Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 55
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    И двамата не сте чели внимателно форума. Тия неща са коментирани многократно, намирате нужната информация и я ползвате в зависимост от целта си и конкретните условия. Успех!

  2. #22
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov
    И двамата не сте чели внимателно форума. Тия неща са коментирани многократно, намирате нужната информация и я ползвате в зависимост от целта си и конкретните условия. Успех!
    Мерси за КОНКРЕТНИЯ коментар по темата . Защо въобще го написа

  3. #23
    Наблюдател
    Регистриран
    27.06.2012
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov
    И двамата не сте чели внимателно форума. Тия неща са коментирани многократно, намирате нужната информация и я ползвате в зависимост от целта си и конкретните условия. Успех!
    Не оспорвам, не съм прочел целия форум, но и това отнема време, особено като ми трябва да препрочитам някои теми по няколко пъти, за да ги разбера. Все пак темата е конкретно за развитие на ЛР отводка и не пречи да има синтезирана информация по подобие на някои стиковани теми за по-бърза ориентация на начинаещите.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Момчета, тая нашата работа със сърдене не става. Почнали сте с ЛР система, отводки, ми хубаво, пити нямате, явно няма и някой сериозен около вас да показва, ми теорията поне трябва да ви е ясна. Каква конкретика повече да ви казвам като не ви знам района какъв е и какво ще е времето при вас един месец напред. Четете форума и Календарния Справочник и това е, вземате решения, действате и трупате опит за догодина да извадите мед.

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Във втория корпус се слагат основи за изграждане /при положение че храните/ като спазвате правилото в него броя на питите да е по-малък или равен на питите в първия корпус. От втори корпус в първи се свалят запечатени с пило пити. Логично би било майките да са във втори корпус, където и трябва да са. Идеята е да имат постоянно място за снасяне. Основите се слагат в горния/втори/ защото там са по-младите пчели. Аз поне така работя и съм доволен от метода. Ако имате изградени пити ги сложете във втори за осеменяване. По така описания начин на работа отводките ми от май тази година са на два, а някои и на трети корпус / не по-малко от 20-25 пити/. За да се получат нещата трябва да имат пчела която да гледа пилото и да се хранят.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    И при мен се получи сложно. Храня доста и натрупаха по 3 медови пити. Имам и една прясно изградена и 4 с пило. Ако кача 3 с пило и сложа основа за да се получи 4 горе 5 долу, долу остава една пило, една току що изградена все още без яйца и 3 с мед. Въобще не ми харесва този вариант защото меда ще остане от долу, сама пита с пило ако е долу то трябва да е преди излюпване а по каква логика пък до нея ще има прясно изградена без яйца.
    Реших и вдигнах две с пило и една медова. Подредих гнездото така:
    долу - медова, пило, прясно изградена без яйца, пило, медова, медова.
    горе - медова, пило, основа, пило
    Ефекта не беше удовлетворителен. Майката си остана долу и си снасяше на свободната пита, а горе скоростта на градежа спадна рязко, а в някои въобще нямаше. Сега в петък или събота ще отварям и дано са изградили основата и не са решили да я правят медова, че съвсем ще се забатача За целта намалих количеството на сиропа като запазих честотата на подаването му, но гледам че има два блока със слънчоглед цъфнали яко и не знам.
    Ще се радвам да коментирате действията ми ако ще и злостно, но да е по същество. Ако някой реши да помага със съвет благодаря предварително.

  7. #27
    Ето каква я забърках и аз . Вече в главата ми стана каша . Книги ,форуми мнения като отида и отворя кошера се чудя ся кво беше ? Такаааа, разширявах отводките по описания начин горе с една пита по малко горе от долу до 13бр.Обаче никъде не можах да открия отговор защо па трябва да са различен брой питите ? Майката трябвала да снася горе ? При мене не е така снася и горе и долу като все гледа да е на по старите пити тия с които ги купих, от новоизградените само в една вече има 2-ро поколение пило? Вчера направих следното свободно съчинение добавих 1 основа горе като от долу качих питата със открито пило заедно с майката горе до основата в средата от двете страни прашец и мед не пълни пити долу останаха медови и 2-3 празни новоизградени с по мъничко нектар сигурно е сиропа с който ги подхранвам а защо беше в средата на питите пък съвсем не знам.Сега са 7 горе 6+1 основа и 7 долу сложих по 2 лентички варостоп 1 горе 1 долу в различни междини и продължавам подхранването през ден по 300-400 мл сироп 2вода:1захар + стартовит .Повече мисля да не ги отварям за да не направя още някоя глупост единствено ще извадя лентичките след 20-тина дни. Нека сами си подредят за зимата както им кеф . Друг вариант който ми минава през новобранския мозък е да ги зазимя в един корпус тоест трябва да извадя 4 пити ??? Те като количество в момента мисля че ще се съберат на 7-8 междини . Майката си снася което мисля че е добре . Като гледам по пилото мисля ,че е имала един промеждутък без снасяне около 10-тина дни не знам защо??? Внасят прашец 50% от влизащите направо не знам от къде го взимат цялото поле е сухо на кибрит ? Ще съм благодарен на коментари относно действията ми.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    [quote="ingivo"]Ето каква я забърках и аз . Вече в главата ми стана каша . Книги ,форуми мнения като отида и отворя кошера се чудя ся кво беше ?

    Споко, Колега, така е в началото, теорията е повече от практиката и затова е така. След 1-2 сезона ще ти се поизяснят нещата, но трябва практика и помощник и много четене и питане.
    Сега, забелязах, че пчелите след 15 ти - 20 ти юли вече се мръщят на основите, а майките пък се мръщят на новите пити, които ние слагаме в средата на гнездото, а пчелите ги пълнят с нектар. Освен ако всичките са нови, но ако са омешани, майките предпочитат по тъмните пити, те са по топли и повече ги привличат. Или ако решат да осеменят нова пита, то това ще е малко кръгче в средата. Затова аз сега светлите пити изнасям в страни или спускам в долния корпус и слагам по средата тъмна пита с добре изградени килийки. И храня подбудително.
    Относно основите, Колега беше сложил по една основа в края на юли, не я бяха пипнали, я тя разделила гнездото на 2 и майката си работи само от едната страна на основата.
    Сега ти си омешал гнездото здраво и бая работа им отваряш на пчелите.
    Остави ги на 2 корпуса, като горе събери всички рамки с открито пило, и в края по една рамка с мед и прашец. Избери една две рамки в които е люпено пило и сложи по средата. Маломедните рамки остави долу, пчелите ще вдигнат меда горе. Ако има пълна рамка със запечатано пило, сложи я долу и като се излюпат пчелите, я качи горе в средата. Можеш да си направиш повече рамки преградни, празна скована рамка и фибран вътре в нея и да сложиш и от двете страни на гнездото. Основа горе не ти трябва, лентите се слагат там където е пилото и слагай по 3 ленти, нещо варостопа ми се виждат лентичките сухички.
    Можеш и на един корпус да ги стесниш, но така ще бъдеш ограничен да извършваш каквито и да е операции с рамките по подредба на гнездото. С корпус под гнездото, семейството зимува по-добре.
    И при мен има едно смейство, което не хранех след 20 ти юли и то спря за десетина дни да отглежда пило. Просто годината е трудна.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #29
    Евгени , благодаря . Частично се успокоих от казаното от теб. Да създадох им доста работа ,но продължавам подхранването . И на мене ми стори излишна основата ,но искм да ги зазимя на еднакъм брой пити в двата корпуса ,може би трябваше да извадя по една пита отколкото да слагам основа за градеж . Ама може пък и да градят де да знам .Няма да ровя повече само подхранване.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Колега, аз бих подредила сега гнездото така.
    Долу всички черни пити, като тези с пило са по средата. После слагам ханеманова решетка.
    Горе всички бели пити, като питите с пило са по средата, майката - при белите пити в горния корпус.
    Затварям долния вход, отварям само горния. Това е за да ги принудя да складират в белите пити прашеца и сиропа, с който ще подхранвам. Те по инстинкт ще пренасят от долу нагоре меда от черните пити.

    Ще ги зазимя на бели пити. При окончателното зазимяване /ноември - декември/ мога да махна или целия долен корпус с питите, или само питите от долния корпус /ако са много пчелите и има много мед по питите/. Входът ще бъде или горен и долен или само долен, ако се зазимят на на един корпус.

 

 
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •