Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 29
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Кърджали

    Липса на пило при кошер с майка

    Имам два кошера, на които поставих магазини май месец. И наблюдавах само магазините . Единия кошер натрупа много мед, а на другия майката се е качвала горе - имаше пило и малко мед. Преди седмица изцентрофугирах, това което имаше. И понеже виждах, че единия ми кошер е много по-слаб от другия реших д му сменя майката ( майките и на двата кошера вече навлизат в четвъртата си година). Преглеждам кошера и виждам, че няма пило на нито една от рамките. Няма и мед никакъв. Само на две от рамките имаше малки петънца с мед. Оказа се, че има майка. Намерих я и я махнах за три-четири часа и след това поставих новата майка(купена и готова да снася) в средата на кошера. Дали може да оцелее така кошера? И защо се получава така - има майка , няма пило?

    Дали да не сменя и майката на другия кошер , въпреки че се развива много добре, има много пило има и мед в плодника...?

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    Имам два кошера, на които поставих магазини май месец. И наблюдавах само магазините . Единия кошер натрупа много мед, а на другия майката се е качвала горе - имаше пило и малко мед. Преди седмица изцентрофугирах, това което имаше. И понеже виждах, че единия ми кошер е много по-слаб от другия реших д му сменя майката ( майките и на двата кошера вече навлизат в четвъртата си година). Преглеждам кошера и виждам, че няма пило на нито една от рамките. Няма и мед никакъв. Само на две от рамките имаше малки петънца с мед. Оказа се, че има майка. Намерих я и я махнах за три-четири часа и след това поставих новата майка(купена и готова да снася) в средата на кошера. Дали може да оцелее така кошера? И защо се получава така - има майка , няма пило?

    Дали да не сменя и майката на другия кошер , въпреки че се развива много добре, има много пило има и мед в плодника...?
    Здравей! Майките белязани ли бяха? Ако не са, едва ли ще разбереш точно колко са стари. Тази без пило вече си я сменил и няма какво да я коментираме. Дано да има достатъчно пчели, за да потегли бързо. Щом няма никакво пило, шанса да има проблем с нея е нищожен. Другата майка, тази която снася и в магазините, твърде малък е шанса да е четвърти сезон. Вероятно са я сменили в някакъв момент, а за 4 години и два пъти може да са я сменили. Лошото е, че ти нямаш представа, какво се случва в семействата. Състоянието им, самосмяна, роене трябва да си наясно. Казваш много пило. Колко е многото за теб? Как е подредено? Колко търтеево пило подържа? По него, до някъде, може да предположиш, дали майката е от този сезон. Преценка на нейното физическо състояние, без опит е неуместна. Да влизаш в зима с двугодишна или по-стара майка, без да я познаваш не е препоръчително, особенно с два кошера ресурс. Най-малкото, изненадите на пролет са по-вероятни. На твое място бих я сменил. Връщайки се мислено към моето начало с пчелите, бих направил така. Вадя старата майка с рамка пчели и я поставям в празен кошер. Ако няма, става и преносно сандъче (обикновенно има направена прелка!!!). По една празна пита около нея, колкото да има. Просто там да я пазят пчелите. На седмия или осмия ден чистя старателно(тръскаш рамките и гледаш за скрити маточници, малки в самото пило полегнали) всички маточници и поставям клетката с новата майка. Когато пчелите нямат шанс да заложат спасителен маточник, приемането на новата е с много висок процент успеваемост. След десетина дни виж внимателно, какво се случва. Стигнал ли до яйца или някакво пило, затваряш.След още една седмица, може да провериш, как се справя. Ще оцениш количеството пило и как е подредено. Старата майка, тя до тук беше резерва(план Б ). Прави с нея, каквото искаш. Ако искаш ново семейство, при отделянето трябва да и дадеш повече пчели поне рамка с люпещо се пило, но това е друга тема. Ако не, RIP и малкото пчели ги тръсни в двора, а рамката обратно в кошера. Следи, какво се случва в плодника, особенно в роевия сезон. Познавай майките, от тях зависи кондицията на семейството. Това не става само с поглед в магазина!!! Научи се да ги бележиш. Описано е, как да тренираш. Дали имаш да отваряш два капака или двайсет, трябва да ги познаваш, за да ти е лек труда, за да можеш да ги направляваш успешно и да им се кефиш! Тaка е с пчелите!!! С прасетата.... jbg Не знам, дали съм бил полезен. Инфото е малко оскъдно за по-точен съвет, поне за мен. Питай при незнание, винаги преди да стъпиш.... на криво!!! Успех, приятелю!

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Кърджали
    Миналата година ги взех майките с кошера и човека , от който ги купих каза, че са на две години ( едната имаше бял цвят на гърба , а другата не беше маркирана). Тази немаркираната е проблемната майка. Другата с бял цвят е голяма и много добра.
    Сега като каза за скрити маточници....проверих добре всички рамки нямаше нищо, но в средата на една пита имаше нещо като отворена чашка, малко по-голяма от обикновена клетка. Помислих я за търтеева килийка, излюпена.... Дано да не е бил маточник. Сега се уча за всичко.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    ...Тази немаркираната е проблемната майка...
    Здравей! Според мен, ако пч. семейството не се развиво добре и самостоятелно, изобщо не се струва да се занимаваш със него (подсилваш и т.н.т.). Ако не е болно (тогава веднага уничтожаваш) - късаш глава на майка и обеденяваш със друго. Най лесно- на друго семейството слагаш вестник, намокриш го със вода, малко надупчиш и слагаш корпус със проблемно. Роботи на 99,9%. Ако във проблемен кошер има доста летяща пчела и няма пило - може да опиташ да направиш своя нова майка - дай на тях една пита със яйца/отворено пило. Но това не е сигурно, вече във проблемно семейство може да има доста анатомични търтовки и няма да стане. А по принцип, за поддържане на бройка (зимни загуби, стари, болни и т.н.т) на всяка година поне 20-25% трябва да правиш нови.
    Успех.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    Миналата година ги взех майките с кошера и човека , от който ги купих каза, че са на две години ( едната имаше бял цвят на гърба , а другата не беше маркирана). Тази немаркираната е проблемната майка. Другата с бял цвят е голяма и много добра.
    Сега като каза за скрити маточници....проверих добре всички рамки нямаше нищо, но в средата на една пита имаше нещо като отворена чашка, малко по-голяма от обикновена клетка. Помислих я за търтеева килийка, излюпена.... Дано да не е бил маточник. Сега се уча за всичко.
    Здравей! Не каза, колко пчели е имало в семейството с неснасяща, белязана майка. Тази, която си сменил. На коя дата сия сменил? Пчелите се развиват по календар и датите на регистрирани събития са важни! Колегата Бърз е прав, но ти имаш само два кошера, малко опит и е добре да ги запазиш. По мое мнение е добре да са 4-5, за да имаш ресурс да поправяш грешки и да поемеш дори зимни загуби. Аз започнах с един през април и зазимих седем(при план 5))). Там, където си сложил вече майка, вече само изчакай. Да кажем, че за 24 часа са я освободили. Може и 7-8 дни след това да отвориш и провериш много внимателно, дали снася. Препоръчително е след като е затворила вече първото си пило. Когато се увериш, че е приета и работи, тогава мисли за работещия кошер. При рано отваряне се случва пчелите да се стреснат и убият новата майка. Нямаш ресурс и опит за такива експерименти. Не се знае и колко са стари там пчелите. Не знаеш старата, кога е спряла да снася. Ако не са я приели случайно, от работещия кошер вадиш рамка с отворено пило и яйца, без пчели и я слагаш в проблемния кошер. Търсиш нова оплодена. Казвай тук какво и кога се случва, че календара върви и август тропа на вратата. Ако сега трябва да си прави кошер майка, тя ще принесе евентуално след поне двайсетина дни, а първите и яйца ще се люпят след още двайсет дни. Нямаш време да чакаш толкова. Работи с готови, оплодени майки. И чети приятелю!!! Трябва да познаваш живота на пчелите.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Кърджали
    Пчелите са ми в едно село и така или иначе ги преглеждам само уикенда....всеки уикенд. Миналата неделя я смених майката в слабия ми кошер (немаркираната майка) и сега идващата неделя ще погледна какво се случва.

    Другия кошер е в перфектно състояние, но е с маркирана с бял цвят майка (2021 г ако не се бъркам). Така, че и тя трябва да се смени, но да не взема да ги объркам сега нещо преди пилото за зимните пчели. Като план ми беше да направя и отводка, но в пчеларските магазини ми казват, че вече е късно.

    Възнамерявам да си направя поне 10 кошера до 15 .

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    ...Като план ми беше да направя и отводка, но в пчеларските магазини ми казват, че вече е късно...
    Защо късно? Можеш опиташ да направиш, като аз тази година.https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=4999
    Ако имаш свободни съндъци - остави майка (тази хубава) със 1 пита малко пило + празни изградени основи на същото място (кадето нейната летяща пчела), а всички други пити със пило/мед/прашец премести на друго място. Сигурно, можеш да разцепиш тях на 4 отводка (по 2-ата на един кошер през двойна ханеманова). Само да подхранваш тях редовно по време "на магия", докато оплодят и започнчт да снасят нови майки (пашата вече приключва ). Поне 2-3 майки нови (СВОИТЕ вече!) трябва да получиш + самото семейството "донор" ще се оправи + друго, калпово, пак стане за нещо. Есен при нас дълга и топла - само да храниш ги после добре, и ще стане нещо...дано.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Кърджали
    Днес отворих кошера, на който поставих нова пчелна майка. Не можах да намеря новата (бързо се стъмни, утре пак ще гледам) майка, но най-вероятно са я убили, защото има 5- 6 пръснати малки чашки. Има в центъра на рамката има и в края на рамките. Интересното е , че има и малко пило на една рамка от двете страни.

    Сега какво следва? Дайте съвети някакви...

    Опитват се да създадат търтовка май...

    Да унищожа ли чашките,които са много по- малки от обикновените маточници и да им сложа нова майка?

    Все още има много пчели....

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    Днес отворих кошера, на който поставих нова пчелна майка. Не можах да намеря новата (бързо се стъмни, утре пак ще гледам) майка, но най-вероятно са я убили, защото има 5- 6 пръснати малки чашки. Има в центъра на рамката има и в края на рамките. Интересното е , че има и малко пило на една рамка от двете страни.

    Сега какво следва? Дайте съвети някакви...

    Опитват се да създадат търговка май...

    Да унищожа ли чашките,които са много по- малки от обикновените маточници и да им сложа нова майка?

    Все още има много пчели....
    Да не би да си имат тяхна си майка

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Кърджали
    Няма как да имат.... нямаше пило изобщо...нито маточници

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •