Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 7 от общо 7
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2023
    Мнения
    30

    Ограничаване на майката на една пита

    Здравейте,

    купих си хранилки-ограничители за 10-рамкови ДБ и искам да попитам какво мога да правя с тях.
    Приемаме, че работя с отводка, взета на 4 рамки и вече имам 5та изградена (към 25ти юли). Ето какво ми се върти в главата:

    1. има ли смисъл да огранича майката на една празна пита в плодника за да снася само в нея? Другите 5 рамки са с пило/мед - какво ще ги правят пчелите според вас?
    2. или оставям майката с основното гнездо (5те пити) и слагам ограничителя-хранилка с гръб към тях и оставям две празни рамки

    не искам мед от този кошер, а само ако може да го засиля за зимата

    п.с. пчелар на 1 месец съм :-)

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от meduza Виж публикацията
    Здравейте,

    купих си хранилки-ограничители за 10-рамкови ДБ и искам да попитам какво мога да правя с тях.
    Приемаме, че работя с отводка, взета на 4 рамки и вече имам 5та изградена (към 25ти юли). Ето какво ми се върти в главата:

    1. има ли смисъл да огранича майката на една празна пита в плодника за да снася само в нея? Другите 5 рамки са с пило/мед - какво ще ги правят пчелите според вас?
    2. или оставям майката с основното гнездо (5те пити) и слагам ограничителя-хранилка с гръб към тях и оставям две празни рамки

    не искам мед от този кошер, а само ако може да го засиля за зимата

    п.с. пчелар на 1 месец съм :-)
    Чрез ограничаване на майката, засилване на семейството едва ли ще получиш. Ако успееш, трябва да издадеш минимум книга, може и научен труд

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Във тия жеги,също,като през зимата е трудно-трудоемко да се поддържа оптимална температура.Сега пилото е рехаво-не е плътно,за да могат да свалят температурата......

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2023
    Мнения
    30
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Чрез ограничаване на майката, засилване на семейството едва ли ще получиш. Ако успееш, трябва да издадеш минимум книга, може и научен труд
    е идеята беше да снася контролирано само на една пита

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от meduza Виж публикацията
    е идеята беше да снася контролирано само на една пита
    А каква е крайната цел на това "контролирано само на една пита"?

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2023
    Мнения
    30
    да я пълни само нея, вместо да се мотае от пита на пита

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от meduza Виж публикацията
    да я пълни само нея, вместо да се мотае от пита на пита
    Майката снася там където са подготвили пчелите да снася та може да се мога само когато търси работническите или търтиеви килийки.Ограничението на една пита е да не може майката да снася много пило и съответно да се удължи живота на пчелите.Има го като технология но е от мастер клас тоест много добре трябва да знаеш какво и кога правиш иначе ще има обратен ефект.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •