ти кажат, че в някои европейски страни зазимяват на новоизградени рамки. Не знам дали на курса ще ти кажат как точно да го постигнеш това зазимяване. Горното мнение си е изцяло моя интерпретация на база наученото и придобития опит. Никого не насилвам да го пробва, аз така бих го направила в този момент от житейския си и пчеларски опит. В някой бъдещ момент може и да го направя по друг начин.
    Ако случайно лектор на курса ти е Боян Първулов, ще ти каже, че пчелите предпочитат да зимуват на тъмни пити, но те не са добри за зимуване. Тъмните пити поемат влага, мухлясват развиват плесени и гъби.
    Не знам на какво основание смяташ, че зимувайки на светли пити семейството ще пропусне рапица или акация. При положение, че има достатъчно пчели в кошера, мед и прашец на правилното място, топъл таван и си положил необходимите грижи отрано, какъв би бил проблемът?
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Пчелите не пренасят запечатан мед!
    Ако е над гнездото, не пренасят, ако е под гнездото, пренасят.
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    В литературата учените дават горен вход с цел ограничаване на влагата.
    Аз давам горен вход:
    - сега, за да складират прашеца там, а не в питите долу, които искам да махна.
    - при окончателното зазимяване /ноември - декември/ горният вход е за да могат пчелите да се облитат през зимата, тъй като са далече от долния вход /долния корпус го оставям без пити само, за да има жилището обем, удобен за зимуване на пчелите.
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Февруари с появата на пило се затваря и се отваря на долния корпус с цел да се запази топлината в горния корпус.
    Точно така. Тогава махам празния долен корпус.

  3. #33
    Наблюдател
    Регистриран
    06.12.2011
    Мнения
    44
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Пчелите не пренасят запечатан мед!
    Добре , а когато правим ротация (по Венер) на корпус и полукорпус, как пренасят меда ? Или аз изпускам някъде истината....

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Пренасят само незапечатания мед, запечатания остава, това ми направи и на мен впечатление.Миналата година зазимих по Венер. Но някъде някой беше споменал, че ако се зимува на мрежесто дъно, тогава го пренасят и него. Това не съм го изпробвал. Но ако го надраскаш запечатания и го напръскаш с пулверизатор, тогава ще го пренесат на 100 процента.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Мадам iris,пчелите не пренасят запечатан мед КЪДЕТО И ДА Е!?Както написах в предишен наш спор/СПЕЧЕЛЕН ОТ МЕН/,практиката ти е слаба!За белите рамки пък,това е смешно!Семействата зазимени с бели рамки правят 1-2 рамки пило през февруари и цял март се въртят на тези вече потъмнели рамки.Правил съм го и с Венери и с Фарари.
    От кой район си?Тайна ли е?
    Името-също ли е тайна?
    Няма нищо срамно човек да сложи името си под или над твърденията си!
    Мосю Ганев, благодаря, че сподели с нас, че си изпуснал рапицата, защото пчелите ти са зимували на бели пити и са се въртели само на две рамки. Те биха могли да буксуват и да изпуснат рапицата не само за това, но и защото са слаби, или болни, или защото нямат прашец, или защото прашецът е бил на неправилното, място или защото не си им помогнал с нещо. От едната до другата рапицова паша има една година, достатъчно време да измисля как следващата паша да не я изпусна по някоя от горните причини, които вече съм установила. За всяко нещо има решение. Пчеларството е много интересно нещо, точно защото непрекъснато се стремиш да намираш решения. Пчеларството е основно зависимо от наличие на инвентар, но не по-малко има значение информираността на пчеларя, която информираност му позволява да прави различни комбинации с този инвентар, както и да управлява пчелните семейства. Разбира се, и желанието за работа е нещо много важно. Ако пчеларят не може да си представи как едно или друго може да бъде приложено на 100 или 1000 кошера, ще трябва да се води по инстинктите на пчелите, без да може да ги управлява тези инстинкти.
    Примерно, след като си забелязал този проблем, въртене на 2 рамки пило, за следващата година си приготвяш 50 броя изолаторни клетки, направени от ханеманова решетка за 2 пити. Слагаш ги тези пити без пчелите и майката в изолаторната клетка, докато станат четири пити с пило. След това постъпваш според зависи. Сигурно има и други решения. След като се практикува някъде, решения има, никой няма да ти ги даде наготово, особено, ако печели пари от това. Имаше такова изцепване дори тук, във форума.

    Благодаря също така за проявения многократно интерес към моята скромна особа. Но само за да задоволя нечий интерес или за да не дразня някого, няма да направя името си част от поменника в интернет пространството.

  6. #36
    Наблюдател
    Регистриран
    06.12.2011
    Мнения
    44
    От тая година имам пчели, сега се връщам от пчелина (направих зазимяване по Венер) и какво видях вътре: В плодника през рамка: 1пило 1мед. Началото на юли разделих пилото с основи (рамка пило , основа и така до края) , изградиха ги, но маминка сега ги прескача.
    Май , ще бера ядове....

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Daniel
    От тая година имам пчели, сега се връщам от пчелина (направих зазимяване по Венер) и какво видях вътре: В плодника през рамка: 1пило 1мед. Началото на юли разделих пилото с основи (рамка пило , основа и така до края) , изградиха ги, но маминка сега ги прескача.
    Май , ще бера ядове....
    Да, това е спора тези дни, дали майката обича да осеменява нови пити или не по това време на годината.
    Май не ги обича и ги прескача. Но аз 3 пъти съм я чел книгата на Венер и никъде не пише за подобно зазимяване, основа, пило, основа , пило и тн.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #38
    Наблюдател
    Регистриран
    06.12.2011
    Мнения
    44
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Да, това е спора тези дни, дали майката обича да осеменява нови пити или не по това време на годината.
    Май не ги обича и ги прескача. Но аз 3 пъти съм я чел книгата на Венер и никъде не пише за подобно зазимяване, основа, пило, основа , пило и тн.
    Бяха основи(началото на юли) , сега вече са изградени , но исках да кажа , че ги тъпчат с мед, а там където няма мед , майката пак ги прескача.

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Никой не е казал в спора тези дни, че майката обича да снася в бели пити по това време на годината. Къде го прочете, Евгени?

  10. #40
    Тъй като спорите по някъкъв детски начин sadsmile; обърквате най-вече нас новобранците които се доверяваме на мненията ви . Сега ще трябва да ги наредя през една стара нова стара нова sadsmile;

 

 
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •