Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 6 от общо 6
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2023
    Мнения
    30

    Спасяване на слаб кошер

    Здравейте,

    не успях да развия юнска отводка достатъчно (поради неопитност ми се видя много да ги храня със захар и разчитах на природата, но годината излезе бъгава), и пчелите хвърлиха много усилия да изградят питите (имах само ВО), но не и да ги напълнят.
    Сега ситуацията е - пчели, непълно покриващи 5 рамки, с около 3 килограма мед.

    разбирам, че не съм ги зазимил правилно и е божа работа дали ще оцелеят до пролетта, но в името на експеримента, предлагайте кога да започна да им давам питки. Обмислям дали да не пробвам и като братята американци, да им сипя 2 пакета захар върху вестник, директно над рамките. В планински район са, първите цъфтящи растения са джанки и череши (края на април).

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от meduza Виж публикацията
    Здравейте,

    не успях да развия юнска отводка достатъчно (поради неопитност ми се видя много да ги храня със захар и разчитах на природата, но годината излезе бъгава), и пчелите хвърлиха много усилия да изградят питите (имах само ВО), но не и да ги напълнят.
    Сега ситуацията е - пчели, непълно покриващи 5 рамки, с около 3 килограма мед.

    разбирам, че не съм ги зазимил правилно и е божа работа дали ще оцелеят до пролетта, но в името на експеримента, предлагайте кога да започна да им давам питки. Обмислям дали да не пробвам и като братята американци, да им сипя 2 пакета захар върху вестник, директно над рамките. В планински район са, първите цъфтящи растения са джанки и череши (края на април).
    Не знам колко кошера и какъв вид са. 3 кг на четири рамки пчели не вярвам да са разпределени удобно за пчелите. Идват един два по-топли дни и е удобно да действаш. Не знам и колко топли ще са при теб. Ако имаш кошери с повече мед, може да извадиш по една рамка от кошер, да станат 4 рамки. В топлото(пчелите са относително активни с разпуснато кълбо) време отваряш, оставяш в средата рамката с майката и слагаш по две рамки с мед от двете и страни. С маломерни можеш да допълниш, а излишните изтръскваш пчелите върху рамките и ги раздаваш там, откъдето си взел медови. Ако поставените медови са пълни на 70% ще иззимят с поставена питка към 15-20 януари над рамките. Ако няма откъде да вземеш медови пити. Обединяваш. Ако ти се занимава, каза че са изградили потите си. Не съм го правил, можеш да напълниш 4 празни с инверт или течен мед леко затоплен(да не вземеш да стопиш восъка), за да пълни по-лесно килийките и с пълните пити същата процедура. Аз бих избрал немски инверт. Ако си настроен за експеримент в района и не ти се занимава, 5 кг(или 2х2.5 кг) апифонда над главите им, затваряй и си сипи едно червено . Ако избереш инверт или питка, вземи им качествени. Не е момента да експериментираш и с храната, което си е друга тема. Дано някой предложи и други способи. Моя опит с такива казуси е малък, според мен. Аз съм също в студен район и направо ги събира такива.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2023
    Мнения
    30
    Благодаря,
    ако избера варианта с питки, по една ли да им давам, или ако мога да сместя две-три над 4те рамки с кълбото, да им дам всички?

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от meduza Виж публикацията
    Благодаря,
    ако избера варианта с питки, по една ли да им давам, или ако мога да сместя две-три над 4те рамки с кълбото, да им дам всички?
    Размерите на това, което продават са такива, че повече от 2х2.5 няма да се съберат върху кълбото. Тя и една ще ги покрие, но ще трябва да следиш до кога ще стигне. Не е добър вариант въобще да нямат по рамките. Те си свалят по рамките, но това се случва в топли дни. Ако застудее продължително ще им е по-трудно. Реално, на мен лично, само веднъж ми се е случвало да хвана калпазани останали съвсем без мед. Беше преди години и бях начинаещ. Знаех в кои кошери има повечко и ги оправих с рамки мед веднага. Питка им дадох по график. От тогава не съм оставял семейство без запаси по това време. От близки знам, че стават и другите варианти. С каква успеваемост зависи от това, колко са здрави пчелите най-вече. Сега сме края на ноември! Защо не ги оцени септември, а октомври беше топъл? Тази топла есен беше идеална за дозапасяване. Сега върви един експеримент с късно запасяване със сироп, но яснота ще има след два месеца. Извадката е от около 30 кошера и ще е интересен резултат. За теб е важно да ги оценяваш навреме и веднага да коригираш с каквото решиш. Само суха захар не става за зимуване. Имаше видео на един известен руснак или украинец или.... Той ги остави с нула мед, само на погачи. Имаше и без рамки даже. Е не се получиха добре нещата. Естествено, тяхните зими са други. В Петрич зимуват на три рамки пчели и пет кила мед, но това са си техни олд скуу откачени стандарти. Аз не съм фен по ред причини. Не съм фен и на другата крайност, 20 кг мед и там... някакви такива. Местния климат и паша са определящи. Писано е много за разхода на запас през зимните месеци. Кантарите ясно го показват. Допълнителния запас касае спокойствието на семейството, ранното развитие и твоето спокойствие. Винаги има март месец дни в които можеш да се намесиш успешно(в студен район), а и февруари. Принципно това, което имат по твоите думи ще им стигне до февруари, но няма как да бъде разпределено точно на мястото, където им трябва към датата и ако не е в обсег, довиждане.... В това е проблема и срещу това се застраховаме

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2023
    Мнения
    30
    почнах да ги подхранвам август до края на септември, но съм съботно-неделен пчелар и нямаше как да им насмогна - запончаха да си градят пити (май-юли имаше половин пита едва) и да ги пълнят, но явно и майката наваксваше със снасянето в новите килийки...

    Навън отново запролети и се чудя ако задържи 2-3 дни дали да не отида да ровя из кошера
    Ако е над 15 градуса, дали да не пробвам 2:1 сироп, външна хранилка само през деня, после я махам...

    а по клипчетата американците, които изсипваха по 3-4 кила захар директно върху вестник върху рамките обясняваха, че захарта ще си поеме от влагата в кошера и ше се превърне постепенно в питка и ще спести излишното човъркане до март

    явно ми се експериментира но се чудя къде да спра

    Мерси

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Темата е "спасяване на слаб кошер"
    От какво ли трябва да се спасяват кило и 200гр пчели?
    Най- вероятно от мн баби или бабуване
    Купи си пудразахар и си направи питки и ги подкарвай още тоз уикенд....без да ги ровиш.Направо им сложи,директно на рамките, 2 и повече кг питка...

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •